Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  úterý 25.6.2024, svátek má Ivan 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Kolik váží vaše touha?

08.06.2012   redakce   Divadlo   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Kolik váží vaše touha? V rámci gala-openingu triumfovali VerTeDance. Inscenací roku je jejich dílo „Kolik váží vaše touha?“, Tanečnicí roku jeho spoluautorka a interpretka Lucia Kašiarová. Cenu za světelný design získal Pavel Kotlík za Found & Lost rovněž z dílny VerTeDance. Cenu diváka si odnesla Monika Rebcová.

24. ročník festivalu TANEC PRAHA 2012 byl zahájen v pondělí 4. června v pražském divadle Ponec exkluzivním večerem. Vystoupila v něm dvacítka domácích umělců, z nichž řada byla nominována na prestižní ceny České taneční platformy 2012. Osobně se ho zúčastnili první náměstek Ministryně kultury František Mikeš, místopředseda Výboru pro kulturu Hlavního města Prahy Jiří Liška a vedoucí odboru kultury Městské části Praha 3 Eva Hájková. Jmenovaní také spolu s ředitelkou festivalu TANEC PRAHA Alenou Brožovou předávali ceny.

Netradiční zahájení hlavního programu festivalu sklidilo velké ovace. Strukturovaná improvizace tanečníků z deseti různých inscenací letošní České taneční platformy za doprovodu živé hudby byla  unikátní. Ve druhé půli večera se diváci dozvěděli verdikt mezinárodní devítičlenné poroty festivalu. Dvě ceny už diváci České taneční platformy znali z jejího dubnového zakončení, na dvě napjatě čekali. Výsledky jsou:
Institut světelného designu udělil už počtvrté Cenu za světelný design. Letos rozhodovala porota ve složení Vincent Longuemare, Jan Koťa Rolník a Vladimír Burian. Cenu  získal Pavel Kotlík za inscenaci Found & Lost v produkci VerTeDance. Podle expertů poroty byla v tomto díle „jasně čitelná schopnost světlem definovat a ustavit funkční konzistentní prostor, který tanečníky ani neskrýval, ani nedusil, a který naprosto podporoval koncepci představení.“ &Svédská choreografka díla Charlotta Ofverhölm vystoupí na festivalu TANEC PRAHA 2012 ve svém duetu „Pas de deux sans toi“ již tuto středu 6. června a následně v pátek v Plzni.
Dalším, již známým oceněním České taneční platformy, je Cena diváka o které hlasovala platící část publika festivalu. Získala ji Monika Rebcová, choreografka a pedagožka, která se zaměřila na africký kontinent a jeho živelnou tanečnost. Neúnavně se věnuje stylu „afro–contemporary“. S hudebníky vytvořili skupinu s názvem BA-TO-CU, což lze „přeložit“ jako BACK TO CULTURE. Polovina tržeb Ponce za platformu jí přinesla finanční odměnu 31 746 Kč.

Na ocenění Tanečnice roku se vzácně shodla většina členů mezinárodní jury. Z devíti členů nominovalo na první místo Lucii Kašiarovou pět a celkově tak získala 16 bodů a spolu s tím i finanční odměnu 10.000 Kč. Jednou byly na 1. místo nominovány i Martina Hajdyla Lacová a Bára Látalová.  V součtu bodů získala Martina 9 a Bára 8 bodů. Lucia Kašiarová získala cenu Tanečnice roku za expresivní výkon v představení Kolik váží vaše touha?, na kterém spolupracovala i autorsky. „Živelnost, osobitost a zároveň preciznost, s níž svou postavu vytvořila, nechává pokaždé silný a nezapomenutelný dojem“, řekla Yvona Kreuzmannová, předsedkyně poroty. Čtyři zahraniční členové poroty k tomu dodávají: „Bez ohledu na to, kdo letošní cenu vyhrál, všechny tři nominované osobnosti zasluhují velkou pozornost a uznání.“
 
Další nominace na cenu Tanečník/Tanečnice roku získali:
3 body: Miřenka Čechová, Markéta Vacovská (obě Nedotknutelní), Mami Kawabata (Afrika – smíření)
2 body: Honza Malík (Brut)
1 bod: Tereza Hradilková (Brut), Linda Fernandez Saez (Afrika – smíření), Zuzana Stavná (Muži), Petr Vaněk (Muži)
 
