Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  čtvrtek 13.6.2024, svátek má Antonín 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Te Deum: 6. Klášterní hudební slavnosti se blíží

22.06.2012   redakce   Hudba   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Te Deum: 6. Klášterní hudební slavnosti se blíží6. Klášterní hudební slavnosti se budou konat od 1. do 15. července 2012 a příznivci klasické vážné hudby se mohou těšit na 4 koncerty v &Sumperku (zde se koncerty konají v Klášterním kostele), 2 koncerty v Jeseníku (koncerty proběhnou v Kapli a v kongresovém sále PLL), 1 koncert v Uničově (v Koncertní síni), 1 koncert v Loučné nad Desnou (kulturní dům – bývalá zámecká oranžerie) a 1 koncert v Bludově (na zámku).

Je nám také nesmírnou ctí, že letošní ročník festivalu získal mimořádného patrona, kterým se stala světoznámá česká houslistka GABRIELA DEMETEROVÁ. Záštitu nad festivalem převzal náměstek hejtmana Olomouckého kraje Mgr. Radovan Rašťák a starosta Města &Sumperka Mgr. Zdeněk Brož.
           
 
Zahajovací koncert v neděli 1. července 2012 nabídne od 20 hodin v prostorách Klášterního kostela Zvěstování Panny Marie v &Sumperku mimořádný hudební zážitek. Středoevropskou premiéru bude mít totiž provedení skladeb TE DEUM francouzských barokních skladatelů M. A. Charpentiera a J. B. Lullyho během jednoho večera. Te Deum je oslavná skladba (latinsky Tebe Boha chválíme), kterou skladatelé velmi často reagovali na nějakou velkou a radostnou událost. Te Deum M. A. Charpentiera je jednou z nejslavnějších verzí, od roku 1954 je úvod skladby prezentován jako znělka Eurovize. Skladba J. B. Lullyho je opředena faktem, že při slavnostním uvedení skladby 8. ledna 1687 se zranil autor ozdobnou holí, kterou udával takt; v důsledku toho se nakazil infekcí, které zanedlouho, i přes amputaci zasažených prstů na noze, podlehl. Obě skladby patří k vrcholným dílů francouzského baroka.


K provedení těchto děl přijal pozvání jeden z nejlepších evropských souborů autentické interpretace Musica Florea se svým uměleckým vedoucím Markem &Strynclem. Musica Florea je soubor originálních dobových hudebních nástrojů, který vystupuje téměř po celém světě. Soubor natočil řadu CD pro české a také zahraniční vydavatelství (např. Deutsche Gramophon) a spolupracuje s řadou vynikajících českých i zahraničních umělců (jmenujme alespoň mezzosopranistku Magdalenu Koženou).


            Vstupenky na tento koncert jsou kategorizovány podle místa. Jednotlivé kategorie jsou odstupňovány také cenově. Nejdražší vstupenky jsou v kategorii V. I. P., která je určena náročným návštěvníkům koncertu. Nabízí nejen nevšední hudební zážitek z nejlepších míst v sále, ale také možnost společenského setkání s umělci koncertu a partnery festivalu. Veškeré podrobnosti je možné nalézt na webových stránkách festivalu nebo je rádi podají prodejci vstupenek.
 
         Další koncerty nám nabídnou 3. a 4. července 2012 v Jeseníku v Kapli a v &Sumperku v Klášterním kostele večer Klavírních kvintetů D. &Sostakoviče a A. Dvořáka v provedení Doležalova kvarteta a švýcarské klavíristky Birgit Farnet
 
         7. července 2012 v Koncertní síni v Uničově nabídne festival večer s tancem a hudbou období vlády francouzských králů Ludvíka XIV. a Ludvíka XV pod názvem DOSTAVENÍČKO S MADAME POMPADOUR. Rekonstrukce barokních tanců přiveze na festival taneční soubor Hartig, hudební složka večera bude v režii členů souboru Ensemble Accento.
 
         RENESANČNÍ PÍSNĚ S LOUTNOU zazní v rámci festivalu 8. července 2012 v Loučné nad Desnou v nově zrekonstruovaném kulturním domě (bývala zámecká oranžerie) a 9. července 2012 v koncertním sále na zámku v Bludově. V programu „Hudba Shakespearovy doby“ se návštěvníkům koncertu představí anglický loutnista Brian Wright a česká mezzosopranistka Jarmila Chaloupková. Koncert v Bludově se koná pod záštitou rodiny Mornstein-Zierotin.
 
         Patronka festivalu paní GABRIELA DEMETEROVÁ vystoupí letos na třech koncertech, a to 10. července 2012 v &Sumperku v Klášterním kostele, 11. července 2012 v Zábřehu v kostele sv. Barbory a 12. července 2012 v kongresovém sále PLL v Jeseníku.  Spolu s hercem MARIANEM RODENEM a klavíristkou NOROU &SKUTA si pro letošní ročník festivalu připravili premiérový pořad „Ludvig van Beethoven – Hudba a duše génia“. V projektu zazní sonáty tohoto hudebního génia, úryvky z korespondence, ale také vyprávění o jeho životě. Koncert v Zábřehu se koná pod záštitou starosty Města Zábřehu, koncert v Jeseníku se koná pod záštitou starostky Města Jeseníku.
 
         Závěrečný koncert festivalu nabídne 15. července 2012 v Klášterním kostele v &Sumperku večer GREGORIÁNSKÉHO CHORÁLU v podání ženského vokálního souboru Tiburtina Ensemble. Můžeme se těšit na jedinečné provedení hudby 10. – 14. století.
 
         Kompletní informace o festivalu, účinkujících i předprodeji vstupenek naleznete na http://www.klasikaviva.cz/klasterni-hudebni-slavnosti-sumperk/
 
 
 
Na setkání na koncertech festivalu se těší Roman Janků, intendant festivalu
 Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0423 s