Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  neděle 16.6.2024, svátek má Zbyněk 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Vrtěti ženou: Hysterie v taktu prvních vibrátorů

19.04.2012   redakce   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Vrtěti ženou: Hysterie v taktu prvních vibrátorůFilm Tanyi Wexlerové Vrtěti ženou - Hysterie je jednoduchá, mírně historická komedie a na tom není nic špatného. Film je o vzniku vibrátoru. Z úvodního titulku filmu se také dovídáme, že „Tento film byl natočen podle skutečných událostí. Vážně.“

Před shlédnutím filmu Vrtěti ženou - Hysterie u mě panovaly určité obavy, že ve filmu bude možná cítit zneklidňující podtext naznačující, že jediný způsob, jak mohou ženy překonat své problémy, je při sexuálním uvolnění, za které vděčí důmyslným mužům.  Naštěstí tak film nevyznívá,  i když nejde vlastně o nic jiného, než že se diváci budou chichotat postavám viktoriánské Anglie, které zažívají orgasmy aniž by pochopily, že jde o sex.  Občas  se to ve filmu Vrtěti ženou - Hysterie až příliš hemží sebevědomými výroky a nerealistickými postavami, ale je to bezesporu nejlepší film, kdy letos uvidíte, jak to dělá Jonathan Pryce staré paní rukou.

V 80. letech 19. století zasáhla velmi rozšířená diagnóza „hysterie“ více než polovinu žen celé Anglie. Pod hysterii se skrývala nespavost, stres, deprese, vzpurnost, v podstatě všechno, co se mužům na ženách nelíbí.  Pokrokový mladý lékař Mortimer Granville (Hugh Dancy) je  znechucen primitivními lékařskými praktikami jako je pouštění žilou či pijavice a začíná pracovat v lékařské praxi Dr. Roberta Dalrympleho (Pryce). Ten se specializuje na léčbu emocionálních neduhů u žen. Dalrymple vymyslel speciální lékařskou léčbu, která spočívá v tom, že si lékař lubrikantem namaže prsty a stimuluje oblast vagíny ženy, aby ji ulevil od stresu. Praktika, kterou znají dnes teenageři všude na světě jako tzv. „vyprstování“.  Půvabná je nerealistická představa, kdy si ani jedna strana neuvědomuje, že to, co dělají, je sexuální záležitost. Postavy ve filmu Vrtěti ženou - Hysterie to prostě berou jako každou jinou lékařskou proceduru.

Mortimerovi tato nová praktika problémy nedělá, ale jak jeho popularita narůstá, způsobuje mu to závažné křeče v rukou.  Mortimerův excentrický přítel z vyšších vrstev (Rupert Everett) se pokouší sestrojit elektrické oprašovadlo s peříčky. Když si Mortimer masíruje oprašovadlem ruku, zjistí, jaký má ten přístroj potenciál a rozhodne se ho zavést do lékařské praxe u Dalrympleho.  Jak se dalo čekat, jde o velkolepý úspěch a všichni jsou spokojeni.

Máme tu žánr lehké komedie, s kterým si film poradil perfektně.  Dějová linie filmu vypadá jako historie zábavního parku a neměli bychom to brát příliš vážně. Ale je milé, jak může být takový film o prototypu vibrátoru, jež poskytuje orgasmy ženám viktoriánské doby, zábavný.  Je v tom také dětská nevinnost, kdy při vědeckém pokroku žádná ze stran nemyslí na sex a nepřipadá jim to divné. Dnes bychom  to chápali jako bizarní praktiku.

A protože ve filmu Vrtěti ženou - Hysterie  musí o něco jít, máme tu vzdorovitou dceru lékaře - Charlottu (Maggie Gyllenhaal).  Mortimerovi se nejdříve líbí Dalrympleho vzorná dcera Emily (Felicity Jones), ale nakonec podlehne Charlottině nezávislosti a velkorysosti její duše.  Scénář nepříjemně staví Mortimera a Charlottu do pozici dvou lidí, kteří už vědí, že žijí v revoluční době. Mortimer vidí revoluci ve vědě a v teorii o bakteriích a hygienických podmínkách, zatímco Charlotta výslovně mluví o tom, že si uvědomuje, že pro ženy přichází revoluce. To, jak postavy mluví o své přítomnosti, vypadá, jakoby potkali někoho z budoucnosti, kdo se vrátil k nim do minulosti a prozradil jim, jak se bude svět vyvíjet dál.

Postava Charlotty také působí jako přehnaná kompenzace možné kritiky toho, že příběh je příliš orientovaný na muže a ženy využívá pouze jako objekty této mírně sexuální komedie.  To se dá obhájit, ale postava Charlotty je tak přehnaná, že to vypadá, jako když každou chvíli spálí na protest své spodní prádlo.  Její moderní přístup zeslabuje věrohodnost postavy i světa, ve kterém žije. Nemyslím si, že bude někdo brát film Vrtěti ženou - Hysterie jako  puntičkářsky podrobný obraz Anglie 80. let 19. století, ale než se tento trik okouká, film může na diváky a jejich dnešní citlivost zapůsobit.

