Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  sobota 22.6.2024, svátek má Pavla 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Pro Anežky do Anežky zadarmo!

29.02.2012   redakce   Výtvarné umění   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Pro Anežky do Anežky zadarmo!Pod tímto heslem láká Národní galerie v Praze své návštěvníky se jménem Anežka. Ty budou mít 2. března svátek a v tento den si budou moci prohlédnout klášter své svaté jmenovkyně prohlédnout zdarma.

Bylo by těžké najít k představení životních osudů světice, kterou desítky generací obyvatel českých zemí znaly jako Anežku Přemyslovnu, symboličtější místo než klášter, nesoucí dnes její jméno: svaté Anežky České. Mezi Pražany pro tuto památku časem zobecněl název „Anežka“. Prostřednictvím tří stovek exponátů od archeologických nálezů přes původní gotickou architekturu výstavních prostor, obrazy, sochy a vynikající ukázky uměleckých řemesel až po unikátní historické dokumenty nyní na krátkou dobu ukazuje výstava Svatá Anežka Česká – princezna a řeholnice. Zachycuje rozmanité podoby jejího kultu, sahajícího od středověku k dnešku. Připravilo ji Arcibiskupství pražské ve spolupráci s Národní galerií v Praze. Jedná se o první takto rozsáhlá monografickou výstavu této světici věnovanou,která zároveň důstojným způsobem připomíná nedávné oslavy 800. výročí jejího narození.
 
Velkorysost přemyslovských církevních donací dokládá na výstavě například velkolepý Ostatkový kříž Přemysla Otakara II.(po 1261), zapůjčený z Pokladu dómu v Řezně. Výjimečné postavení mezi vystavenými předměty zaujímá také soubor památek spojených s Rytířským řádem křižovníků s červenou hvězdou, který Anežku Přemyslovnu uctíval jako svou zakladatelku. O kanonizaci sv. Anežky České usilovali věřící od středověku, beatifikována však byla až roku 1874. Nakrátko se nyní můžeme na jednom místě seznámit s dobovou podobou jejího kultu v 19. a v první polovině 20. století. Obrazy a plastikami oslavili svatou Anežku Českou například Vojtěch Hellich, Josef Navrátil, Josef Václav Myslbek, Vojtěch Hynais nebo Čeněk Vosmík.
 
Letos připadá svátek svaté Anežky na pátek 2. března. Toho dne tedy každá Anežka, která se prokáže dokladem se jménem a podobenkou, bude mít na výstavu „Svatá Anežka Česká – princezna a řeholnice,“ vstup zdarma.
 
Výstava bude zakončena v neděli 25. 3. 2012. Slavností ukončení vyvrcholí v pondělí 26. března 2012 svatoanežským duchovním koncertem v chrámu sv. Mikuláše na Malostranském náměstí. Více na www.apha.cz. a www.ngprague.cz.

Zdroj a foto: Národní galerie v Praze 
 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0469 s