Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  pátek 24.5.2024, svátek má Jana 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


KINOPREMIÉRY - březen 2012/I.

19.03.2012   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

KINOPREMIÉRY - březen 2012/I.Výběr z kinopremiér počátku měsíce října 2012 bude ve znamení čtyř sluncí. Jednak se tak jmenuje nový film Bohdana Slámy, jednak i další filmy (nebo hvězdy v nich) září. A zcela jistě se dostane i na ctitele hororů, krvavých podívaných a akčních dramat.

ČTYŘI SLUNCE

Nelze nezačít titulem, který vás rozzáří už při pouhém vyslovení. Není však o zářivých a šťastných lidech, ale spíše o těch, kdož by trochu toho sluníčka v duši či v životě potřebovali. Bohdan Sláma po filmech VENKOVSKÝ UČITEL a &STĚSTÍ opět natočil "člověčinu" - film o lidech, jejichž osudy provází životní smůla, musejí se rvát o každý koušíček štěstí jak s okolím tak s lidmi v blízkosti a navíc i s něčím nepředvídatelným a těžko poznatelným, co leží mezi nebem a zemí... Vztahy mezi postavami jsou jak problematické tak i pěkně propletené. V centru všeho dění je manželský pár zralého věku, jenž tvoří Jára (Jaroslav Plesl) a Jana (Aňa Geislerová). Járovi sice táhne na čtyřicítku, na jeho pubertální chování to však nemá vůbec žádný vliv a jeho "úlety" jsou často komické. Jana tak nutně prožívá manželskou krizi okořeněnou ztrátou zaměstnání. Rány si hojí s novým milencem (Igor Chmela). Zásadní úlohu však sehraje i Járův malý syn z prvního manželství Véna (Marek &Sácha), který se zkamarádí s výrazně starším a drsným punkerem, jenž se zove Jerry (Jiří Mádl - viz foto). Lavinu nečekaných událostí z povzdálí sleduje, a možná nakonec ovlivní, místní podivínský guru Karel, jehož ztvárnil v nezvyklé herecké poloze Karel Roden. Film uváděný společností Falcon si odbyl světovou premiéru v soutěžní sekci filmového festivalu Sundance ve Spojených státech a s úspěchem byl uveden i na jiných zahraničních festivalech.
 

BOHÉMSKÝ ŽIVOT (La Vie de boh?me/ Boheemielämää)

Podobnost Bohdana Slámy s finským režisérem Aki Kaurismäkim není jen ve skromném chování na veřejnosti a v tom, že hrdiny filmů obou filmařů jsou lidé nějajakým způsobem vykořenění ze společnosti, žijící "na okraji". Podobnost je i v tom, že oba jsou naprosto osobití, bytostně spjatí se svojí zemí a neohlížejí se na světové trendy ani vědomě nepokukují po úspěchu v zahraničí. Možná právě proto paradoxně jsou mnohdy v zahraniční úspěšnější než doma, kde jak známo "nikdo není prorokem." Aki Kaurismäki je častým hostem českých kin (vzpomeňme třeba jen na "leningradské kovboje) či filmy z posledních let MUŽ BEZ MINULOSTI, SVĚTLA V SOUMRAKU a LE HAVRE). Není divu, že se do kin vracejí jeho úspěšné filmy. V únoru nám společnost CinemArt přinesla jeho film z roku 1987 HAMLET PODNIKÁ a nyní přichází Asociace českých filmových klubů se snimkem BOHÉMSKÝ ŽIVOT z roku 1992. I když se odehrává v pařížských exteriérech i interiérech (nasnímaných černobíle Timo Salminenem) tváře jeho dvou hrdinů či spíše anitihrdinů jsou bytostně finské a v Kaurismäkiho filmech se už mnohokrát objevily. Hlavními hrdiny jsou tři bohémové-outsiderové: spisovatel Marcel (Francouz André Wilms), malíř Rodolfo a hudební skladatel Schaunard (Matti Pellönpää resp. Kari Väänänen - viz foto - dvorní herci Kaurismäkiho), kteří čelí všeobecnému nepochopení a nedocenění své tvůrčí geniality. S tímto nepochopením souvisí tíživá životní situace a vpravdě bohémské přežívání na okraji společnosti. Důležitější než hmotné statky jsou však pro trojici našich hrdinů jejich vlastní umělecká hrdost a povznesenost nad starostmi netalentovaného okolí. Mnozí kritici označují BOHÉMSKÝ ŽIVOT za nejsmutnější a zároveň nejvyspělejší a vizuálně nejdokonalejší film Akiho Kaurismäkiho a z kina z něj zazáří režijní jistota, dokonalost a hřejivá lidskost. Film získal cenu FIPRESCI na MFF V Benátkách roku 1992.
 

