Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  úterý 18.6.2024, svátek má Milan 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Sladké, ujeté texty. Jednoduše rozkoš. Až z Norska.

21.04.2012   redakce   Hudba   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Sladké, ujeté texty. Jednoduše rozkoš. Až z Norska.  V rámci dalšího večera „kulturní cestovky“ Planet Connection můžete 25.dubna vnímat v Paláci Akropolis Norsko všemi smysly. Čeká vás nabitý program, který vyvrcholí koncertem Hanne Hukkelberg. Ta přijede po dvou letech představit společně s několika doprovodnými hudebníky své nové album Featherbrain.

Před tím se můžete vydat za polární září s cestovatelem Martinem Krajíčkem, shlednout krátké filmy z této úžasné země s názvy Natural Glasses a Dánský básník, ochutnat norské speciality Lefse a welcome drink a večer zakončit skandinávským chill-outem mix DJe Jirky &Steffla.

V restauraci Paláce Akropolis budete moci se vstupenkou uplatnit 40% slevu na speciální norské menu.


Několikanásobná držitelka norských hudebních cen se po třech letech připomíná s novým albem Featherbrain, na němž se vrací k hravým kompozicím svého debutu Little Things z roku 2004. Na něm stvořila unikátní zvukový hybrid, v němž měly místo třeba hrací skříňky, mandolíny, Glockenspiel, skleničky na vodu anebo drnkání na cyklistické špice. Novinka je o něco méně hudebně výstřední, zato ale intimnější a žánrově pestrobarevnější. 

Little Things distribuované ve světě značkou The Leaf Records vystřelily Hukkelberg do absolutní špičky nezávislého popu a skladbu Searching díky použití v reklamě brzy znaly z televize miliony lidí. Vynalézavé zvukové univerzum jejího debutu uzavřené navíc do funkčního celku ji proslavilo, ale zároveň jako kdyby neposkytovalo žádné cestičky k dalšímu vývoji a norská zpěvačka se hned na začátku své kariéry ocitla tak trochu v pasti. Inspiraci pro temnější a emocionálně vypjatější album Rykestrašzlig;e 68 hledala v Berlíně, na třetí studiové desce Blood From a Stone utekla do svých teenagerských let, kdy milovala rock a hostovala na albu doom metalových Funeral. Je moc dobře, že se na svém čtvrtém počinu Featherbrain odvážila vrátit ke stylu, který jí sedí nejvíce – tedy rozverné, ale zároveň intimní písničkářské miniatury plné nalezených zvuků a nečekaných koncepčních zvratů. 

Přes nepopiratelný kompoziční talent je ale největší síla Hanne v jejím hlase a novou desku na něm postavila zcela sebevědomě a bez zábran. Nejsou to ale žádné vokální ekvilibristiky, spíše chytře využívá všech jeho odstínů. V I Sing You něžně šeptá, zatímco v My Devils ho vrstvením samplů proměňuje v ďábelskou zbraň. Deska z velké části vznikala v New Yorku, nicméně uhrančivá The Time and I and What We Make byla nahraná v kostele rodného Kongsbergu s jejím otcem za varhanami. V závěrečné Erik si zapěla duet s osmaosmdesátiletým bardem Erikem Visterem, jehož hlas trochu připomíná Roberta Wyatta a má přes své opotřebování obrovskou emocionální sílu. Norsky zpívaná píseň je tak trochu návratem k zdroji jejího písničkářství a severské poetice, od níž se na posledních deskách tolik snažila utéct. 

Hanne Hukkelberg natočila bez debat svoje nejlepší album. Featherbrain je možná trochu schizofrenní deska, na které najdete lo-fi hříčku SMS nahranou přes mobil i osmiminutovou Too Good To Be Good s bouřícími smyčci, je to ale jen důkaz její hudební dospělosti a sebevědomí. Můžeme o ní říkat, že je to Björk vysvlečená z technologických udělátek, méně výstřední tUnE-yArDs či melancholičtější Florence And The Machine, mnohem lepší ale bude konstatovat, že Hanne Hukkelberg je na nové desce především sama sebou.

Více informací a audio ukázky:
www.hannehukkelberg.com
www.myspace.com/hannehukkelberg
 
Napsali o Hanne Hukkelberg:
„Jednoduše rozkoš ... sladké, ujeté texty pod nimiž se zjevují samply bublajících tekutin, opilých varhan a láskyplně svírané harmoniky jež působí stejně uklidňujícím dojmem jako sonická vířivka.“

- The Daily Telegraph
 
„Hukkelberg dokáže být úchvatně originální a zároveň kolem sebe šířit oslňující šarm. (...) Je to fascinující hudební stvoření, jež se vynořilo ze stínů obskurity.“

- Rock Sound
 
Její hladivý a citově naléhavý hlas nás uvádí do hudebního vesmíru, jehož přesné definování je nám zapovězeno. Její hudba je mimo všechny známé škatulky a přesto rezonuje známou intimitou."

- DJ Magazine
 

Více informací + zdroj:
www.palacakropolis.cz


Program:
19:00
Martin Krajíček: Norskem za polární září – promítání fotek spojené s cestovatelskou diskusí.
"Díky putování za polární září Norskem uprostřed zimy jsme poznali mnoho tváří evropského dalekého severu. Od pohostinnosti místních lidí, přes pusté bílé pláně až po krutý mráz a několikadenní vichřici v nejsevernějším cípu Evropy. Také jsme zažili unikátní laponský muzikál, hotel z ledu anebo slavnost v nejsevernější osadě Evropy. A velkolepé vesmírné divadlo - polární záři - jsme si nakonec také užili."
 
20:00
Projekce 2 úspěšných krátkých filmů z loňského roku: Dánský básník a Natural Glasses
 
20:30
koncert norské písničkářky Hanne Hukkelberg
 
 

Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0353 s