Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  sobota 25.5.2024, svátek má Viola 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Záhady druhé světové války

30.05.2012   Veronika Švarcová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Záhady druhé světové válkyZáhady jedné z temných kapitol lidstva opět na knižním trhu. Nová kniha záhadologa Vladimíra Lišky Záhady druhé světové války listuje vybranými kapitolami z historie největšího válečného konfliktu v dějinách lidstva se zaměřením na české země a Protektorát Čechy a Morava.

Autor svou pozornost  upřel také na Adolfa Hitlera, jemuž věnoval hned dvě kapitoly. První z nich se snaží odpovědět na otázku, co se přihodilo v životě mladého Hitlera mezi lety 1910 až 1913, kdy se z malíře proměnil v politického fanatika a zuřivého antisemitu. Podle jedné teorie prý propadl drogám (užíval kořen peyotl) a černé magii. Druhá se zabývá mýtem o údajné Hitlerově záchraně z dobytého Berlína a jeho fingované sebevraždě.

Samotná kniha má devět kapitol a tři intermezza, která bych s klidným svědomím doporučila středoškolákům ke studiu, neboť první velice srozumitelně a přehledně shrnuje fakta a události, které vedly ke vzniku protektorátu, druhé intermezzo popisuje všední život v protektorátu a třetí se věnuje kauze popírání holocaustu.

Nechybí samozřejmě ani kapitoly o zlomové události v životě protektorátu, kterou byl atentát na Heydricha s následnou heydrichiádou a vypálení Lidic. Vladimír Liška hledá mj. odpovědi na otázky, komu Heydrichova smrt nejvíce prospěla a kdo vlastně vydal rozkaz k  vyhlazení Lidic.
Milovníky opravdových záhad jistě potěší kapitola o štěchovickém pokladu, v níž autor vyslovuje hypotézu, že oním pokladem jsou plány k prototypu diskového letadla.

Absenci fotografické přílohy plně vynahrazuje příloha textová, která obsahuje úryvky významných dobových dokumentů (např. Mnichovské dohody, Protokolu o jednání Adolfa Hitlera s dr. Emilem Háchou o zrušení samostatnosti Československé republiky ze dne 15.března 1939,  Nástupnického projevu Reinharda Heydricha na poradě vedoucích představitelů nacistické okupační správy protektorátu z 2.října 1941, Politické závěti Adolfa Hitlera z 29.dubna 1945 nebo Dekretu prezidenta republiky Edvarda Beneše č.16 o potrestání nacistických zločinců, zrádců a jejich pomahačů a o mimořádných lidových soudech z 19.června 1945).

Hlavním cílem této knihy není čtenáře jen zaujmout výkladem o záhadách, ale dle autorých slov v epilogu „poukázat na to, čeho byl schopen nacistický teror a jak byl proti této síle svět dlouho bezmocný, protože sama podstata nacismu byla tehdejším demokratickým světem podceněna.“

Vladimír Liška, přední český záhadolog a spisovatel se narodil 15.1.1955. Vystudoval Pedagogickou fakultu UK (obor historie, český jazyk). Stal se jedním z vedoucích ufologického projektu Záře. Od roku 2001 se plně věnuje publicistické dráze. Je autorem více než třiceti knih.
 


Záhady druhé světové války
Vladimír Liška
Nakladatelství XYZ, 2012
Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.2916 s