Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  neděle 26.5.2024, svátek má Filip 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


TV tip - PRÁZDNINY V ŘÍMĚ - Audrey Hepburnová a Gregory Peck září

23.12.2011   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

TV tip - PRÁZDNINY V ŘÍMĚ - Audrey Hepburnová a Gregory Peck záříMezi pohádkami, jimiž televize o svátečních dnech přímo hýří a které rozeznívají srdíčka těch nejmenších najdeme i jednu určenou dospělým. Nebo si myslíte, že film PRÁZDNINY V ŘÍMĚ není pohádka?

 I tady se vyskytne princezna. Krásná a také mimořádně sympatická a přitažlivá. Nevíte sice přesně z jakého království zrovna je, ale to není tak důležité. Děj je postaven na jednoduché zápletce, později několikrát filmaři zopakované - princezně už jde dvorní etiketa jak se říká z krku a aby si od svých povinností následnice trůnu trochu odfrkla místo prášků na spaní raději uteče ochrance a jde se toulat Římem, kde je na státní návštěvě. Celý den a celou noc si může žít jako obyčejná dívka a využít svobody, po níž se jí v paláci tak stýskalo. Okusí tak zvany "normální" život a zalíbí se jí tím více, že najde společníka - sympatického amerického novináře Joe Bradleyho. Ten ji najde unavenou na lavičce v parku, vezme ji k sobě a teprve ráno se v redakci dozví o zmizení princezny. Když uvidí její fotku, je mu jasné, že ve své posteli má poklad nedozírné novinářské ceny. V hloubi duše už se těší na senzační reportáž, kterou bude šokovat jak ctitele bulváru tak i své kolegy. Princezniny půvab, její uhrančivé oči a neodolatelný kukuč však udělají jeho plánům konec. Láska se připlíží sice rychle ale skrytě, takže i zkušený novinář nakonec rezignuje, zcela podlehne dívčímu půvabu a nezneužije její důvěry.

 Veleslavný film PRÁZDNINY V ŘÍMĚ plně využil uchvacujících exteriérů Říma k letní romanci, která už téměř padesát let dojímá a uchvacuje a to nejen citlivá ženská srdíčka. Do krásné princezny se při četných promítáních zamiloval i nespočet tvrdší části populace. Audrey Hepburnová si dokázala diváky doslova omotat kolem prstu. Však i členové americké Akademie při rozdělování Oscarů neváhali a udělili jí cennou sošku za nejlepší ženský herecký výkon. Další dva Oscary z deseti nominací získal film za scénář (podepsaný Ianem McLellanem Hunterem, ale skutečným autorem byl Dalton Trumbo, t.č. na listině nežádoucích za údajně protiamerickou činnost) a za kostýmy Edith Headové. Zamilovaný novinář v podání Gregory Pecka by si možná cenu také zasloužil, ale musí stačit, že se i on stal miláčkem publika a jako dvojka se tihle dva stali navždy jednou z nejoblíbenějších romantických dvojic filmového plátna. To se promítlo i do jejich soukromí - navždy zůstali velmi dobrými přáteli.

 Paradoxní je to, že podle producentů byla původně pro hlavní roli vybrána Elizabeth Taylorová a roli jejího novinářského přítele měl sehrát Cary Grant. Když však režisér William Wyler při kamerových zkouškách viděl mladičkou, svěže půvabnou Audrey bylo rozhodnuto. Jenže k její svěžímu mládí o pětadvacet let starší Cary se nehodil. Tak ho vystřídal - a tvůrci si mohou blahopřát ke skvělé volbě - o dvanáct let mladší Gregory Peck.

 Mezi perličky patří, že v době natáčení v Římě (mimochodem za hrozných veder) se producentovi a režisérovi Wylerovi podařilo angažovat skutečnou princeznu Virginii Raspoliovou a další příslušníky římské šlechty pro plesovou scénu v Palazzo Brancaccio jako statisty. Honoráře se tito "herci" rádi vzdali pro dobročinné účely. Podobně učinili domácí i zahraniční novináři, kteří se ochotně nechali natočit ve scéně tiskové konference. 
Foto: listal.com

 

 ***************************************************************

PRÁZDNINY V ŘÍMĚ (Roman Holiday)

(Roman Holiday), USA 1953, režie William Wyler,

uvidíte na ČT 2 v úterý 27. prosince od 20,00 hodin


 
Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: Slezák - 26.12.2012 - 6:06

Prázdniny v Římě
Kde se natáčela závěrečná scéna - tisková konference? Děkuji za odpověď.Slezák


Od: Stanislav Polauf - 26.12.2012 - 12:50

Zatím se mi to nepodařilo zjistit. Možná pomůže některý ze čtenářů článku?


ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.7482 s