Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  úterý 25.6.2024, svátek má Ivan 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Václav Havel – ASANACE

10.01.2012   redakce   Divadlo   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Václav Havel – ASANACEPražské divadlo Na zábradlí uvede jako svou první letošní premiéru hru Václava Havla Asanace. V rolích architektů, kteří připravují asanaci středověkého městečka, se mimo jiné představí Jiří Ornest, Kristina Maděričová, Ondřej Veselý nebo Igor Chmela. Premiéra se uskuteční 13. ledna 2012, necelý měsíc po autorově smrti.

Projekční ateliér momentálně sídlící na hradě připravuje demolici středověkého malebného městečka v podhradí, kde má být vystavěno panelové sídliště pro dva tisíce obyvatel. Ve hře je na půdorysu historie komunistického Československa zobrazena devastace nejen krajiny a městské zástavby, ale i devastace tvořivé svobodné duše. Jestliže mocní v rámci společenského zřízení slibují svobodu, aby ji vzápětí popřeli, přichází deziluze, přežívání nebo smrt.
 
Václav Havel napsal Asanaci v roce 1987. Rozvoj městského bydlení v 70. a 80. letech minulého století byl v Československu plánován komunistickou stranou právě tímto způsobem a devastace paměti míst a vzhledu většiny českých měst i částí Prahy je nenapravitelná
 
Developerské projekty současné doby odlidšťují česká města s téměř stejnou intenzitou a této hře dávají bohužel novou aktuálnost. Městské životní prostředí je ve zkorumpovaném státě opět tvořeno proti vůli a potřebám jeho obyvatel.
 
Havlovu Asanaci zařadilo Divadlo Na zábradlí
do svého dramaturgického plánu již na jaře loňského roku.
„Připravovali jsme se sezónu 2011/12 s názvem Čí je to město?. Byl to v té době z připravovaných inscenací jediný hotový text, který se již v minulosti hrál. Asanace se nám hodila především tematicky, ale i příležitostmi pro herce a po delší době to bylo také znovuuvedení Václava Havla v Divadle Na zábradlí“ zdůvodnil výběr tohoto textu umělecký šéf a režisér David Czesany.

Ten také dále popsal začátek zkoušení na podzim loňského roku, „Autor měl velký zájem přijet na první čtenou zkoušku, ale protože na tom nebyl zdravotně již moc dobře, tak z toho sešlo. Komunikovali jsme s ním na jedné straně přes Kancelář Václava Havla, odkud nám dodali i nahrávku hry, kterou sám namluvil. A také přes fotografa Bohdana Holomíčka, který mu referoval o první čtené zkoušce, ukázal mu z ní fotografie a zároveň nám předal zdravici Václava Havla - fotografii autora s textem Asanace“.

Smrt Václava Havla přišla necelý měsíc před plánovou premiérou. „Doufáme, že ve výkladových rovinách zkoušení inscenace neovlivňuje, snad jen v pocitu odpovědnosti, abychom nenarušili pietu za člověka - autora, kterého si velmi vážíme“ podotknul režisér.  


Václav Havel působil v Divadle Na zábradlí nejdříve jako kulisák, osvětlovač a později zejména jako jeho dramaturg. Jeho jméno je s touto pražskou scénou neodmyslitelně spjato a společně s Janem Grossmanem byl jednou z klíčových postav historie DNz. V minulosti zde byly také uvedeny mnohé z jeho her.  Například Zahradní slavnost (1963, r.  Otomar Krejča), Vyrozumění (1968, r. Jan Grossman), Ztížená možnost soustředění (1968, r. Václav Hudeček; 1997, r. Andrej Krob), Largo desolato (1990, r. Jan Grossman) a další.
 
 
 
 
 
Václav Havel ASANACE
 
Dramaturgie                                           Lucie Ferenzová, Ivana Slámová
Scéna                                                      Tomáš Bambušek
Kostýmy                                                  Andrea Králová
Hudba                                                     Ivan Acher
Režie                                                       David Czesany
 

 
Premiéra se uskuteční 13. a 14. ledna 2012 v Divadle Na zábradlí.
 
 
 
 
 
 
 
 www.nazabradli.cz
 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0672 s