Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  úterý 25.6.2024, svátek má Ivan 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Mňau. Laďte televizi, čeká vás týden plný velkých koček

09.02.2012   redakce   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Mňau. Laďte televizi, čeká vás týden plný velkých kočekVěděli jste, že se pumy rodí se skvrnitým kožichem, který zase v šesti měsících zmizí? Zježila se vám někdy kůže nad zjištěním, že během 20. století vyhynuly tři z osmi poddruhů tygra? A jestlipak jste slyšeli, že gepard pije jen jednou za tři dny? Ne? V novém seriálu se toho dozvíte ještě víc!

Od pondělí 13. února v 17 hodin (premiéra každý den od 18.00 hod.)
Nat Geo Wild chce pomoci zastavit úbytek populace velkých koček Afriky i dalších částí světa, a proto opět uvádí nový Týden s velkými kočkami. Boone Smith podnikne Hon na tajemnou kočku a vydá se za Americkou pumou a indický fotograf Sandesh Kadur zase zdokumentuje Návrat pardálů obláčkových. Nabídku tohoto týdne pak doplní Noční pronásledovatelé: Útok jaguára a Válečná zóna lvů. 


Dáme vám ještě ochutnávku několika zajímavých fakt ze života velkých koček, na ostatní si již musíte počíhat před televizní obrazovkou:

 

V AFRICKÉ DIVOČINĚ ŽIJE JIŽ MÉNĚ NEŽ 25 000 LVŮ.
 
BÍLÝ TYGR JE VE SKUTEČNOSTI TYGR INDICKÝ. ZA JEHO BÍLÝM ZBARVENÍM STOJÍ RECESIVNÍ GEN.
 
GEPARDI NEŘVOU JAKO OSTATNÍ VELKÉ KOČKY. NAMÍSTO TOHO VRNÍ.
 
SLOVO „JAGUÁR“ ZNAMENÁ V JAZYCE INDIÁNŮ „TEN, KTERÝ ZABÍJÍ JEDNÍM SKOKEM“.
 
OBECNĚ LZE ŘÍCI, ŽE ČÍM TMAV&SÍ HŘÍVU LEV MÁ, TÍM JE STAR&SÍ.
 
JAGUÁŘI LOVÍ I RYBY. LEGENDA ŘÍKÁ, ŽE JAKO NÁVNADU POUŽÍVAJÍ SVŮJ OCAS.
 
LEVHARTI MAJÍ AŽ SEDMKRÁT LEP&SÍ NOČNÍ VIDĚNÍ NEŽ LIDÉ.
 
DOBA PÁŘENÍ U PUM MŮŽE TRVAT AŽ &SEST DNÍ.
 
IRBIS HORSKÝ JE JEDNÍM SKOKEM SCHOPNÝ PŘEKONAT AŽ SEDMINÁSOBEK VLASTNÍ DÉLKY.

 A kdy že se můžete na nový přírodopisný seriál v režii televizního kanálu National Geographic Wild podívat?

NÁVRAT PARDÁLŮ OBLÁČKOVÝCH
úterý 14. února v 18.00 hodin
Fotograf divočiny Sandesh Kadur a indický veterinář dr. Bhaskar Choudhury se pokouší navrátit dva osiřelé pardály obláčkové do jejich normálního prostředí, džungle. Obě koťata jsou vychována s láskou a k samostatnosti, která jim umožní obstát v džungli. Po roce od návratu Runy a Kutty do volné přírody se tým Nat Geo Wild vrací, aby zjistil, jestli mláďata přežila. Tato cesta zavede přírodovědce a filmaře hluboko do nitra  pralesa až na hranice Indie.
 
 
LEVHARTI Z OSTROVA DEAD TREE
úterý 14. února v 19.00 hodin
Dramatický příběh tří levhartů se odehrává v deltě řeky Okavango v Botswaně. Toto je hlavní domov nejtajemnější africké kočky. Levharti se obvykle navzájem vyhýbají, ale na ostrově Dead Tree běžně loví dokonce tři jedinci, které dohromady svedla proměnlivá roční období a pohyb jejich kořisti. Podívejte se na podrobný náhled do jejich života a sledujte napětí, drama a nakonec i srdceryvnou tragédii během chvil, kdy všichni tři sledují jediný cíl: stát se vládcem tohoto nejcennějšího levhartího teritoria v Okavangu.

AMERICKÁ PUMA
Středa 15. února v 18.00 hodin
Během posledních 10 let se život amerických pum v Jackson Hole a okolních oblastech dramaticky změnil. Dříve byla puma velkou šelmou na špičce potravního řetězce, která v podstatě neměla příliš přirozených nepřátel a konkurence, dnes se ale musí o své prostředí dělit s dalšími prvotřídními lovci, jako jsou yellowstonští vlci i rostoucí populace medvědů grizzly. Stopař Boone Smith podnikne s pomocí nejmodernějších vědeckých pomůcek a speciální laboratoře výzkum, v jehož rámci chce odhalit
 
specifické rysy pum, které si tyto šelmy vyvinuly, aby přežily v novém nepřátelském prostředí. Poznejte pumu jako nikdy předtím!
 
