Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  pátek 24.5.2024, svátek má Jana 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Wim Wenders - 3x v České televizi - TV tip

24.02.2012   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Wim Wenders - 3x v České televizi - TV tipSlavné jméno, které znají všichni milovníci filmu. Jak nevzpomenout na proslavené filmy, které zůstávají v naší paměti - od amerického snímku PAŘÍŽ, TEXAS až po německé NEBE NAD BERLÍNEM. Wendersovy nejslavnější filmy prošly českými kiny, hrála je televize a jsou na DVD. Zásluhou České televize se nyní můžeme podívat i na snímky, které nám zatím zůstávaly skryty.

Abychom byli konkrétnější připomenu několik filmů podrobněji:

* PAŘÍŽ TEXAS (1984) film točený točený v USA - psychologický příběh muže (Harry Dean Stanton) v krizové situaci, kdy se o něj musí po rozpadu rodiny postarat bratr a on postupně nachází svého syna a v erotickém hotýlku se setká i se svoji bývalou ženu (Nastassja Kinská),

* kultovní NEBE NAD BERLÍNEM (1987) - Berlín z něhož shlížejí dva andělé v lidské podobě (Bruno Ganz a Otto Sander) a jeden z nich se zamiluje do cirkusové umělyně (Solveig Dommartinová) a vzdá se tím výsady andělů - nesmrtelnosti. Film měl pokračování - TAK DALEKO,TAK BLÍZKO (1993).

 Chcete ještě připomenout alespoň některé filmy Wima Wenderse (režiséra, který vám mává z obrázku v perexu, stejně jako kynul v roce 2002 divákům v Cannes)?

* road movie AŽ NA KONEC SVĚTA, v němž mladá žena (Solveig Dommartinová) cestuje z Paříže do Austrálie a nebere na vědomí, že se blíží konec světa, protože má spadnout indický atomový satelit.

* jiné road movie LISABONSKÝ PŘÍBĚH (1994) - městem se toulá režisér (Patrick Bauchau) rezignující na natáčený film a okouzlený portugalskou zpěvačkou (Teresa Salgueiroová)

* esej o "násilí bez násilí" LINIE NÁSILÍ, v němž se sbíhají osudy tří mužů: vědce, ambiciozního detektiva a producenta akčních filmů

* thriller ze zaplivaného hotýlku v Los Angeles MILLION DOLLAR HOTEL (2000), v němž roztoužený Jeremy Davies miluje prostittutku Millu Jovovichovou a Mel Gibson jako detektiv tam vyšetřuje záhadnou smrt

* ZEMĚ HOJNOSTI sledující osudy veterána z Afganistánu (John Diel) a nyní vládního agenta a mladičké misionářky (Michelle Williamsová)

* drama bývalé filmové westernové hvězdy (Sam Shepard), který se vrací k bývalé ženě (Jessica Langeová) a hledá potomka, o němž se dozvěděl teprve nedávno NECHOĎ KLEPAT NA DVEŘE.

 Stačí? Přes široký záběr a šíři témat se ve Wendersově tvorbě vrací několik motivů - jednak fascinace a rozčarování z cizích zemí (poznal Francii i Ameriku a procestoval celý svět), problémy rodiny i lásky, obavy o osud světa, obavy o osud filmu jako umění i nelítostný pohled na sociální podmínky v rodné zemi. Ne nakonec naleznete i poctu jeho oblíbencům (nedokončený HAMMET či dokument o Jasudžiru Ozuovi). Světoběžníkovi Wendersovi také učarovala hudba - známe jeho hudební snímek BUENA VISTA SOCIAL CLUB (1999) o znovuobjevené generaci zapomenutých kubánských muzikantů.

Všechny jmenované filmy i řadu jiných jsme mohli vidět jak v českých kinech tak řadu z nich i v televizi. NyníCeská televize přichází ze záslužným činem - v rámci jeho krátkého profilu uvádí v tomto týdnu tři Wendersovy snímky, dosud u nás neznámé a natočené v jeho ranném tvůrčím období v Německu. Tvoří jakousi volnou trologii

 1974 Alice ve městech

1975 Chybný pohyb

1976 V běhu času

 ALICE VE MĚSTECH (1974) je legendární německé road movie, tak typické pro Wendersovu tvorbu. Německý novinář Philip (Rüdiger Vogler), marně se snažící napsat v Americe článek, se při odletu zpět do Německa seznámí na letišti s mladou ženou (Lisa Kreuzerová) a jej devítiletou dcerkou Alicí (Yella Rottländerová). Matka záhadně zmizí a Philipovi je jasné, že musí Alici dopravit do Německa k babičce. Jenže dívenka neví, kde přesně babička bydlí. A tak se zvláštní dvojice vydá na pouť po Německu. Jakoby mimochodem vám při její cestě režisér připomene tamní důležité momenty i nálady 70. let.

 

CHYBNÝ POHYB (1975)
V Německu vysoce ceněný film s námětem významu negativních zkušeností pro lidský život. Příběh je velmi volnou adaptací Goethova románu Viléma Meistera léta učednická a napsal ho Wendersův dvorní scenárista Peter Handke. Hlavní hrdina Wilhelm (Rüdiger Vogler) se vydává z rodného Glückstadtu směrem na jih. Chce se stát spisovatelem a doufá, že na cestách získá inspiraci. Potkává mnoho lidí, s nimiž vede intenzivní rozhovory. Setkání s lidmi ho postupně mění... Ve filmu se odráží historická zkušenost Západního Německa, coby země, jež se nedokáže vyrovnat se svou těžkou minulostí a z ní vyplývajícími mnohoznačnými volbami. V zajímavých rolích se objevuje řada tehdy slavných herců - . Hanna Schygullová, Hans-Christian Blech či Nastassja Kinská.

 

V BĚHU ČASU (1976)
Opět cesta na níž se setkávají dva muži a v pomalém tempu postupně vyvstává přátelství mezi nimi, krajinou a jejími obrazy, divákem a filmem. Robert (Hanns Zischler) právě opustil svou ženu a snaží se skoncovat se životem. Jen náhoda ho svede dohromady s Brunem (Rüdiger Vogler), mobilním technikem promítacích zařízení, jenž objíždí omšelá a upadající kina podél hranice NDR a NSR. Dva rozdílní muži, každý uzavřený do zcela jiného druhu samoty, se vydávají na společnou cestu. Cestu sblížení, poznání a vzájemného ovlivnění. Ve tříhodinováé"roadmovie" se Wenders všímá přeměny maloměstských kin z dřívějších center místního kulturního života na ušmudlaná pornokina, a jeho kritickému oku neujde také měnící se styl každodenního života a zanikání tradičních evropských hodnot a tradic v jeho rodném Německu.
 

Fota: ceskatelevize.cz, wikipedia.org
 

 *******************************************************************  

ALICE VE MĚSTECH (Alice in den Städten), Německo 1974,uvádí ČT 2 v pondělí 27. února od 21,00 hodin

 CHYBNÝ POHYB (Falsche Bewegung), Německo 1975, uvádí ČT 2 v pátek 2. března od 20,50 hodin

 V BĚHU ČASU (In Lauf der Zeit), Německo 1976, uvádí ČT 2 v úterý 28. února od 21,55 hodin 


 


 


 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0224 s