Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  pátek 24.5.2024, svátek má Jana 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


HRANICE OVLÁDÁNÍ - TV tip - magický svět Jima Jarmusche

17.12.2021   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

HRANICE OVLÁDÁNÍ - TV tip - magický svět Jima JarmuscheKultovní tvůrce slavných filmů jako GHOST DOG – CESTA SAMURAJE, ZLOMENÉ KVĚTINY nebo KAFE A CIGÁRA opět vtáhne diváky do svého tajemně magického světa. Tentokrát na televizní obrazovce.
Ve filmu HRANICE OVLÁDÁNÍ budete v pomalém tempu sledovat osamělého a nemluvného muže černé pleti, který přijíždí do Španělska s úkolem, který (jak tušíte) nebude tak zcela v mezích zákona. O jakou “práci” jde, co je v podivných vzkazích v krabičkách cigaret, kdo jsou tajemné kontakty (houslista, kytarista, Mexičan či Francouz), co pohledává nahá dívka v jeho pokoji? Jarmusch na tyto a další otázky dlouho neodpovídá a vytváří tak zvláštní napětí. Hlavní představitel Isaach De Bankolé zde vytváří jednu ze svých nejtajemnějších postav. Neměnný výraz jeho obličeje svědčí o systematickém soustředění na práci, ale zároveň tušíte, že je to člověk, který se nezříká lidských vášní a slabostí - jenže to - jak říká – přijde na pořad až vykoná práci, na kterou byl najat.

 
Názory na film jsou radikálně odlišné – mnozí jej považují za mistrovské dílo, naproti tomu někteří fanoušci na internetových stránkách dílo zatracují. Asi platí to, co napsal jeden z kritiků, že musíte zapojit svoji představivost, “zavřít oči i mysl a sledovat magické obrazy, kterými vás Jarmuch vede do svého nového světa.” Film vědomě navazuje na tradici evropských kriminálních filmů 30. a 40. let, můžete při něm vzpomenout na Antonioniho či Tarkovského a sám tvůrce odkazuje k thrilleru Johna Boormana POINT BLANK. Ve filmu se postupně objeví řada významných herců jako Bill Murray, Tilda Swinton, John Hurt či Gael García Bernal, ale všem vévodí Isaach de Bankolé. Mezi slavné filmové hlášky se dostala jeho objednávka kávy: Na otázku číšníka "Dvojitou kávu?" odpovídá "Ne dvě malé." Výraznou roli ve filmu má i Španělsko – zpočátku Madrid, pak gotická Sevilla či andaluzská poušť a zapomenout nesmím na hudbu japonské kapely Boris.
*********************************************
Kdo je Jim Jarmusch, zvaný Král nezávislého filmu?
Narodil 22. ledna 1953 v Akronu ve státě Ohio. Jeho matka ho brávala každou neděli do kina. A jak on sám říká, byly to většinou filmy s gigantickými krabími monstry či s příšerami z tajuplných lagun. Neváhá však dodat, že je hrozně miloval. Začal studovat žurnalistiku, opustil Ohio a v sedmnácti odjel do New Yorku, kde - opět podle jeho vlastních slov - zjistil, že ne všechny filmy jsou o gigantických monstrech a příšerách. Zlomový okamžik v jeho životě nastal, když se dostal na roční studium do Paříže. Právě tam se zamiloval do filmového stylu francouzské kinematografie. A rozhodl se tam zůstat další rok. Přestal chodit na přednášky a celé dny trávil v kinech. Když se pak vrátil zpět do New Yorku, rozhodl se stát spisovatelem. Vystudoval literaturu a získal titul bakalář Svobodných umění. Ale jeho okouzlení francouzským filmem stále přetrvávalo. A tak, když už neměl žádné peníze a rozhodoval se co dál se životem, zlákala ho filmová škola v New Yorku. On sám nikdy žádný film před tím nenatočil, a tak vzal pár svých věcí co kdy napsal a zkusil se dostat mezi skupinu potencionálních spisovatelů (režisérů). Byl přijat a měl to velké štěstí, že při studiu dostal práci jako pedagogický asistent profesora, kterým nebyl nikdo jiný než režisér Nicholas Ray (REBEL BEZ PŘÍČINY, KRÁL KRÁLŮ, s Wimem Wendersem BLESK NAD VODOU).


