Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  neděle 26.5.2024, svátek má Filip 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Neprofesionální filmaři v Tachově

25.03.2012   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Neprofesionální filmaři v TachověProžívá neprofesionální film v západních Čechách renesanci? Při pohledu na počet filmů, které autoři přihlásili letos do krajského kola neprofesionální filmové tvorby "ČESKÝ VIDEOSALON" by se na otázku v titulku dalo odpovědět kladně.

Celou sobotu 17. března se v tachovském kině Mže promítalo. Celkový počet 22 filmů a filmečků překonal počtem minulé ročníky. Ten nejpodstatnější důvod k optimizmu byl navíc v tom, že se podstatně zvýšila úroveň tvorby. To se projevilo jak v počtu udělených cen tak i v závěrečném hodnocení poroty, které opět "velela" režisérka Simona Oktábcová.

Jakoby mávnutím kouzelného proutku se prudce zlepšili autoři, kteří se soutěží pravidelně zúčastňují - ať již jmenujeme třeba dokumentaristy místního dění Františka Soukupa z Tachova, Jiřího Flašku z Chebu či Antonína Hříbala z Chodové Plané případně filmaře, poznávajícího zahraniční krásy Emila Dlouhého z Plzně. Po několika letech se ke slovu přihlásil i filmový "kronikář" z Domažlic Jan Novák a jeho hlas zazněl mnohem úderněji nežli dříve. To v plné míře platí i o plzeňském Jiřím Kotasovi, před lety velmi úspěšném autorovi filmových klipů. Ten se nyní s vervou a zdařile pustil do většího rozsahu a závažnějšího obsahu. A filmové mládí? Nadějní autoři Václav Baron a Milan Otto z Horažďovic se sice ještě mnohde potýkají s úderností vyprávění a zacílení svých filmů na diváky, ale prozrazují nesporné talenty, které by neměly zplanět.

Podívejme se stručně alespoň na několik filmů v Tachově uvedených. Z "krajových" filmů zavedl diváky Jiří Flaška do citlivě renovovaného statku BERNARD v Královském Poříčí na Sokolovsku, František Soukup zase do VESNICKÉHO MUZEA V HALŽI a Petr Karban z Trnové na pouť do Pernolce (PERNOLEC - LÉTO 2011) poblíž tratě z Domažlic do Plané u Mariánských Lázní. Do potápěči oblíbeného zatopeného LOMEČKU ve Starém Klíčově u Mrákova se s kamerou vydal Jiří Novák v době, kdy tam byla spouštěna pod hladinu speciální kabina pro podvodní pozorování. V CYKLISTICKÉM PUTOVÁNÍ, jak nazval svůj film Antonín Hříbal se projedeme českými kraji se skupinou "Nežeňte se" (což není výzva pro svobodné mládence ale vyznání k zpomalení pohybu). Do města RAB na stejnojmenný chorvatský ostrov zamířil s kamerou Emil Dlouhý a ZA ALPSKÝMI MINERÁLY se vydal Václav Baron. Diváky potěšil filmeček o dětských hasičích a záchranářích HAPÁCI Jana Nováka a na cenu v reportážích se dostal i Antonín Hříbal, který sledoval s kamerou KROUŽKOVÁNÍ LUŇÁKŮ ČERVENÝCH.

Dva videoklipy v soutěži byly jako noc a den. Zatímco Jindřich Růžek pozoroval svět z ultralehkého letadla a nazval svůj film NAD BÍLOU PEŘINOU Václav Baron si vzal nelehký úkol - evokovat hudbou i obrazem atmosféru Osvětimi ve snímku SNAIL- THE NIGHT. &Skoda, že v kategorii hraných filmů, která kdysi Plzeňany tak proslavila, letos soutěžily jen dva filmy. Oba však dosáhly na ceny. VINCENT Milana Otty je citlivým zpodobením krize umělecké osobnosti a BIJÁSEK Jiřího Kotase evokuje atmosféru dospívání v druhé polovině šedesátých let.

Filmy, které porota v Tachově ocenila, postupují do předvýběru celostátního kola soutěže Český videosalon 15. - 16. června v Ústí nad Orlicí. Přejme jim i tam úspěch jak u diváků tak i u odborné poroty.
Foto: husitskamesta.net, osac.czPříprava podvodní pozorovatelny jak ji zachytil Jan Novák ve filmu LOMEČEK


Porota: odleva Stanislav Polauf, Simona Oktábcová, Jan Loučím


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0293 s