Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  sobota 22.6.2024, svátek má Pavla 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Praha bude evropským hlavním městem profesionálů dokumentárního filmu

27.02.2012   redakce   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Praha bude evropským hlavním městem profesionálů dokumentárního filmuV Praze se na začátku března budou „vařit“ dokumentární filmy. Od 5. do 11. března se v prostorách Divadla Archa a Paláce Archa uskuteční první ročník akce nazvané East Doc Platform, největšího a nejvýznamnějšího setkání profesionálů v oblasti dokumentárního filmu ve střední a východní Evropě.

Akce navazuje, doplňuje a zastřešuje aktivity, které jsme do loňského roku pořádali na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava,“ říká na úvod Hana Rezková z pořádajícího Institutu dokumentárních filmů. „East Doc Platform je vlastně bránou pro západní filmové profesionály, zástupce televizí, distribuce, fondů nebo festivalů do světa dokumentu, který vzniká v tomto regionu,“ doplňuje. Celkově se do Prahy sjede více než 160 východoevropských režisérů a producentů a více než 70 klíčových světových televizních producentů, nákupčích, distributorů, zástupců mezinárodních festivalů, sales, fondů i institucí. Hlavním smyslem všech aktivit je zprostředkovat setkání těchto profesionálů a díky tomu pomoci vzniku, dokončení či distribuci východoevropských dokumentů ve světě.

Letos bude na akci prezentováno 88 filmů připravovaných a více než 60 dokončených. Celkově za 12 let působení se s pomocí IDF podařilo dokončit přes 150 filmů a více než 800 dokumentů vstoupilo do mezinárodní distribuce.

Prezentace připravovaných snímků doplňují otevřené přednášky předních světových dokumentaristů, panelové diskuse na aktuální témata, zvláštní projekce, semináře či neformální snídaně. „Doprovodné programy odráží aktuální otázky týkající se dokumentů, jejich distribuce, vlivu internetu, legislativy a podobně. Akce je tak určena nejen akreditovaným filmařům, ale komukoliv, kdo má hlubší zájem o to, jak dokumenty vznikají, co se děje v zákulisí či co se děje na současné evropské scéně,“ uvádí Hanka Rezková.

Vstup na týdenní akci je 100 Kč, stačí si vyřídit Návštěvnickou akreditaci otevřeného programu East Doc Platform, kterou si můžete vyzvednout na Guest service v Galerii Langhans od 5. března (akreditace rezervujte na assistant-guest@dokweb.net). Akce se koná při Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět a také jeho akreditace platí na otevřený program East Doc Platform.

Více informací na www.dokweb.net


Prezentovany film Sparta - Slavia

East Doc Platform má několik částí: East European Forum - veřejné prezentace 16 filmů ve fázi produkce, Doc Launch - veřejné prezentace 9 projektů ve fázi hrubého střihu, Project Market - individuální schůzky s pozvanými televizními producenty, nákupčími, zástupci sales, distributory, zástupci festivalů a fondů a Videotéka East Silver s 300 dokončenými filmů ze střední a východní Evropy.

Na akci představí svoji tvorbu několik významných osobností dokumentárního filmu - britský dokumentarista a novinář Sean McAllister, který se nedávno vrátil z natáčení v arabském světě.  Jeho mistrovské osobní příběhy zaznamenávají boj lidí žijících na okraji společnosti hledajících cestu ze své bezvýchodné situace. Dále také Rainer Komers, zkušený německý režisér, kameraman, autor mezinárodně oceňovaných observačních dokumentů. Svůj nový experimentální projekt představí ruský tvůrce Pavel Kostomarov.

V rámci zvláštních projekcí uvede belgický režisér Claudio Pazienza snímek Scenes form a Wild Boar Hunt (2007) a Sean McAllister svůj film Japan: A Story of Love and Hate (2008).

V rámci East Doc Platform se uskuteční také několik panelových diskusí: na téma stavu distribuce a prodeje dokumentárních filmů, o problematice východoevropských cross-media projektů, a za přítomnosti zástupců filmových institucí také na téma nedávné legislativní změny v Polsku a srovnání filmových zákonů v zemích Visegrádu.
Na akci také zahraniční hosté představí případové studie: Martichka Bozhilova a Georg Tschurtchenthaler bude popisovat mezinárodní přesahy dokumentu na příkladu bulharsko-německých projektů a trojice producentů Liz Rosenthal, Mandy Rose a Georg Tschurtchenthaler diváky seznámí s východoevropskými multimediálními projekty.

