Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  pátek 24.5.2024, svátek má Jana 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Rocco a jeho bratři - drama rodiny ústící v zločin

08.06.2012   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Rocco a jeho bratři - drama rodiny ústící v zločinKlasické mistrovské dílo režiséra Luchina Viscontiho. Mladičký "andělsky čistý" Alain Delon v titulní roli. Roberto Salvatori v roli jeho protipólu.

V italské kinematografii roku 1960 ještě doznívají pozdní záchvěvy neorealismu. I film ROCCO A JEHO BRATŘI by mohl na první pohled tento směr připomínat. Jedná se na první pohled opět o sociální problém - z chudého italského jihu se matka se čtyřmi syny stěhuje do velkoměstského Milána na severu, kde u svého nejstaršího hodlá najít lepší živobytí. Něco jako imigrace (byť v jediné zemi) za lepším. Pokud si synové slibují od odchodu ze zaostalé části země, že na severu najdou lepší a lépe placené zaměstnání, pak je čeká jenom zklamání. Ale nové prostředí jim také zakaluje charaktery, je to pro ně zkouška.

Neorealistické tradice však aristokrat v řadách italských režisérů Luchino Visconti - autor třeba slavného filmu ZEMĚ SE CHVĚJE - v tomto díle již opouští, což mu bylo řadou Italů vytýkáno. Nejde mu o zobrazení sociální bídy, ale o již zmíněné charaktery těch, kteří procházejí životní zkouškou. Film výstižně sleduje osudy matky i jejích pěti synů, vlastní drama se však soustřeďuje na dvoijici porotikladných sourozenců - jemného a citlivého Roccu (začínající Alain Delon) a drsného neurvalého Simona (zkušenější Renato Salvatori). Jakoby dva úplné protiklady, dvě rozdílné povahy. Právě rozdílnost je zdrojem napětí a tragických situací. Zatímco Simon je z rodu divochů a bleskurychle vzplane hněvem, je chtivý a jak se ukáže posedlý žárlivostí, Rocca je kliďas, více přemýšlí než jedná. Přestože se ve volném čase věnuje boxu, proti ranám ze strany osudu i bratra se zdá bezbranný. Je to však právě Rocca (někdy je zdůrazňováno, že je zjevně vytvořený podle Dostojevského postavy Myškina), kdo na sebe bere povinnost zabezpečit rodinu. K dramatu přispěje i dívka Naďa (Annie Girardotová), živící se prostitucí, citově složitá osoba, zmítající se mezi Roccem a Simonem, což se jí (ale i celé rodině) stane osudným.

Visconti označil začínajícího Delona za "andělsky krásného" a tímto filmem založil jeho světovou slávu (dotvrzenou o tři roky později ve výpravném GEPARDOVI). Delona do role si musel prosadit přes odpor studia, které tvrdilo, že málo zkušený herec v této složité úloze ztroskotá. Visconti však potvrdil to, co se později stalo známým, že při výběru herců má jistou ruku a nikdy se nesplete. Renato Salvatori v roli bezcharakterního staršího bratra i Annie Girardotová jako prostitutka Naďa, odvádějí čistou práci. Hvězdné obsazení ještě doplnila Claudia Cardinalová, která tu ztělesnila mladičkou Ginettu, poddajnou a poslušnou loutku v rukou své rodiny. I ona dostala další příležitost k rozvoji svého talentu právě u Viscontiho v GEPARDOVI. A jako zajímavost - Renato Salvatori a Annie Girardotová dva roky po natočení filmu vstoupili do stavu manželského.

Film ROCCO A JEHO BRATŘI přesně vystihl situaci v Itáli začátkem 60. let. Na rozdíl od pozdější tvorby Visconti netočil v ateliéru a dokázal tak navodit pocit silné autentičnosti a bezprostřední životnosti. Příklonem k silné charakterizaci postav a stylem rozvíjení dramatu jakoby zahájil novou éru své tvorby postavené na silném epickém příběhu a psychologii. "Viscontiho režie je téměř hypnotická" řekl redaktorce Drahomíře Olivové Paolo Stoppa. "Síla a kouzlo ROCCA A JEHO BRATRŮ spočívá v mimořádné pevnosti dramatické linie, v bohatě vyjádřeném vyprávění," napsal kritik Giulio Castello. Film byl z počátku přijímán kritikou s rozpaky, ovšem diváci svou přízní nešetřili. Byl uveden na festivalu v Benátkách a získal tam Zvláštní cenu poroty. Před deseti lety byla kopie filmu restaurována, byly do ní zpětně zařazeny cenzurou odstraněné scény, které měly být zničeny (násilí a třeba Nadina smrt). Jednou z jeho dominant je i skvělá hudba Nina Roty. Dnes patří film do Zlatého fondu kinematografie a je dobře, že se s ním prostřednictvím televize může seznámit i nová generace.

********************************

ROCCO A JEHO BRATŘI
(Rocca e i suoi fratelli)
Itálie, Francie 1960, režie Luchino Visconti
v televizi uvidíte na ČT2 v pondělí 11. června od 20,50 hodin

Fota v článku: fdb.cz, filmito,cz, csfd.cz


Annie Girardotová a Alain Delon ve filmu ROCCO A JEHO BRATŘI


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0269 s