ŽELEZNÁ LADY (The Iron Lady) (Bioscop)

Jako sluníčko září v každém filmu Meryl Streepová. Sedmnáckrát byla blízko vytoužené sošce Oscara za herecký výkon - nyní si jej zcela zaslouženě odnesla potřetí za roli "železné lady" Margarett Thacherové. Po MAMMA MIA! se Meryl Streepové dostalo životní příležitosti ztvárnit Margaret Thatcherovou, první a zatím poslední premiérku Spojeného království Velké Británie a Severního Irska. Snímek mapuje její jedenáctileté působení v roli předsedkyně vlády, během kterého prokázala svou hroší kůži, nekompromisnost a rozhodnost. Díky těmto vlastnostem si vytvořila řadu stoupenců, ale i mnoho nepřátel a vysloužila si svou přezdívku Železná lady. Není to však oslavný portrét osobnosti, která stále žije (je jí 86 let), ale skutečná studie ženy, která moc chtěla získat pro svoji zemi a musela pro to obětovat i své soukromí. I ji nakonec dostihla zákeřná nevyléčitelná nemoc zvaná Alzheimerova choroba. Režisérka Phyllida Lloydová, která již s Meryl Streepovou pracovala při muzikálu MAMMA MIA!, hned od počátku zachycuje bývalou premérku v kritických chvílích ztráty paměti a halucinací, kdy vše probírá se svým, dlouho mrtvým, manželem Dennisem. Až poté pronikneme do zákulisí politických tahanic a intrik, dostaneme možnost se podívat jak nepopulární politika škrtů a omezování vyvolává bouři protesů ale nakonec slaví úspěch, snímek přinese poučení o pozadí bitvy o Falklandy, pro mnohé z nás zbytečné. Film zdaleka ne dokonalý ani režijně zvládnutý ale v mnohém poučný, který určitě v každém z nás vyvolá mnoho otázek. I když z něho nesrší optimizmus, září chytrostí a již zmíněným výkonem Meryl Streepové. Uvádí Bioscop.
 

 ZKRAT (Haywire)

Zkrat se uděje v novém filmu Stevena Soderbergha (SOLARIS, DANNYHO PARŤÁCI, CHE GUEVARA, NÁKAZA) a bude to pěkný masakr. Zaviněný tentokrát ženou. Mallory Kane je tajná vládní agentka, která je vysílána na řadu nebezpečných a ne zcela legálních misí. Její práce vyžaduje hodně důvěry. Netrvá to dlouho a je zrazena z řad svých spolupracovníků během jedné akce v Číně. Tím se okamžitě stává snadným terčem. Musí využít všech svých výjimečných schopností, aby se zachránila a zároveň vytvořila sofistikovanou past na všechny, kteří ji podrazili. Hlavní roli paradoxně vytvořila neznámá Gina Carano, která ale není herečkou a vybrána byla na základě toho, že ovládá MMA (mixed martial arts), v němž je držitelkou několika rekordů. A je to pochopitelně znát. V mixu klasické akce a thrilleru s nečekaně komplikovaným stylem vyprávění nepřekvapí ani tak zápletka - ta je jednoduchá až triviální. Zasrší hvězdné veličiny jako Michael Douglas, Channing Tatum, Ewan McGregor, Michael Fassbender či Antonio Banderas. A pak srší realizace akčních scén - jsou naprosto profesionální, působí syrově a fyzicky a choreograficky patří údajně k nejlepším za poslední dobu. Uvádí HCE.
 

 PROBUDÍM SE VČERA

I nová česká komedie (kombinovaná se sci-fi) má hvězdné obsazení z tuzemských luhů a hájů - Jiří Mádl, Eva Josefíková, Filip Blažek, Viktor Preiss, Miroslav Táborský, Nela Boudová, Petr Nárožný, Zlata Adamovská, Svatopluk Skopal, Milan &Steindler, Boris Hybner, Ljuba Krbová, Martina Válková, David Matásek, Bohumil Klepl a mohli bychom jít dále. V režii Miloslava &Smídmajera a s hudbou Zdeňka Merty přichází v péči Bioscopu komedie s originální zápletkou, v níž si věčně svobodný profesor češtiny Petr (Jiří Mádl, Filip Blažek), díky třídnímu srazu uvědomí, že jediná dívka, kterou kdy miloval, byla jeho spolužačka Eliška (Eva Josefíková, Martina Preissová). Tehdy v sedmnácti letech, nenašel odvahu jí říct, že ji má rád a ona se pak navždy vytratila z jeho života. Petrovi se naskytne jedinečná šance. Cestovat zpět v čase do svých studentských let a vrátit se do června 1989, kdy chodil do třeťáku. Dostane možnost napravit, co promeškal. Jenže zahrávat si s minulostí není jen tak. Návraty nejsou nikdy snadné. Petr se dostává do změti komplikací a průšvihů, které naštěstí řeší s vtipem, nadhledem a drzostí, kterou dobře zná od svých vlastních studentů. Postačí však tyhle zbraně na to, aby přesvědčil Elišku o svých citech a získal její lásku? Uvádí Bioscop.

 
Eva Josefíková a Jiří Mádl ve filmu PROBUDÍM SE VČERA

Fota v článku: csfd.cz, hce.cz, falcon.cz, acfk.cz,bioscop.czKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0471 s