Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  pondělí 27.5.2024, svátek má Valdemar 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


MOST PŘES ŘEKU KWAI - TV tip

25.05.2012   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

MOST PŘES ŘEKU KWAI - TV tip Strhující drama z japonského zajateckého tábora za druhé světové války patří k nezapomenutelné a stále působivé klasice. Televize dává příležitost film znovu zhlédnout.

Japonský zajatecký tábor v barmské džungli v roce 1943. Do tvrdou rukou řízeného tábora přichází na začátku skupina zbídačených unavených anglických zajatců. Přes patrné útrapy pochodují s písní na rtech - tenhle pískaný "Pochod plukovníka Bogeyho" se poté stal celosvětovým hitem a hrál se i u nás, kam byl filmu přístup zakázán. Velitel Angličanů plukovník Nicholson (Alec Guinness), aristokratický a hrdý britský důstojník, za žádnou cenu nechce ukázat Japoncům slabost. Jeho protivníkem na straně "barbarů" je japonský velitel Saito (Sessue Hayakawa), jemuž osud nedopřál být umělcem, ale byl přinucen stát se inženýrem. Nyní je v kritické situaci - dostal příkaz v neskutečně krátké době vybudovat pro klíčovou strategickou železnici z Bangkoku do Rangúnu významný most. Bude moci však při práci počítat s hrdými zajatci? Podaří se mu most přes řeku Kwai postavit nebo bude nucen - podle samurajského kodexu cti - spáchat sebevraždu?

Velitel Nicholson chce dodržet Ženevskou konvenci a odmítá poslat své lidi na stavbu mostu. Ani za cenu mučení a hrozby zastřelením. Pak si ale uvědomí, že k udržení morálky mužstva je tvrdá práce tím nejlepším lékem a že postavení mostu je příležitostí ukázat morální i technickou převahu nad vězniteli a vnutit jim myšlenku, že civilizovanou tradici jeho země nedokáží nikdy porazit. Vezme proto stavbu mostu do svých rukou jako svoji povinnost.

Třetí postavou dramatu je již dříve internovaný americký námořník Shearse (William Holden), ulejvák s pochybnou morálkou. Most skutečně v daném termínu vznikne, ale mezitím se Shearsovi podaří z tábora uprchnout a připojit se ke komandu, jehož úkolem je most zničit spolu s najíždějícím japonským vlakem. Bude zničena unikátní stavba budovaná devět měsíců, na jejíž stavbu bylo užito padesát tisíc stromů dovážených slony? Mimochodem, byla to tehdy největší dekorace postavená výhradně pro potřeby filmu. Právě v tomto závěru se liší film od románové předlohy Pierra Bouleho, která je známa i z českého překladu. To už si ale divák či čtenář musí vysledovat sám.

 Režisér David Lean (tvůrce slavných velkofilmů jako LAWRENCE Z ARABIE ČI DOKTOR ŽIVAGO) pojal režii filmu skutečně velkoryse. Ač se musel od začátku potýkat s mnoha produkčními problémy - oba scénáristé (Michael Wilson, Carl Foreman) patřili v té době na tzv. "černou listinu" a umožnit jim pracovat bylo diplomatickým tahem, studia odmítla uvolnit některé herce jako Caryho Granta a Humphreyho Bogarta, někteří další jako Laurence Olivier či Charles Laughton odmítli v tvrdých podmínkách natáčení hrát. "Největším problémem bylo najít místo, kdy by se dalo natáčet. V těch opuštěných končinách malajské, barmské či sijamské džungle není ani železnice ani snadná možnost přísunu filmového štábu s rozsáhlou a těžkou technikou. Byli jsme se podívat u skutečné řeky Kwai ale byla příliš úzká. Vhodná řeka v Malajsii zase vedla vojenským prostorem. Nakonec jsme zvolili Cejlon (Srí Lanku)", říká režisér David Lean.

Filmu vévodí vynikají herecké výkony. Všichni tři jmenovaní herci zvládají dramatický přerod své postavy, z nichž žádná není černá ani bílá, jednoznačně kladná či záporná. Nicholson ve své pýše přiznává, že pomáhal nepříteli, tvrdý a nesmlouvaný japonský velitel se ukáže jako citlivější člověk, než byste čekali a zbabělý egoista Shearse dokáže vyspět v odhodlaného člověka. Film staví na působivých dramatických situacích režijně skvěle zvládnutých, vedle stavby mostu rozvíjí i paralelní motiv putování likvidačního komanda džunglí. A navíc pak dodává k úvaze i další důležité aspekty jako je morálka, čest, hrdost, pocit moci či odpovědnost.

Film získal z osmi nominací sedm Oscarů: nejlepší film, herec (Alec Guinness), režie (David Lean), adaptovaný scénář (Pierre Boulle, Michael Wilson, Carl Foreman), kamera (Jack Hildyard), střih (Peter Taylor), hudba (Malcolm Arnold).

******************************************************

MOST PŘES ŘEKU KWAI
(The Bridge on the River Kwai)
Velká Británie 1957, režie David Lean,
uvádí ČT 2 v pondělí 28. května od 21,00 hodin

 Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0542 s