V rámci řady přednášek pod vedením významných osobností dokumentárního filmu budou mít diváci jedinečnou možnost nahlédnout do aktuálních témat a trendů současného dokumentu. Vlivu nových technologií na vývoj filmové řeči se bude věnovat Liz Rosenthal, nové formy kolektivní dokumentární spolupráce poté představí britská mediální teoretička Mandy Rose, zatímco dánský teoretik Tue Steen Müller představí to nejlepší z dokumentu v minulém roce, Marijke Rawie a Michale Opstrup se budou věnovat praktickým otázkám a zdrojům financování.

českých připravovaných dokumentů se zájemcům ze západní Evropy představí tři snímky: Sparta – Slavia tvůrců Pavla Abraháma a Tomáše Bojara (velký ohlas sklidil jejich film Česká RAPublika), Play 9/11 režiséra Richarda Komárka a Escape from Somalia režisérů Davida Čálka a Jakuba Zahradníčka.
V rámci akce tříčlenná porota uděluje vybraným filmům ve dvou kategoriích (ve fázi postprodukce a ve fázi přípravy) cenu East Doc Platform, která zahrnuje konzultaci daného snímku s předními evropskými střihači.

STŘEDA, 7. března, 21:00, Palác Archa:
PROJEKCE:  Scenes From a Wild Boar Hunt (2007) a diskuze s režisérem Claudiem Pazienzou (Belgie)

ČTVRTEK, 8. března, 10:00 – 11:30, Palác Archa:
PŘEDNÁ&SKA: Sean McAllister | Private investigations - Představení způsobu práce a filmů britského režiséra a novináře S. McAllistera, který se nedávno vrátil z natáčení z rozbouřeného arabského světa. Jeho mistrovské osobní příběhy zaznamenávají boj lidí žijících na okraji společnosti hledajících cestu ze své bezvýchodné situace a McAllister je za každých okolností věrný svému stylu.

ČTVRTEK, 8. března, 12:00 – 13:30, Palác Archa:
PŘEDNÁ&SKA: Evropská dokumentární tour | Tue Steen Müĺler (DK) představí nejlepší evropské dokumentární filmy r. 2011.

ČTVRTEK, 8. března, 17:00 – 18:30, Palác Archa:
PŘÍPADOVÁ STUDIE / PANELOVÁ DISKUZE: End of Story - Cross Media in Eastern Europe| Případová studie dokumentárních projektů World in Pain a Six Degreese následovaná diskuzí s Liz Rosenthal (UK), Mandy Rose (UK) a Georgem Tschurtschenthaler (D).

ČTVRTEK, 8. března, 18:30 – 20:00, Palác Archa
PANELOVÁ DISKUZE: Polish Lesson | Analýza polského filmového zákona (r. 2005) a jeho přínosu k rozvoji polského hraného i dokumentárního filmového trhu. Boom polského dokumentu v souvislosti s legislativním a institucionálním nastavením kinematografie přijdou okomentovat zástupci Polského filmového institutu Kinga Galuszka, Marta Sikorska a Robert Balinski.

ČTVRTEK, 8. března, 21:00, Palác Archa:
Projekce: Japan: A Story of Love and Hate (2008) a diskuze s režisérem Seanem McAllisterem (UK)

SOBOTA, 10. března, 17:00 – 18:30, Divadlo Archa:
Inspirační session: Zip Cities Pavla Kostomarova - Etablovaný ruský dokumentarista, který již stihl posbírat celou řadu mezinárodních ocenění, svůj styl formálně stále více přibližuje experimentu. Do Prahy přijede představit svůj nový dokončovaný projekt nazvaný ZIP Cities.

SOBOTA, 10. března, 18:30 – 20:00, Divadlo Archa
PANELOVÁ DISKUZE: Prodej a distribuce dokumentárních filmů dnes
O aktuálních proměnách a současných trendech na distribučním trhu budou diskutovat Jan Rofekamp (FilmTransit, CA), Alice Apley (Documentary Educational Resources, USA), Anaїs Clanet (Wide House, FR), Heino Deckert (Deckert Distribution, DE), Stefan Kloos (Rise and Shine, DE), Charlotte Gry Madsen (DR International Sales, DK), Ayse Poffet (First Hand Films, CH).

Zdroj: Jiří Sedlák, ArtsMarketing.CZ


 Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0449 s