Za stipendium, které bylo asi 12000 USD natočil v roce 1980 svůj první film TRVALÁ DOVOLENÁ o mladíkovi, který se toulá New Yorkem.Jeho druhý celovečerní film spatřil světlo světa v roce 1984 - PODIVNĚJ&SÍ NEŽ RÁJ (Zlatá Camera pro nejlepší režii na festivalu v Cannes). A zajímavostí je, že na tento film měl třetinový rozpočet než u TRVALÉ DOVOLENÉ. Proto natočil jen část filmu a pak musel čekat na zázrak. Ten přišel, když uvedl svůj film jako krátkometrážní záběry na filmovém festivalu v Rotterdamu. Tam se zalíbil pár německým producentům (hlavně tedy Wimu Wendersovi) a tak dostal finanční dotaci a mohl film dokončit celý. - minimalistické dílo o pocitech rozčarování a odcizení lidí, kteří přicházejí do Ameriky za lepším životem.
Již za svoje první dva filmy byl hodně chválen u kritiky. K definitivnímu upevnění jeho reputace došlo v roce 1986 po natočení jeho třetího celovečerního snímku MIMO ZÁKON - tři muži utečou z vězeňské cely. Následoval TAJULPNÝ VLAK (1998 Cena z umělecký přínos v Cannes) líčící ve třech pizodách příběhy cizinců v zapadlém hotýlku v Memphisu. Nejdiváčtějším filmem je NOC NA ZEMI (1991), složená z pěti taxikářských povídek z různých konců světa. V roce 1995 natočil jeden ze svých nejúspěšnějších filmů, možná i díky hlavní roli, kterou stvárnil Johnny Depp – westernovou komedii MRTVÝ MUŽ. Hudbu k tomuto filmu stvořil neopakovatelným způsobem frontman skupina Crazy Horse, Neil Young. Ten poté poprosil Jima aby natočil videoklip jeho skupině, to se Jimovi zalíbilo, takže nakonec v roce 1997 vznikl stominutový muzikálově-dokumentární film o této skupině nazvaný ROK KONĚ.

V roce 1999 vyústila Jimova fascinace asijským filmem a kulturou jeho dalším filmem GHOST DOG – CESTA SAMURAJE – Forest Whitaker v roli mystického nájemného vraha (a osaměle žijícího černošského holubáře). V roce 2003 po několika letech zkompletoval a dokončil další film, složený z 11 povídek KAFE A CIGÁRA za jehož závěrečnou třetí část získal v Cannes Zlatou palmu za krátký film. ZLOMENÉ KVĚTINY natočil v roce 2005 - Bill Murray jako osamělý padesátník se vydává do světa vyhledat svých 5 milenek a najít u nich svého syna. Film získal mimo jiné Hlavní cenu poroty v Cannes a Českého lva v kategorii nejlepší zahraniční film.

Posledními filmy Jima Jarmusche  jsou: PŘŽEŽIJÍ JEN MILENCI- romantické upírské drama s Tildou Swinton a Miou Wasikovskou (1613), PATERSON - Adam Driver v roli obyčejného řidiče autobusu a svérázného básníka ((2016) a MRTVÍ NEUMÍRAJÍ (1919)- horová komedie v níž řádí zombie opět s Tildou Swinton a Adamem Driverem., 
Foto: csfd.cz, themoviedb.com, fandimeserialum.cz
******************************************
HRANICE OVLÁDÁNÍ (The Limits of Control)
USA, Španělsko, Japonsko 2008, režie Jim jarmusch,
uvede ČT 2 v úterý 21. prosince Filmbox Premium od 22,50 hodin.

  

 
 
 
 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0439 s