Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  neděle 16.6.2024, svátek má Zbyněk 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


McCallum a Nishimoto: Neutuchající hledačství, které překračuje hranice žánrů

23.04.2012   redakce   Hudba   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

McCallum a Nishimoto: Neutuchající hledačství, které překračuje hranice žánrůKytaristé Stuart McCallum z The Cinematic Orchestra s doprovodnou kapelou a Takeshi Nishimoto z projektu I´m Not A Gun se poprvé představí Praze v sólové tvorbě.

Hosty dubnových Music Infinity budou dva kytaristé, kteří se od jazzu a avantgardy vydali do volného prostoru mimo žánrové škatulky. Po triumfálním lednovém koncertě The Cinematic Orchestra se do Prahy vrací jejich kytarista Stuart McCallum se svým vlastním kvartetem. Na pódiu Paláce Akropolis ho 30. dubna doplní v Berlíně žijící japonský hudebník Takeshi Nishimoto, člen post-rockového dua I'm Not a Gun.
 
Že se dnes už kytara nedá použít inovativním způsobem? Manchesterský hudebník Stuart McCallum a Japonec Takeshi Nishimoto se budou snažit přesvědčit českého posluchače při dubnových Music Infinity o opaku. McCallum svoji hudbu popisuje jako alternativní jazz, v němž se staré formy potkávají s postupy DJské kultury a ambientu. „Je to jako setkání The Cinematic Orchestra s Brianem Eno a Milesem Davisem v éře In a Silent Way“ napsal Guardian o tvorbě hudebníka, který má za sebou tři studiové desky - Echo Architect (2006), Stuart McCallum (2009) a loňskou Distillation. Její název odkazuje na metodu, s níž McCallum tvoří hudbu. Své kompozice přehrává s muzikanty, nejlepší momenty pak „vydestiluje“ z nahrávky a pracuje s nimi při dalším skládání a tak dokola, dokud není úplně spokojený.
 
McCallum přesvědčuje o svém talentu už osm let jako člen slavné britské nu-jazzové skupiny The Cinematic Orchestra. Podílel se na vzniku posledního alba Ma Fleur i živáku Live at the Royal Albert Hall, natočil s nimi hudbu k dokumentárnímu filmu The Crimson Wing a stvořil třeba remix pro Radiohead. McCallum samozřejmě hrál i na posledním pražském koncertě kapely v lednu 2012. Do České republiky se s ním v dubnu vrátí i další člen The Cinematic Orchestra - bubeník Luke Flowers a o vokály se stará zpěvačka Rioghnach Connolly, známá z působení ve skupině Honey Feet. McCallumově kvartetu ale pochopitelně vládne jeho kytara - akustická i elektrická, obalená v efektech i zcela nahá.
 
Druhým hostem večera bude v Paláci Akropolis Takeshi Nishimoto, jenž má za sebou bohaté zkušenosti s nejrůznějšími hudebními tradicemi, které ve své sólové tvorbě organicky propojuje. Narodil se v japonské Fukuoce, ale hru na kytaru vystudoval v Kalifornii, kde kromě evropské klasiky zvládl i jazz. Mezi jeho oblíbené instrumenty patří severoindický sarod, drnkací nástroj podobný sitaru. Ostatně v Nishimotově diskografii najdeme například i společné album s indickým mistrem na sitar Rahulem Sakyaputrou.
 
Zdaleka nejvíce se ale Nishimoto proslavil jako člen elektronicko/post-rockového dua I´m Not a Gun, které tvoří s klasikem techno hudby Johnem Tejadou. Mají za sebou pět studiových desek (včetně předloňské Solace), na nichž chytře oscilují mezi jazzem, inteligentní taneční hudbou a instrumentálním rockem. V roce 2007 natočil Nishimoto svůj sólový debut Monologue, sbírku meditativních monologů akustické kytary. V posledních letech natáčel s kanadským producentem Mikem Shannonemv projektu Blue Fields, členem To Rococo Rot, Robertem Lippokem a nebo na albu futuristického jazzu Bokoboko s německým producentem Berndem Friedmannem.
 
McCallum a Takeshi Nishimoto mají kromě virtuózních dovedností společné také neutuchající hledačství, které překračuje hranice žánrů. Music Infinity 30. 4. 2012 v Paláci Akropolis se dvěma fantastickými kytaristy určitě nezklamou fanoušky svobodomyslných hudebních výletů.
 
Více informací a ukázky:
www.stuartmccallum.com
 
www.takeshinishimoto.com
 
Stuart McCallum Quartet vystoupí ve složení:
Stuart McCallum – kytara, laptop
Luke Flowers - bicí
Phil France - basa
Rioghnach Connolly - vokály
 
Steve McCallum - diskografie:
Echo Architect (vlastním nákladem,      2006)    
Stuart McCallum (SAM Production, 2009)          
Distilled (Naim Label, 2011)     
 
www. palacakropolis.cz (zdroj a více informací tamtéž)


Předprodej lístků v sítích TICKETPRO, TICKETPORTAL a TICKETSTREAM  a kavárně Paláce Akropolis:
280,- Kč v kavárně Paláce Akropolis
280,- Kč+ poplatky v předprodejních sítích
350,- Kč na místě
Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0508 s