 
LVI Z MOČÁLŮ
středa 15. února v 19.00 hodin
Smečka lvů je na kolenou. Její mocný alfa samec podlehl pytlákům a opustil tak tři samice a tři lvíčata bez ochrany v jednom z nejtvrdších prostředí v Africe. Busanga je skutečným močálem i během období sucha. Lovit ve vodě sahající po ramena je zhola nemožné a všemu tu vládnou nebezpeční hroši a krokodýli. Udržet zde mláďata při životě je velice náročné, ale tyto lvice to mají ještě těžší. Snaží se je totiž ulovit dva mohutní mladí lví samci. Ti se snaží získat nadvládu nad celým územím a přivlastnit si zdejší smečku, ale aby se mohli stát vůdci smečky, musí nejdříve zabít mláďata. Matky tak bojují na život a na smrt, aby uchránili svoje potomstvo.  
 
 
HON NA TAJEMNOU KOČKU
čtvrtek 16. února v 18.00 hodin
Aby odhalili tajemství nejzáhadnější z velkých koček, najme si tým biologů jednoho z nejlepších stopařů Boona Smithe, který jim pomůže lokalizovat, odchytit a nafilmovat divoké jaguáry. K tomu využije všech dostupných prostředků. Jaguáři jsou sice největšími suchozemskými predátory Severní i Jižní Ameriky, ale pouze velice zřídka se nechají spatřit a jsou nadále nejméně prostudovanou velkou kočkovitou šelmou. Díky náhodným zprávám o jejich výskytu a občasnému odchytu některého z jedinců jsme pochopili pár aspektů jejich života, ale většina se stále odehrává mimo povědomí vědců. Boone má již zkušenosti z Rocky Mountains, džunglí Belize i brazilských močálů. I nyní se bude muset rychle zorientovat v okolním prostředí a zapátrat hluboko ve svých znalostech a zkušenostech, aby dosáhl svého cíle a nabídl nám nový pohled do skrytého života těchto úchvatných stvoření.
 
 
NOČNÍ PRONÁSLEDOVATELÉ: ÚTOK JAGUÁRA
čtvrtek 16. února v 19.00 hodin
Velitel expedice a autor snímků z divočiny Martin Dohrn se opět vydává se svým týmem odborníků na noční natáčení do kostarické džungle, aby zde zachytil největší kočky Střední Ameriky. Pumy, oceloti i nepolapitelní jaguáři žijí ve zdejším hustém pralese, ale natočit je rozhodně není jednoduchý úkol. S pomocí termokamer, infračerveného vidění a dalších pomůcek pronikají hluboko do pralesa. Dění sledují i dálkově ovládané kamery v korunách i na podloží pralesa. Je jen otázkou pár chvil, než se objeví první záhadné velké kočky.
 

VÁLKY KOČEK: LEV VERSUS GEPARD
sobota 18. února v 18.00 hodin
Poté co zachytil jeden z nejneobvyklejších útoků spatřených v africké savaně, při němž dva lvi brutálně napadli čtyři gepardy, se filmař Reinhard Leo Kuenkel spojí se světově uznávaným odborníkem na lvy Craigem Packerem, aby společně přišli na to, co se přesně událo během tohoto neuvěřitelného masakru. Zároveň, a to především, pak chtějí zjistit, proč k události došlo. Vyzkouší nejznámější vědecké teorie a záběr po záběru projdou celý natočený materiál, aby každý jednotlivý detail útoku dali do správné souvislosti s tím, co doposud věděli o chování těchto predátorů. Co se podaří odhalit o temném vztahu lvů a gepardů? Podaří se přijít na kloub jedné z největších záhad africké divočiny?


VÁLEČNÁ ZÓNA LVŮ
Neděle 19. února v 18.00 hodin
Podívejte se do srdce jednoho z největších, nejodlehlejších a nejméně známých afrických národních parků. Zde se v období sucha shromažďují obrovská stáda buvolů a kvůli vodě putují zdejší krajino, neustále pronásledovaní zdejšími lvy. Zde je příroda nemilosrdná vůči kořisti i predátorovi. Komu se podaří přežít?
 
 


ZAŘVĚTE JAKO LVI
Na celém světě, od keňských lvů po irbisy horské v Himalájích, jsou velké kočky v ohrožení a potřebují naši pomoc. Populace lvů v Africe za posledních 50 let poklesla o více než 90 procent. Tygrů dnes najdeme více v zajetí než ve volné přírodě. Gepardi se v Africe vytratili z více než 75 procent svých teritorií. Tyto důležité šelmy rychle mizí. Jsou oběťmi střetů s člověkem a ztráty svého přirozeného prostředí.

 
Společnost National Geographic a televizní kanál Nat Geo Wild se prostřednictvím iniciativy za záchranu velkých koček (Big Cats Iniciative) snaží upozornit na tuto kritickou situaci a apelovat na lidi, aby „zařvali jako lvi“ a pomohli tak velkým kočkám přežít. Tato iniciativa je dlouhodobým úsilím zastavit úbytek těchto zvířecích ikon v divočině, podporuje snahy o jejich záchranu prostřednictvím průzkumů, projektů k ochraně jejich teritorií, výuky, ekonomických motivačních programů a celosvětových kampaní za účelem upozornění veřejnosti na tuto kritickou situaci. Co se týče velkých koček, už si bohužel nemůžeme dovolit otálet. Je čas pustit se do akce.
 
Zjistěte, jak můžete pomoci: www.causeanuproar.org

Více informací také na http://natgeotv.com/cz/velke-kocky

Zdroj: Channels, s.r.o. / via Jana Dobášová
 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0235 s