Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  sobota 15.6.2024, svátek má Vít 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Dvanáctá sezóna Klasika Viva poodhaluje svou tvář

04.02.2012   redakce   Hudba   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Dvanáctá sezóna Klasika Viva poodhaluje svou tvářCyklus koncertů Klasika Viva zahajuje letos svou dvanáctou sezónu. Mnozí snad již ani nepamatujeme, kdy se koncerty konaly v prostorách obřadní síně na šumperské radnici. Za dobu své existence si Klasika Viva vydobyla slušné renomé mezi hudebními projekty kraje, koncerty je možné navštívit nejen v &Sumperku, ale také v Jeseníku a nabízíme satelitní koncerty i v Loučné nad Desnou.

Projekt se rozrostl také o svou festivalovou sestru Klášterní hudební slavnosti a již třetím rokem Klasika Viva v počátcích nové kalendářní sezóny spojuje své síly s festivalem &Sumperské Preludium. Po zkušenosti můžeme konstatovat, že spojení těchto dvou projektů byl nápad dobrý a životaschopný.
 
Sezóna Klasika Viva začíná 6. 2. 2012 a tento první koncert sezóny v &Sumperku je také zahajovacím koncertem &Sumperského Preludia. Propagační materiály Klasika Viva i &Sumperského Preludia hlásají, že na tomto koncertě vystoupí německé smyčcové kvarteto Minquet Quartet. Bohužel tento vynikající německý soubor z vážných rodinných důvodů dvou členů kvarteta nepřijede. Pořadatelé byli nuceni řešit nastalou situaci velice operativně a podařilo se zajistit, že v tento den vystoupí od 19 hodin v Klášterním kostele v &Sumperku vynikající smyčcové kvarteto z Brna, Graffovo kvarteto.

Graffovo kvarteto, které patří mezi přední česká kvarteta mladé generace, vzniklo v roce 1997 na brněnské konzervatoři ve třídě primária Janáčkova kvarteta Miloše Vacka. Soubor již za dob studií na konzervatoři a HF JAMU získal celou řadu laureátských titulů na mezinárodních soutěžích (Mezinárodní interpretační soutěž Beethovenův Hradec 1999; Mezinárodní soutěž komorních souborů ACT 2003 – Londýn, Velká Británie; Mezinárodní soutěž "Verfemte Musik" 2005 –Schwerin, Německo), za interpretaci kvartetů Leoše Janáčka pak dvakrát cenu Nadace Leoše Janáčka (2001, 2003). V roce 2005 získalo kvarteto zvláštní cenu francouzské asociace "Forum Voix Etouffés". V roce 2008 získal soubor prestižní Cenu Českého spolku pro komorní hudbu při České filharmonii. Na uměleckém růstu Graffova kvarteta se od dob jeho studií na HF JAMU podílí Prof. Adolf Sýkora (člen legendární sestavy Janáčkova kvarteta) a v současné době také Prof. Jerry Horner (člen slavného amerického Fine Arts Quartet). Kvarteto se rovněž opakovaně zúčastnilo řady mezinárodních kurzů komorní hudby, kde mělo možnost studovat pod vedením předních umělců. Byl to například Günter Pichler (Alban Berg Quartett, Vídeň), Norbert Brainin a Siegmund Nissel (Amadeus Quartet, Londýn), László Mezö (Bartók Quartet, Budapešť), Milan &Skampa (Smetanovo kvarteto, Praha) a další. Graffovo kvarteto vystoupilo na stovkách koncertních pódií tří světadílů (Evropa, Amerika a také Afrika). Nahrávky souboru pořídily rozhlasové stanice nejen v Evropě (např. Český, Slovenský a Chorvatský rozhlas, BBC), ale i v zámoří. Graffovo kvarteto realizovalo rovněž nahrávky na CD, z nichž nahrávka kvartetů F. Mendelssohna, J. Haydna a J. Suka získala prestižní označení "Nahrávka měsíce" na britském hudebním portálu MusicWeb International, který přináší recenze na nové hudební nosiče.

Pro sezónu 2012 pořadatelé nabízejí oblíbenou Kartu Klubu přátel Klasika Viva a také Abonentní karty. Karta Klubu přátel KV stojí 80 Kč a platí jeden rok. Při předložení této karty získává její držitel slevu z jednotlivého vstupného 20 Kč. Abonentní karty na 1. pololetí je možné již zakoupit v obvyklých předprodejích v &Sumperku a Jeseníku. Cena karty pro šumperské posluchače je 400 a 320 Kč, v Jeseníku je cena karty 320 a 240 Kč. Jiné ceny jsou dány jinými počty koncertů v každém městě. Držitelé Abonentní karty mají program na koncertech zdarma.
A na co je možné se v nové sezóně těšit? Nabídneme vystoupení souboru Duo ConTempo, chlapeckého pěveckého sboru z Pardubic Bonifantes, světově uznávané violistky Jitky Hosprové, klavírního tria Orbis nebo dechového tria Moravské filharmonie Olomouc Lignum.

Novinky také přináší naše webové stránka, kde se můžete podělit o své dojmy či návrhy v sekci Vaše názory a postřehy.
 
Těšíme se na setkání na našich koncertech
 
Roman Janků
www.klasikaviva.cz
 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0258 s