Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  středa 30.4.2025, svátek má Blahoslav 

Hledej

Spolupracujeme

www.alpress.cz

www.argo.cz

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


ISANG YUN TRIO v Museu Kampa

28.05.2012   redakce   Hudba   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

ISANG YUN TRIO v Museu KampaVynikající komorní soubor, který nese název po korejském skladateli Isangu Yunovi, vystoupí v pondělí 4. června 2012 v prostoru Musea Kampa. Soubor vznikl z popudu hobojisty Viléma Veverky a harfistky Kateřina Englichové, kteří jsou častými uměleckými partnery, s cílem zaměřit se na interpretaci hudby 2. poloviny 20. století.

V roce 2010 soubor s úspěchem vystoupil na prestižním festivalu Pražské jaro. Program koncertu 4. června slibuje hned několik novinek. V premiéře budou uvedena díla autorů skladatelského sdružení Konvergence Ondřeje &Stochla a Tomáše Pálky, která byla psána přímo pro tyto vynikající interprety. Dále zazní dílo Isanga Yuna, česká premiéra skladby Lamento renomovaného ruského autora Alexandra Knaifela a nová verze skladby Bouillon Jany Vöröšové, kterou premiérovala Kateřina Englichová v roce 2005. Koncert pořádá sdružení Konvergence.
 
Soubor ISANG YUN TRIO je výjimečnou formací předních českých sólistů a hlásí se k odkazu komorního díla významného korejského skladatele, autora, jenž se zásadně podílel na formování poválečné evropské hudební avantgardy. Když v roce 2005 začala Kateřina Englichová spolupracovat s Vilémem Veverkou, byla hudba Isanga Yuna jedním z jejich prioritních cílů. Po dalších pěti letech se tito interpreti spojili s mladým violoncellistou Petrem Nouzovským a vzápětí soubor odstartoval svou činnost debutem na prestižním mezinárodním festivalu Pražské jaro. Unikátní spojení hoboje, harfy a violoncella nabízí zajímavé barevné kombinace a ojedinělé možnosti interpretace komorní hudby. Jinými slovy se dá říci, že jde v tom nejlepším slova smyslu o výjimečnou „obhajobu“ současného umění...
 
Stručně o programu
Na koncertě dostanou interpreti příležitost předvést své umění také v sólových skladbách. Jednou z nich je hned úvodní Lamento pro sólové violoncello, které přednese v české premiéře Petr Nouzovský. Toto dnes již kultovní dílo ruského skladatele Alexandra Knaifela (nar. 1943) autor věnoval slavnému violoncellistovi a svému učiteli Mstislavu Rostropovičovi. Alexandr Knaifel je v Čechách dosud méně známým skladatelem patřícím ke skupině autorů bývalého Sovětského svazu jako jsou Arvo Pärt, Giya Kancheli, Tigran Mansurian, Valentin Silvestrov a Sofia Gubaidulina.
 
Pro hobojistu Viléma Veverku zkomponoval Tomáš Pálka skladbu Single Line of Silence, která bude na koncertě uvedena v premiéře. Tomáš Pálka (nar. 1978) studoval u Pavla Zemka-Nováka a na HAMU ve třídě Marka Kopelenta. Je spoluzakladatelem a členem souboru Konvergence. Single Line of Silence je skladba pro sólový hoboj se scénickým konceptem a s využitím perkusivních prvků, zároveň je ponechán interpretovi prostor podílet se na jejím výsledném tvaru.
 
Vítěz letošní soutěže NUBERG Ondřej &Stochl (1975) zkomponoval pro Isang Yun Trio novou skladbu s názvem &Serosvit, ke které dodává: “Když jsem si na Deylově konzervatoři lámal hlavu, jak vysvětlit nevidomým, co je šerosvit v malířství, napadala mne různá přirovnání k hudební struktuře. Až mi došlo, že vlastně mluvím i o tom, jak při komponování myslím sám.“
 
Jana Vöröšová (1980) je pozoruhodnou skladatelkou mladé generace. Velký ohlas v letošní soutěži NUBERG získala její orchestrální skladba 4 haiku. Skladba Bouillon je původní cyklus pěti písní psaný pro soprán a harfu v roce 2005. Velice náročný part harfy tehdy premiérovala právě Kateřina Englichová. První dvě písně cyklu nyní Jana Vöröšová upravila do nové verze pro hoboj a harfu.
 
Na závěr koncertu nebude chybět skladba Isanga Yuna (1917-1995) pro hoboj, violoncello a harfu s názvem Espace II (Prostor II), kterou v roce 1993 premiérovala slavná dvojice Heinz a Ursula Holligerovi spolu s violoncellistou Andreasem Schmidem.
 
 
 
Koncert pořádá skladatelské sdružení KONVERGENCE.

 
Zdroj:
www.konvergence.org



Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2025 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0331 s