Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  čtvrtek 20.6.2024, svátek má Květa 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Meryl Streepová jako Železná lady: Odnese si Oscara?

14.01.2012   redakce   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Meryl Streepová jako Železná lady: Odnese si Oscara?Film, o kterém se mluví kontroverzně nejvíce za poslední roky, zobrazuje Lady Thatcherovou trpící ve stáří mírnou demencí a díky flasbackům vidíme, jak se dostala k moci.

„Kdyby to byla Američanka, už by o ní teď bylo natočeno 15 filmů. Nechápal jsem to, proč to dosud nikdo neudělal,“ říká Damian Jones, producent filmu Železná lady. To bylo v roce 2006. „V Americe jsem pracoval už deset let a viděl jsem, jak dobrý ohlas měl film Královna. Bez ohledu na politiku, nemůžete popřít, že Margaret Thatcherová měla na tuto zemi velký vliv. A pak jsem si představoval, kdo by ji na plátně hrál. Byl to takový nesplnitelný sen, ale jako Maggie jsem viděl Meryl Streepovou. Neměl jsem ani tušení, jestli by o tom vůbec uvažovala.“

A za pět let Meryl Streepová tuto roli zahrála a očekává se, že za roli dostane rekordní 17. nominaci na Oscara. Celé týdny před uvedením do distribuce se už o filmu mluví. Film, o kterém se kontroverzně mluví nejvíce za poslední roky, zobrazuje Lady Thatcherovou trpící ve stáří mírnou demencí a díky flasbackům vidíme, jak se dostala k moci.

Klíčové postavy filmu vzpomínají na natáčení. Jak našli recept na kuře v nejslavnější kabelce na světě;  proč si Geoffrey Howe celá roky prohledával kapsy saka, jak Carol a Mark Thatcherovi odmítli nabídku filmařů shlédnout soukromé promítání filmu a jak nejbližší důvěrník Thatcherové prozradil režisérce a hlavní herečce, co je v celé roli klíčové jediným pronikavým slovem: ani moc, ani pohlaví, společenská třída či ocelově modré šaty, ale jak řekl: „Její osamělost...“

Film zobrazuje baronku Thatcherovou od dob jejího mládí, kdy překonává bariéry společenských tříd i pohlaví a stává se premiérkou, až do jejího politického pádu v roce 1990. Ve filmu Železná lady také hraje Jim Broadbent v roli manžela Denise Thatchera. Richard E. Grant a Anthony Head hrají ministry kabinetu Geoffreye Howea a Michaela Heseltinea. Thatcherovská éra od roku 1979 do roku 1990 byla pro Británii obdobím sociálních a ekonomických změn. Zvolena byla po období všeobecných stávek, kterému se říkalo zima nespokojenosti, Železná lady a její konzervativní vláda  zahájila tvrdé reformy, aby se vypořádala s inflací a s odbory. Její politika rozdělila zemi, Británie zažila nárůst ve službách a vlastnictví domů a zároveň úpadek výroby hodně vysokou nezaměstnanost.Damian Jones, producent: Původně to mělo být jen o Falklandských ostrovech. Měli jsme scénář, ale bylo jasné, že ten námět nemá dostatečný záběr. Nikdy bychom nezískali režisérku a herečku takových formátů, které teď máme. Tak jsme se s tím potýkali ještě ve dvou verzích scénáře a  v květnu 2010 jsme mohli oslovit s hlavní rolí herečku, kterou jsme na tu roli chtěli nejvíc. To, že Meryl roli přijala, jsem zjistil z esemesky od režisérky Phyllidy Lloydové (se Streepovou spolupracovala na filmu Mamma Mia!), kterou mi poslala ze schůzky s Meryl v New Yorku…

Meryl Streepová (Margaret Thatcherová): Phyllida říkala, že má film o Margaret Thatcherové. Hned jsem řekla, že to chci dělat. Kolika lidem se poštěstí hrát první ženu ve vrcholné funkci v západním světě? Myslela jsem si, že budu mít spoustu času na přípravy, ale manžel měl řadu vážných operací a pak zemřela moje nejlepší přítelkyně. Byly to hrozné Vánoce i silvestr. Pamatuji si, že jsem přistála letos v lednu v Londýně a musela se na týden zavřít do malého obýváku s elektrickým krbem, abych se ponořila to pocitu, jaký musela vést Thatcherová život  - být naprosto soustředěná, intenzívně se připravovat, protože věděla, že musí být 10x rychlejší, lépe připravená, než všichni ostatní. Když jsme začali, byla jsem připravená.

Damian Jones: Sehnat peníze nebylo jednoduché. Thatcherová je ikona, zná ji celý svět. Doufali jsme, že  to všechno přispěje ke komerčnímu potenciálu; ale nevím, jestli by se tento film s jinou herečkou natočil. Film stál 20 milionů dolarů. Kdyby se natáčelo v USA, určitě byste k tomu museli jednu nulu přidat.

Phyllida Lloydová, režisérka: Potřebovali jsme superstar, která bude Margaret Thatcherovou hrát, protože Thatcherová byla superstar. Meryl chápe, jak byla ve funkci osamělá, co to znamená být sledována veřejností. Nikdy jsem se s Margaret Thatcherovou nesetkala, ačkoliv bych si to přála a neměli jsme ani šanci promluvit s jejími dětmi, ale hodně jsme mluvili o tom, jak je to citlivé tento film o ní natočit. Chtěli jsme s její postavou zacházet důstojně a myslím, že hlavně Denis a Carol jsou ve filmu empatické postavy. Samozřejmě, že rodina bude skeptická. Nebyla jsem si ani jistá tím, jestli  bude chtít Margaret Thatcherová ten film vidět. Když se dozvěděla o jednom z nejnovějších dramat o svém životě, řekla prý: „Ach, další program…“  Filmy o sobě Thatcherová nesleduje.
 Zdroj: Ludmila &Sťastná - Magic Box a.s. - divize Bioscop


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.056 s