Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  pátek 24.5.2024, svátek má Jana 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


ZKROCENÍ ZLÉ ŽENY - TV tip

27.01.2012   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

ZKROCENÍ ZLÉ ŽENY - TV tipNesmrtelná komedie Williama Shakespeara je známá z mnoha divadelních jevišť, kde byla často uváděna pod přesnějším překladem JAK ZKROTIT SAŇ. Filmová adaptace s Richardem Burtonem a Elizabeth Taylorovou je bonbónkem, jímž Česká televize potěší každého diváka.

Pánové možná řeknou, že "krotit" ženu je třeba. Jinak vám přeroste přes hlavu. Jiný názor budou jít ženy a zvláště pak ty emancipované. Že s ženami měli problém nejen muži současnosti, ale i ti žijící v renesanční Padově, se podařilo nejlepšímu dramatikovi všech dob Williamu Shakespearovi vyjádřit ve svérázné komedii, možná bychom měli lépe říkat frašce, kterou znají a milují diváci všech kulturních zemí světa. Není podstatné, že pochází původně z mnohem starší hry. Příběh zásnub dvou dcer bohatého padovského šlechtice Baptisty dává příležitost rozehrát nespočet humorných situací a bujné veselí se přenáší i na diváky.

Filmové zpracování Franca Zeffirelliho vzniklo již v roce 1967 a od té doby se stále těší přízni diváků. Režisérovi se mistrně podařilo evokovat život renesanční Padovy, přičemž byl zjevně ovlivněn plátny italských malířů 16. století.

Příběh je dostatečně známý, tak alespoň v kostce připomeňme, že se hledá ženich pro starší dceru Kateřinu šlechtice Baptisty Minoly. Mladší Blanka má hned tři nápadníky, kteří se rvou o její ruku, ona si však klade podmínku: svoje ano řekne ženichovi až poté, co se vdá její starší sestra. A v tom je problém. Kateřina je sice hezká dívka, to každý uzná, ale jinak je hubatá, nezkrotná a divoká a občas z ní srší zloba. Nikdo z padovských mládenců si na ni netroufá. Až se najde mladý veronský šlechtic Petruccio, přicházející do Padovy se zjevným úmyslem najít si nevěstu s bohatým věnem. Vzal by i šeredu a návrh Blančiných milenců, aby se zajímal o Kateřinu, mu přijde vhod. Brzy však narazí, a, jak se říká, kosa padne na kámen. Petruccio nezůstane Kateřině nic dlužen, na každou její urážku má odpověď, čímž ji vydráždí k nepříčetnosti. Jak to mezi nimi dopadne už není nutno prozrazovat. Snad jen to, že "krocení" bude bujaré, komické, že v celém příběhu nastanou pořádné zmatky jak mezi dvojicí tak i mezi nápadníky. Podaří se Petrucciovi Kateřinu "zkrotit" a udělat z ní hodnou, poslušnou a laskavou ženušku?

Podle názoru většiny filmových kritiků je tento film jednou z nejlepších adaptací Shakespeara od dob nepřekonatelných shakespearovských filmů Laurence Oliviera a Orsona Wellese. Pro Franca Zeffirelliho, žáka slavného italského režiséra Luchina Viscontiho a úspěšného dramatika, to byla první významná filmová příležitost, jíž se chopil s plnou vervou. S takovou, že ho Shakepeare inspiroval natolik, že se k jeho dílu vrátil o rok později slavným modernizovaným přepisem dramatu ROMEO A JULIE (psali jsme o něm v Rozhledně 8. dubna 2011 - viz http://www.webmagazin.cz/index.php?stype - =all&id=11250) - a v další jeho tvorbě najdeme i OTELLA a HAMLETA.

Filmové ZKROCENÍ ZLÉ ŽENY dalo vynikají hereckou příležitost manželskému páru Elizabeth Taylorové (1932-2011) a Richardu Burtonovi (1925-1984). Svoje party sehrála dvojice dokonale - podle zlých jazyků možná i proto, že podobné "krocení" a "italská" divoká domácnost vládla i v jejich tehdejším vztahu takže Liz tu fúrii prý nemusela ani moc hrát...
Foto: sens.cz, cinelogue.com
******************************************************
ZKROCENÍ ZLÉ ŽENY
(The Taming of the Shrew / La Bisbetica domata), USA, Itálie 1967,
režie Franco Zeffirelli,
v České televizi na programu ČT 2 uvidíte
v pondělí 30. ledna ve 21,00 hodin

 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: Dagmar Hermannová - 27.1.2012 - 10:22

Ano. Určitě ano.
Chtěla jsem napsat... po všech těch amerických srač...plných zhovadilé a pitomé surovosti, která už není o tom, že něco je zlo a někde je dobro, ale je bezpříčinná, samoúčelná, odporná, ponižující a nikdo ji nechápe. V lepším případě samý voják, terorista nebo agent, v nejlepším případě zabijácká vesmírná stvůra.Ohavnosti páchané zakomplexovanými úchyláky s přístupem ke kameře na normálních občanech už přinášejí své ovoce - jakmile se odvážíte "nahodit" TV ve večerních hodinách, už jste oběť.. už se v tom vezete... Ale nakonec- jako bych to nenapsala, protože "Zkrocení zlé ženy" je rovněž americký film, oběma uvedenými protagonisty zahraný tak skvěle, jak jen je to možné. Kdysi jsem to viděla v kině - to ještě byla normální kina, kde se neš..ká a nechroustá popcorn - a bylo natřískané, každý den vyprodáno - dlouhé fronty před kinem (už jen to bylo roztomilé,ukořistit lístky na podívanou,o kterou stojí takové davy lidí) A jestli to papá William myslel ve svém originále jinak, určitě to tvůrcům filmu odpustil, protože se daného tema zhostili skvěle. Jo - to ještě byla stará zlatá Amerika, s herci, kteří byli ještě také "umělci" ne předražená vyplastikovaná a theatrální pumprlata. Ano - opravdu se na film těším.


ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0282 s