Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  úterý 25.6.2024, svátek má Ivan 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Oslavte perský Nový rok!

12.03.2012   redakce   Hudba   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Oslavte perský Nový rok!Oslavy svátku Nowruz se v Česku konají již potřetí. Organizátorem je Shahab Tolouie - perský kytarista a zpěvák, který se svým Quartetem a pozvanými hosty představuje perskou hudbu a kulturu. Letošního ročníku se zúčastní např. indický perkusista Trilok Gurtu - držitel Grammy, vynikající perský tanečník Shahrokh Moshkin Ghalam nebo španělská hráčka na perský santur Marina Albero.

Praha a České Budějovice se letos stanou dějištěm oslav svátku, který po celém světě slaví více než 300 milionů lidí. Hlavní část oslav se za účasti mezinárodních hvězd  uskuteční 20. března 2012 v 19:00  v pražském  Divadle Hybernia.


NOWRUZ  (čti: Noruz,  v překladu z perštiny Nový den, íránská novoroční oslava)       Od roku 2010 oficiálně zařazen do kalendáře OSN. Norouz/Norooz/Nowruz slaví na celé planetě více než 300 milionů příslušníků sedmi národů vždy 21. března. V souladu se znovuzrozením přírody, začíná vždy Nowruz právě na  první jarní den. Tradiční obřady, které oslavy doprovázejí jsou symbolem dávných pojmů: konce a znovuzrození, dobra a zla.

Nowruz se slaví v den astronomické jarní rovnodennosti a je nejdůležitějším svátkem v Íránu. Přípravy začínají již měsíc předem. Některé zvyky spojené s přípravou jsou totožné s našimi českými zvyky, např.: jarní úklid domu. Peršané si pro den obřadu kupují zcela nové oblečení, prostírají slavnostně stůl a zdobí jej čerstvě vzrostlou pšenicí a pestře malovanými vajíčky. Slavnostně upravený stůl symbolizuje světlo, teplo, život, lásku, radost a blahobyt přírody. Noruz vzdává poctu matce přírodě.

Na rozdíl od předešlých ročníků oslav, kterých se zúčastnili především české osobnosti jako např. Radim Hladík, David Koller, Jiří Srnec a Pavel Ryba, přivítá ten letošní hosty zahraniční. Mezi nejvzácnější patří světoznámý indický perkusista Trilog Gurtu. Trilog spolupracoval s jazzovými hvězdami jako jsou  Oregon, John McLaughlin, Joe Zawinul, Pat Metheny nebo Jan Garbarek.  Dalšími hosty jsou např. vášnivý perský tanečník Shahrokh Moshkin Ghalam a temperamentní &Spanělka Marina Albero - hráčka na perský santur, která spolupracuje s rovněž velmi známým a oblíbeným španělským jazzovým pianistou Chano Domínguezem.
 

PROGRAM:

15. března 2012 -  v restaurace Metropolitan, hotel Neruda, Nerudova 44, Praha 1:
- ve 13:00: tisk. konference kapely Shahab Tolouie Quartet k programu Oslav Perského Nového roku
- ve 14:00 zahájení výstavy obrazů  Eduarda Edigariana (Arménie)

20. března v 19:00 - Divadlo Hybernia
strhující spojení perské, španělské a indické kultury
Shahab Tolouie Quartet (IRN/CZ): Shahab Tolouie (IRN), Tomáš Reindl (CZ), Tomáš Vychytil (CZ), Taras Voloshchuk (UKR)
hosté: Trilok Gurtu (IND), Marina Albero (ES), Shahrokh Moshkin Ghalam (IRN)

21. března v 18:00h Studio Zambra, U Zvonařky 9, Prah
taneční workshop Reny Milgrom “Krása a mystika perského tance”

22. března v 19:00 Kulturní dům Slavie v Českých Budějovic
Shahab Tolouie Quartet (Írán/CZ): Shahab Tolouie (IRN), Tomáš Reindl (CZ), Tomáš Vychytil (CZ), Taras Voloshchuk (UKR)
host: Marina Albero (ES)

 

Účinkující:
 
SHAHAB TOLOUIE (ÍRN) mezinárodně uznávaný perský kytarista a zpěvák svým loňským evropským debutem  vzbudil zájem světových médií – např.  britské televize BBC a americké Voice of America. Jeho osobitý multikulturní hudební styl EthnoFlamenco (Persko-španělská fúze) je považován za výjimečný a nadčasový a je originálním přispěvkem do žánru Ethno/World Music. Jako multiinstrumentalista Shahab Tolouie ovládá různé tradiční perské nástroje – setar, tanbour, delroba, laud, daf, dammam.
Ve své rodné zemi je Shahab Tolouie uznávaným mistrem – předním členem Domu íránské hudby (The House of Music of Iran) a je považován za jednoho z nejlepších kytaristů Iránu.
S nápadem pořádat oslavy Perského Nového roku v České republice přišel Tolouie již v roce 2009. Poukazuje na podobnost perských tradic s evropskými velikonočními  zvyky.
 
TOMAS REINDL (CZ) hudebník, multiperkusista a skladatel. Jeho hlavním oborem jsou bicí nástroje a perkuse. Jako jeden z mála perkusistů v ČR se seriózně zabývá indickou rytmikou a sólovou i doprovodnou hrou na indická tabla.  Ve své hudbě využívá též arabské bubny (darbuka, riq), didžeridu, alikvótní zpěv, středověký dulcimer, valašský pra-klarinet a mnoho dalších.
Vystupuje s autorským projektem Didymos, Amit Chatterjee, Shahab Tolouie Trio, projekt indického tance Damaru, Radek Krampl Trio...
 