Pohoršovat se nad filmem Tanyi Wexlerové určitě nebudete. Je to takový jednoduchý  a laskavý film, kde se jakákoli animozita rozplyne a v nejhorším případě prostě zavřete oči. 


Autor: Ludmila &Sťastná - Bioscop
 
Co říká o filmu distributor?

Film Vrtěti ženou je veselá romantická komedie založená na překvapivé pravdě o tom, jak doktor Mortimer Granville představil světu první elektro-mechanický vibrátor. V hlavních rolích uvidíme na Oscara nominovanou Maggie Gyllenhaal (Crazy Heart, Kouzelná chůva a Velký třesk) a Hugh Dancyho (Adam, Báječný svět shopoholiků) V tomto dosud neznámém příběhu viktoriánského objevu, kdy mladý lékař při hledání práce objeví štěstí žen a to  ho dovede i k  osobnímu štěstí, jsou oba herci dokonalí.
 
            Děj se odehrává v 80. letech 19. století, kdy vrcholu viktoriánské prudernosti, ale zároveň i na úsvitu věku elektřiny.  Skvělý, své profesi oddaný mladý lékař z Londýna - Mortimer Granville (Dancy) právě přišel o místo v  nemocnici kvůli tomu, že urputně prosazoval novou podivnou myšlenku, tzv. „teorii bakterie“ a teď  potřebuje najít nové místo. Najde ho u dr. Roberta Dalrympleho (Jonathan Pryce), „předního specialisty na léčení žen“.  Dr. Dalrymple, londýnský odborník na „hysterii“  je obklopen řad žen, které trpí celou řadu příznaků zahrnující „pláč, nymfomanii, frigiditu, melancholii a úzkost“.
 
Naštěstí je Dalrympleho „ruční masáž“ neuvěřitelně účinný lék. U pohledného mladého doktora se brzy začnou řadit ženy do fronty  táhnoucí se daleko kolem domu. Dalrymple se sám zakouká do mladší dcery svého šéfa, dokonalé a krásné Emily Dalrymple (Jones). Celý tento úspěch něco stojí. Mortimer trpí extrémními křečemi v rukou  a musí se vypořádat s vášnivým nesouhlasem ze strany starší Dalrympleho dcery Charlotty (Gyllenhaal), bojovnice za práva chudých žen,  které obviňuje svého otce i mladého lékaře z šarlatánství.
Když ztratí Mortimer lékařský cit v rukou, nemůže už své pacientky nadále uspokojovat. V důsledku toho přijde znovu o práci a také o snoubenku. Nemá  se kam vrtnout a tak se obrátí na celoživotního přítele pokrokového myšlení Edmunda St. John-Smythe (Rupert Everett). Edmund, posedlý „novou“ vědou elektřiny,  mu odhalí své plány na elektřinou poháněné oprašovátko. Lékař dostane atraktivní nápad. Výsledek oživí jeho lékařskou praxi,  dodá vzrušení jeho pacientkám a způsobí  mu taky převrat v srdci, když  ho Charlotte začne poučovat více o tom, jak ženy opravdu fungují - a co vlastně chtějí.
 
Výsledkem je vtipná komedie, která prozrazuje nejen to, jak byl vibrátor jako jeden z prvních elektrických nástrojů v historii patentován – ale film je také o tom, jaké vzniká jiskření mezi obezřetným mužem a liberální ženou, které svede dohromady zázračné tření. 
 
            Film Vrtěti ženou byl natočen v Londýně a v Lucemburku a uvidíte v něm  filmové hvězdy jako jsou na Oscara nominovaná Maggie Gyllenhaal a Hugh Dancy. Dále ve filmu hrají Jonathan Pryce (Piráti z Karibiku, Pohádky na dobrou noc) Rupert Everett (Svatba mého nejlepšího přítele, Zamilovaný Shakespeare, Holky z naší školky), a Felicity Jones (Like Crazy, Chalet Girl).
 
            V dalších rolích uvidíte Ashley Jensen (Kompars, Ošklivá Betty), cenou Olivier Award ověnčenou Sheridan Smith (londýnská divadelní verze  titulu Pravá blondýnka, Gavin & Stacey), Gemmu Jones (Harry Potter & relikvie smrti, Deník Bridget Jonesové) a Annu Chancellor (Snílci, Co ta holka chce).
 
            Film Vrtěti ženou režírovala Tanya Wexler (Tanec v domě, Finding North) podle scénáře dvojice scénáristů Stephena Dyera a Jonah Lisy Dyer.  Za vznikem filmu stojí producentské trio žen:  Sarah Curtis (Paní Brownová, Mannsfieldské sídlo),  Judy Cairo (Crazy Heart), and Tracey Becker (Hledání země nezemě).
 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0289 s