Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  sobota 25.5.2024, svátek má Viola 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Moje tajná válka s Hitlerem: autobiografický příběh Gretel Wachtelové

08.02.2012   Veronika Švarcová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Moje tajná válka s Hitlerem: autobiografický příběh Gretel WachtelovéKdyž vlak vyjel z nádraží, dozorkyně všechny ženy znuděně pozorovaly. Bylo jasné, že je v tomto vlaku jedno, kdo nešlape chodník. Bylo jí 25 let. Projížděly stanicí, kde pracovaly jen zubožené ženy ve vězeňských mundurech. Tajně jim házela svačinu. Do toho dne ji nebylo snadné vyděsit. Teď ano.

" Píše se rok 1944. Rommel spáchal sebevraždu. Nad Hamburgem bylo vyhlášeno 400 leteckých poplachů. 8000 lidí zabito nebo zraněno. &Skody na majetku se už nepočítají. Byla zahájena operace Walkýra a nekonečný seznam poprav a sebevražd.

Gretel vzhlížela s obdivem na všechny hitlerovské oportunisty. Obdivovala ty, jež stáli před soudem za nepovedený pokus o atentát na vůdce. Atmosféra však byla paranoidně schizoidní – věčný vnitřní strach padl na všechny: „kdy“ gestapo udeří i do jejich domovů? Stačilo tak málo; třeba jen chybějící portrét vůdce na zdi. A ani Gretel se nevyhne zatčení. Neuvážený žert přivedl gestapo, cejch s číslem na ruku a sběrný tábor pro zločince.

Budoucnost je nevypočitatelná. Ale Třetí říše se vzdaluje na hony k éře Zlatého věku. Vůdce spáchal sebevraždu, vězni odcházejí domů. Od listopadu 1946 je krutá zima. Není jídlo, není čím topit. Lidé se snaží přežít v troskách domů. Labe zamrzlo."


To je jen zlomek informací, při nichž autorka autobiograficky vzpomíná na těžká válečná období a rok 1946.

Gretel nepatřila do žádné organizované skupiny, byla to žena, která nadšení pro Hitlerovo Německo nesdílela a všemocně se ho snažila podkopávat.
Sama nacismus nenáviděla.
Ukrývala židovského lékaře, který uprchl z transportu, zásobovala potravinami další uprchlíky, avšak skutečnou zbraní se pro ni stal až šifrovací stroj Enigma na hamburském úřadu wehrmachtu. Díky němu se Gretel stává účastnicí proslulé Operace Valkýra, nepodařeného Stauffenbergova spiknutí proti Vůdci, v jehož důsledku gestapo nakonec i ji zatkne a internuje v táboře.

S Gretetel zažíváte jiné nacistické Německo. Není to jen nadšený zfanatizovaný dav, schopný pro svého vůdce udělat cokoliv. Jsou zde také obyčejní lidé, kteří režim nenávidí. Snažící se o život bez velkých a krutých pseudoideálů, někdy plní mnohých jiných nepříjemností či osudových chyb i bez psychopatického vůdce.

Strhující vyprávění je vedle vlastního příběhu Gretel i kronikou každodenního života Hamburčanů od počátku války, s nestálou starostí o přežití, za neutuchajícího ječení sirén, až po ohnivou bouři, při níž spojenecké letectvo velkou část města téměř srovnalo se zemí.

Jaký osud, jaké pocity a jaké nástrahy ji přinesl čas a účinky jejich skutků se dozvíte v knížce Moje tajná válka s Hitlerem, kterou vydává nakladatelství Paseka.

Pražský ilustrovaný zpravodaj č. 31, 3. srpna 1944

(článek vydaný ke zdárnému zmaření atentátu na A. Hitlera)


Moje tajná válka s Hitlerem

Autor: Wachtelová Gretel - Strachanová Claudia
Z angličtiny přeložila Adéla Bartlová
ISBN: 978-80-7432-125-2
vydalo Nakladatelství Paseka, 2011

 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0324 s