Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  sobota 15.6.2024, svátek má Vít 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Velebobule vás zve do Čarokraje. Bazilišci i vlkodlaci již čekají!

20.01.2012   redakce   Divadlo   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Velebobule vás zve do Čarokraje. Bazilišci i vlkodlaci již čekají!Národní divadlo vám umožní rodinnou operní expedici do Čarokraje. Svět bazilišků, fénixů, vlkodlaků, Zpívající knihy a dalších bájných tvorů podle díla Geralda Durrella Mluvící balík ožije díky hudebnímu skladateli Marku Ivanovićovi, režisérovi Petru Formanovi a dalším členům badatelského týmu.

Bývalý umělecký šéf opery Jiří Heřman svěřil výběr námětu a zkomponování skladateli a dirigentovi Marku Ivanovićovi před třemi lety s úmyslem představit původní operní dílo vytvořené pro Národní divadlo a určené divákům všech věkových skupin. Námětem oblíbeného románu Geralda Durrella se inspiroval scénárista Ivan Arsenjev a básník Radek Malý za přispění Petra Formana. Poetiku fantastického světa zhmotnili výtvarnice scény a kostýmů Andrea Sodomková a výtvarník scény Matěj Forman.

Díky výkopovým pracím na nábřeží Vltavy jsme ještě na začátku podzimu objevili vchod do podivuhodných prostor pod Národním divadlem. Badatelská mise za účasti několika dobrodruhů tento svět prozkoumala, týdny věnovala popisu a navázaní styku s nejrůznějšími fantastickými tvory a brzy budeme připraveni ukázat alespoň část tohoto Čarokraje prvním rodinným expedicím,“ těší se Petr Forman.

K zásadním objevům týmu průzkumníků a badatelů patří zjištění, že obyvatelé Mytologie jsou mimořádně muzikální tvorové a dokonce se dorozumívají pomocí zpěvu. Inspirováno těmito objevy pojalo Národní divadlo úmysl představit tento fantastický svět, nacházející se bezprostředně pod jeho základy, veřejnosti. Vedení divadla se v přátelských jednáních s představiteli fantastické říše, jmenovitě s kouzelníkem Hengistem Hannibalem Velebobulem, dohodlo, že velká slavnost Mytologie, konaná každých padesát let, proběhne tentokrát přímo na jevišti Národního divadla.

„Mytologie aneb Čarokraj se řídí zvláštními, operními zákony: neustále odněkud zní velká symfonická hudba, všichni tvorové se tu dorozumívají zvláštním způsobem zpěvu, každou chvíli se jakoby zastaví čas a jsme svědky písničky nebo árie. Svět opery je totiž pro mne Čarokrajem - místem, kde je možné cokoliv,“ říká skladatel Marko Ivanović.

Od ledna do konce června nabídne Národní divadlo celkově devatenáct termínů expedic pro návštěvníky, o víkendech v odpoledních i večerních časech.

Tým průzkumníků a badatelů pracuje ve složení: autor hudby a dirigent Marko Ivanović, režisér a spoluautor libreta Petr Forman, libretista Radek Malý, libretista a dramaturg Ivan Arsenjev, výtvarnice scény a kostýmů Andrea Sodomková, výtvarník scény Matěj Forman, světelný designér a autor projekcí Dáda Němeček, choreografka Veronika &Svábová a sbormistr Martin Buchta.

Mytologická zvířata a bytosti nepředstavují pro návštěvníky Čarokraje při zachování běžných zásad bezpečnosti a slušného chování žádné nebezpečí, neboť byly svěřeny do zvláštní péče těmto specialistům:

Velebobule a Hlavní bazilišek Janu &Sťávovi,  Pavlu &Svingrovi a Františku Zahradníčkovi
Papouš Romanu Janálovi a Jakubu Tolašovi
Zpívající kniha Alžbětě Poláčkové a Janě &Srejma Kačírkové
Žabák Vladimíru Javorskému a Petru Stachovi
Mořské panny Yvoně &Skvárové, Lence &Smídové, Alžbětě Poláčkové, Lucii Hájkové, Janě &Srejma Kačírkové a Yukiko &Srejmové Kinjo
Hlavní vlkodlak Jaroslavu Březinovi a Janu Markvartovi
a celá řada různých jiných mytologických tvorů našim spolupracovníkům a členům sboru Opery Národního divadla.
Hudebního doprovodu slavnosti se ujal Orchestr Národního divadla.
Houslové sólo přednese Lenka Máčiková nebo Lucie Fišer Silkenová.


Zdroj: Jaromír Pavlík, PR Opery Národního divadla


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.028 s