Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  středa 29.5.2024, svátek má Maxmilián 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


TV tip - ABSOLVENT - smutná komedie, která nezastarala

16.03.2012   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

TV tip - ABSOLVENT - smutná komedie, která nezastaralaPříběh mladíka, který po milostné avantýře se starší ženou se zamiluje do její dcery. První významná role Dustina Hoffmana. K atraktivnosti díla přispěli i Simon & Garfunkel svými písněmi, jež se od těch dob staly evergreeny.

Koncem 60. let se stal tento film otevřenou výzvou mladé americké generaci, revoltující proti otcovským hodnotám pod vlajkou rocku, hnutí hippies, či na půdě universit. Z dnešního pohledu je téměř neuvěřitelné, že na první pohled prostý a tradičně vyprávěný příběh nesmělého mladíka, který se po milostné aféře se starší ženou zamiluje do její dcery a najde v sobě sílu bojovat za svou lásku proti všem, mohl vzbudit takový ohlas. Nicméně film souzněl s dobou a oproti hrdinům v té době natočené gangsterky BONNIE a CLYDE či o něco pozdější road movie BEZSTAROSTNÁ JÍZDA bylo pro mládež snadnější se ztotožnit s dobře situovaným, sympatickým Benem. Na první pohled komorní téma přerostlo tak v generační výpověď a odhalilo pokrytectví amerických maloměšťáckých vrstev.

Snímek je natočen jako „smutná komedie“ a je založen na hereckých výkonech. Anne Bancroftová velmi přesvědčivě obstála v nelehké úloze znuděné a toužící paničky, její dceru Elaine ztělesnila Katharine Rossová. Svoji první velkou příležitost zvládl Dustin Hoffman naprosto suverénně. Jeho postava amerického mladíka měnícího se z plakátově spořádaného synka kráčejícího v otcových šlépějích v rebela prosazujícího vlastní názor na život, fascinovala mládež té doby snad právě tím, že to nebyl hrdina bez bázně a hany, ale obyčejný, nejistý a zpočátku zakomplexovaný mladíček – stejný jako miliony těch, které v kině oslovil.

K atraktivnosti díla jistě přispěly i Simon & Garfunkel svými písněmi, jež se od těch dob staly evergreeny (Sounds of Silence, Scarborough Fair, Mrs. Robinson aj.) Jak napsal Andrew Sarris ve Village Voice „Mládež stála ve frontách před biografy za a) na Dustina Hoffmana nebo za b) na Simona a Garfunkela. Dospělí tam stáli, aby zjistili, proč jejich děti stojí ve frontě.“

Režisér Mike Nichols získal Oscara za režii plus + Cenu newyorských filmových kritiků, na Zlatých globech byla oceněna herečka Anne Bancroftová a film v kategorii muzikál/komedie, pršely i ceny BAFTA. Přišla i Cena Grammy za hudbu.
Foto: filmin.cz, csfd.cz

*************************************

 ABSOLVENT (The Graduate)

USA 1967, režie Mike Nichols, na televizní obrazovky uvádí ČT 2

v pondělí 19. března od 21,00 hodin.

 

Anne Bancroftová a Dustin Hoffman ve filmu ABSOLVENT


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.1782 s