TOMAS VYCHYTIL (CZ)  je aktivním jazz kytaristou a studiovým hudebníkem. Za dobu své hudební působnosti  spolupracoval s celou řadou interpretů jako Yvonne Shanchez, Lubomír Nohavica,  David Kraus, Ester Kočičková, Ivan Myslikovian, Ready Kirken. 
 
TARAS VOLOSHCHUK (CZ)  narodil se v roce 1972 v Kyjevě. V letech 1979-90 absolvoval Lysenko Music School v Kyjevě  – obor housle. V letech 1990-95 absolvoval Hudební akademii P.I. Čajkovského v Kyjevě Za dobu své hudební působnosti  v České republice spolupracoval s celou řadou interpretů – např. s Naj Ponk Trio, Yvonne Sanchez, René Trossmanem, Limbo, Romanem Pokorným, Eb Davisem, Janem Kořínkem, Gregory Nemirovskijem. V roce 1998, kdy jej hluboce oslovily jazzové hudební proudy začal hrát na kontrabas.
 
PAPIS NYASS (GB) perkusista pochází z Gambie,  z kmene wolof. Jako dítě  ve volném čase tančil s bubenicko-tanečním souborem tance v rytmu Manding. Brzy se začal věnovat i hudbě a jako perkusista vystupoval s mnoha projekty.
 
Hosté: 
 
TRILOG GURTU (IND) Gurtu je mistrem indické hudby interpretované na tabla, percussions a „západní“ bicí. Jeho hudební projev je unikátní směsí bubenických stylů Východu a Západu. Je skvělým skladatelem, představitelem špičkové fúze indické hudby spojené s jazzem, rockem, klasikou a etnickými inspiracemi z celého světa. Spolupracoval s Donem Cherrym, Johnem McLaughlinem, Joem Zawinulem nebo Patem Methenym. Trilog Gurtu se poprvé proslavil ve Spojených Státech coby člen slavné kapely Oregon. Českou republiku již navštívil - byl hlavní hvězdou závěrečného večera na Bohemia Jazz Festu a na festivalu Colours of Ostrava doprovázel saxofonistu Jana Garbarka.
Trilog Gurtu má na kontě mnoho prestižních cen: Best Overrall Percussionit winner, Drum Magazine, 1999; Best Overall Percussionist winner, Carlton Television Multicultural Music Awards, 2001; Best Percussionist winner, Down Beat's Critics Poll for 1994, 1995, 1996, 1999 , 2000, 2001,a 2002, Best Asia/Pacific Artist nominee, BBC Radio 3 World for 2002, 2003 a 2004.
                                     
MARINA ALBERO (ES) pochází z Barcelony, studovala hudební teorii na Conservatorio Isaac Albéniz (Girona) a symfonické bicí na Conservatorio de Barcelona. Během svého působení na Kubě se podílela na festivalu Internacional de Coros de Santiago de Cuba (1995), kde rovněž nahrávala se Silvio Rodríguezem. V současné době žije ve &Spanělsku. Je členkou kapely La Folata. Marina Albero spolupracuje s významnými hudebníky jako jsou Glen Velez, Chano Domínguez, Agustin Carbonell "Bola", Llibert Fortuny. V roce 2005 spolu s Marcem Egea a Mariona Sagarrem založila experimentální hudební trio "Maram“. Podílí se na hudebních projektech známého pianisty Chano Domíngueze, "New Flamenco Sound", "Flamenco Hoy".
 
SHAHROKH MOSHKIN GHALAM (IRN) perský tanečník a choreograf žije ve Francii, kde vystudoval vysokou školu - obor Historie umění a divadla. Je členem prestižního Národního divadla komedie v Paříži La Maison de Moliére. Jeho taneční styl je založený na perské klasické hudbě. Budete strhnuti magickou atmosférou, kterou svým pojetím a spojením mytologie, poezie a tance na jevišti vytvoří.
 
 
EDUARD EDIGARIAN (ARM) Edigarian (národní umělec) se narodil v roce 1943 v Gjumri. V devadesátých letech se přestěhoval do Prahy. Vedle arménských a pražských motivů maluje Edigarian především postavy sedících nebo ležících žen, jejichž symbolický význam dostává působením zlaté barvy a ultramarínu nejasně orientální nádech. V obrazech je velmi osobitý výtvarný jazyk, v němž se figurální prvky (žena, hudební nástroje, krajina, kočky, různé předměty) záměrně mísí s hustou spletí znaků. Vystavoval v Grumji, Německu, Nizozemí, Norsku, Itálii, Belgii. Jeho obrazy jsou zastoupeny v různých soukromých sbírkách v USA, Austrálii, Kanadě, Anglii, Skandinávii a Jihoafrické republice.
 
RENA MILGROM (CZ) profesionální lektorka, tanečnice a choreografka, která se své profesi věnuje od roku 1998. Prošla výukou stylu raks sharqi, tunisian shaabi, morocan shaabi, perského tance, flamenka a cikánských tanců u několika významných lektorek u nás i v zahraničí. Rena je oddanou sběratelkou tradičních a současných stylů etnických tanců, které studuje na svých pobytech v rodinách v Indii, Asii, středním východě a Africe.
 
Bližší informace také na www.shahab.cz a www.hybernia.eu


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.1722 s