Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  středa 29.5.2024, svátek má Maxmilián 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


BÁJEČNÍ MUŽI NA LÉTAJÍCÍCH STROJÍCH - TV tip

20.01.2012   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

BÁJEČNÍ MUŽI NA LÉTAJÍCÍCH STROJÍCH - TV tipUrčitě to museli být šílení nadšenci, když se odhodli postavit v počátečních dobách létřání "létající stroj" a navíc i hrdinové, když se sním pokusili vzhlétnout k obloze. A o těchto "šílencích" počátku letectví a také o jejich mašinách vypráví neodolatelným způsobem film BÁJEČNÍ MUŽI NA LÉTAJÍCÍCH STROJÍCH, který vám nyní nabídne televizní obrazovka.

Už od své premiéry v roce 1965 měla u nás tato anglo-americká komedie statisíce vděčných diváků. Odehrává se v prvním desetiletí dvacátého století a představuje muže, kteří se pouštějí do stavění strojů rozpodivných konstrukcí, muže, kteří mají odvahu do nich usednout, s nimi létat a dokonce závodit. Tihle veteráni aviatického nebe uspořádají závod z Londýna do Paříže, dotovaný cenou deseti tisíc liber. Ne jeho startu se sejde celá plejáda dobyvatelů vzduchu z Anglie, Německa, Francie, Ameriky a dokonce i z Japonska. Všichni závodníci pilně trénují na bachratých nemotorných strojích a také intrikují proti soupeřům.

O dramatické situace při závodě není nouze, hoří motory i závodnická srdce. Závodí se totiž nejen o to, kdo dolétne do cíle jako první, ale i o oddanost a přízeň krásných dam, což je pobídka možná stejná, jako letecký souboj. Není důležité jak závod dopadne - o přízeň diváků se ucházejí jak závodníci, tak i jejich unikátní létající dvojplošníky. Ze třinácti, které se ve filmu představí - a nejsou to žádné makety, ale skutečné stroje schopné létání - jich plných šest byly originální typy - od Blériotových, přes stroje značek Avrto, Demoiselle či Antonoienette. Sedm dalších bylo pro potřeby filmu z konstruováno podle původních plánů. Zatímco originální typy bylo možné po patřičné úpravě leteckými odborníky zachytit ve filmu nejenom na zemi, ale i ve vzduchu, přímo při letu, bylo dalších sedm letounůl vlastně jen atrapami, které se ve vzduchu mohly pohybovat jen v závěsu na silných jeřábech. Ale i u nich máte dojem, že jim to skutečně "létá" jako kdysi za mlada.

Tito veteráni umí kousky nečekané a nestačí nás dojímat. Báječně se pobavíme a ještě nám režisér Ken Annakin vtipně připomene typické vlastnosti závodníků z různých zemí. Aogantní Němec se liší od roztomilého lumpa z Itálie, prkenný Brit nezapře svoji ostrovní mentalitu a Japonec zase svoji disciplinovanost. Film je obsazen skutečnými hereckými esy - za kokpity strojů najdeme známé tváře herců Stuarta Whitmana, Jamese Foxe, Alberta Sordiho, Roberta Morleyho, Gerta Fröbeho či Jean-Pierra Cassela. Ženský živel zastupují Sarah Milesová či Irina Demicková.. Připočteme-li k tomu ještě spoustu kaskadérských kousků, jistě si žádný z milovníků létání nenechá tento skvělý film ujít.

**************************************************************

BÁJEČNÍ MUŽI NA LÉTAJÍCÍCH STROJÍCH)

(Those Magnificent Men in theirvFlying Machines)

USA, Anglie 1965, režie ken Annakin,

uvádí Nova Cinema v úterý 24. ledna od 20,00 hodin.


 fota: allmovia.com, amazon.com, ctrent29livejournal.com


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.21 s