Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  pondělí 27.5.2024, svátek má Valdemar 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


POSEL - romantický příběh nerovné lásky - TV tip

09.03.2012   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

POSEL - romantický příběh nerovné lásky - TV tipJaké je to být mladý a zamilovaný? Na to si asi každý odpoví z vlastní zkušenosti. Jaké je to ve filmu POSEL na to vám odpoví scénárista, jímž je známý dramatik Harold Pinter a režisér, neméně známý a slavný Joseph Losey.

Romantický příběh filmu POSEL se odehrává kolem roku 1900 v půvabném panském venkovském sídle v norfolském kraji. Se synem majitele Marcusem (Richard Gibson) sem přijíždí třináctiletý student Leo (Dominic Guard), aby tu spolu s kamarádem ze školy strávil prázdniny. Je zde ohromen nádherou a přepychem, v němž rodina spolužáka žije, fascinuje ho pečlivě dodržovaný domácí řád i množství služebnictva, které přesně zná své povinnosti. Ale ještě k tomu ho od prvního okamžiku fascinuje kamarádova sestra Mariana (Julie Christie).

Na tuhle svoji lásku po šedesáti letech Leo vzpomíná při setkání s milovanou, také již věkem poznamenanou Marianou. S porozuměním se dívá zpět na prázdniny, které navždy poznamenaly jeho život. Jeho dětská nedozrálá láska musela trpět, když se chlapec dozvěděl, že Mariana se má brzy zasnoubit s hrabětem Hugem (Edward Fox) ale zvláště pak, když viděl Marianin obdiv pro jiného milence - chudého farmářského syna Teda (Alan Bates). Právě Leo se stává tajemným důvěrníkem milenců, právě on nosí milostná psaníčka jako "posel" lásky.

Loseyův film rázem okouzlí jak romanticky laděné duše, tak všechny milovníky krásy. Uchvátí vás pečlivě vybrané exteriéry snímané kameramenm Gerry Fisherem a stylizované jako malířská plátna - však také autoři neskrývali inspiraci barvami a světlem z obrazů místního malíře Johna Constabla. Bohaté zářivé kostýmy, zařízení zámku i přírodní scenérie dokáže filmově "vymalovat" jen mistr. Z filmu doslova dýchá zvláštní atmosféra, v níž pod poklidem venkovského sídla a zdálivou prázdninovou bezstarostností cítíte utajované vření citů, které jakoby nepatřilo k vžité britské šlechtické "důstojnosti". Sociální motiv (nerovná láska mezi chudým a bohatou) není přespříliš zdůrazňován, zato je v pozadí prázdninového příběhu cítit další motivy - jako chlapcův sklon k magii a předjímání budoucích událostí. To Leovi přináší pocit jisté nadřazenosti, ale naneštěstí pochopí, že je jen hříčkou v rukou milenců, pouhým "poslem bohů". I po letech se své role nezbaví...

Film je hereckým koncertem Julie Christie a Alana Batese, jimž směle konkuruje mladičký poslíček Dominic Guard. Hudba Michela Legranda podtrhuje jak poklidnou atmosféru tak (hlavně temnými tóny klavíru) citový i sociální neklid, který pod ní panuje.

Film POSEL patří dnes již ke klasice, která stále uchvacuje a bude mít zřejmě vždy nadšené diváky. Ve své době zazářil na mezinárodním filmovém festivalu v Cannex, odkud si v roce 1971 odvezl Velkou cenu Zlatou palmu.
Foto: bfi.org.uk, telegraph.co.uk

*****************************

POSEL (The Go-Between)

USA 1970. Námět Leslie Poles Hartley - stejnojmenný román,

režie Joseph Losey, uvádí ČT 2 v pondělí 12. března od 21,00 hodin

 

Julie Christie a Dominic Guard ve filmu POSEL


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.1154 s