Cenu Taneční inscenace roku získalo dílo Kolik váží vaše touha?, autorek Veroniky Kotlíkové, Terezy Ondrové, Heleny Arenbergerové a Lucie Kašiarové v produkci VerTeDance s kapelou Zrní. Kolik váží vaše touha? je představení nabité energií. „Skupina VerTeDance opět volila dobře. Veronika Kotlíková a Tereza Ondrová se v něm vrátily ke spolupráci s Helenou Arenbergerovou a nově přizvaly další silnou osobnost, Luciu Kašiarovou. Každá je naprosto jiná a originální, každá nese svůj autorský podíl. Nyní už víte, že tři z nich už se dnes mohou pyšnit oceněním Tanečnice roku. V roce 2008 to byla Helena, předloni Tereza a nyní Lucia,“ říká Yvona Kreuzmannová. Zahraniční experti ocenili především skvělou spolupráci tanečnic s hudebníky: „Kapela Zrní je přítomna na scéně velmi citlivým způsobem. Jeho vynikajícím efektem je, že přestože jsou muzikanti a tanečnice na scéně odděleni, působí naprosto propojeně, v dokonalé souhře.“
Hosté ze zahraničí se vyjádřili k celému festivalu Česká taneční platforma s vysokým uznáním vůči všem uvedeným dílům. Ocenili vysoký standard, pozorné zpracování detailů a nesmírné nasazení. „Tak silná kvalita umělecké práce zaslouží podstatně vyšší podporu, než jakou současný tanec v Čechách má“, na tom se všichni jednoznačně shodli.
Vítězné dílo vyhrálo s jasným náskokem, přestože letos byl standard tak vysoký, že z pěti nejvýše nominovaných děl měla čtyři díla i nominaci na stupeň nejvyšší. VerTe Dance jich ovšem získali hned pět a celkově jednoznačně nejvíce bodů - 18.
 
Za nimi se umístila další díla v tomto pořadí:
2. místo – dílo Brut skupiny NANOHACH získalo celkově 9 bodů, z toho jednu nejvyšší nominaci.
3. místo – dílo Nedotknutelní skupiny Spitfire se 6 body za dvě nominace na vítěze.
4. místo – dílo SoloS (part III) Martiny Hajdyly Lacové skupiny ME-SA získalo 5 bodů.
5. místo – dílo Muži Adély Laštovkové Stodolové a SKUTRU získalo 4 body a jednu nejvyšší nominaci.
 
Současná nezávislá tvorba nemá u nás na růžích ustláno, není tu žádný skutečný soubor, který by dával jistotu celoročního angažmá a tedy i základních podmínek pro soustředěnou kontinuální práci. Tím podpora tance v ČR značně pokulhává např. za divadlem či hudbou. Oproti divadelním umělcům jsou nároky na tanečníky a jejich denní přípravu extrémně vyšší. Přesto musejí čeští umělci pracovat pouze na projektové bázi, nesou velká existenční rizika, živí se i jinými profesemi. O to více překvapuje, jak odvádějí vysoce profesionální práci, která se těší stoupajícímu uznání v zahraničí. Tanec je nejdynamičtěji se rozvíjející umělecký obor, a to v celé Evropě. Vize tance, jejímž členem je i Tanec Praha, se snaží konstruktivně argumentovat, jednat, vysvětlovat, restartovat proces, kterým se postupně budou podmínky pro tanec v Čechách zlepšovat. Říkám to optimisticky, protože je k tomu řada důvodů, tím prvním je mimořádná kvalita, pestrost a odvaha experimentovat, tu nepochybně čeští umělci prokazují“, konstatovala na úvodním gala večeru zakladatelka občanského sdružení Tance Praha, Yvona Kreuzmannová.
Oceněná i nominovaná díla budou k vidění v červnovém programu festivalu TANEC PRAHA 2012 v regionech a v příští sezóně v Praze v divadle Ponec, Studiu ALTA, divadle Alfred ve dvoře, Roxy/NOD a dalších.
 
 
Více informací na www.tanecpraha.cz. Vstupenky jsou v prodeji v cenách od 120 do 1090 Kč na pokladně divadla Ponec (všechna představení) a v místech konání v Praze (pouze v daném místě, kde jsou uváděná představení).Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0303 s