Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  úterý 25.6.2024, svátek má Ivan 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Loutkář slaví 100 let existence. Seminářem, výstavou i novým vzhledem

20.06.2012   redakce   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Loutkář slaví 100 let existence. Seminářem, výstavou i novým vzhledemLoutkář, první specializované loutkářské periodikum na světě, slaví 100. výročí vzniku. Od roku 1912, kdy jej založil Jindřich Veselý, vychází s pauzou válečných let až dodnes.

Po celou dobu existence Loutkář mapoval rozvoj oboru, který je mnohem více ceněn v zahraničí než doma, a je tak vlastně živou kronikou českého loutkového divadla. V tomto směru je jeho význam naprosto zásadní. Obsahově je časopis zaměřen na profesionální i amatérskou scénu a je určen odborníkům i laikům.

Stoleté jubileum připomene hned několik pozoruhodných akcí. První dvě se uskuteční v rámci 29. ročníku soutěžního bienále českého profesionálního loutkového a alternativního divadla Skupova Plzeň do 26. června. Řadu podnětných příspěvků o dalších perspektivách odborných loutkářských časopisů, ale i o nových možnostech mediální komunikace v této oblasti nabídne mezinárodní seminář Současné prostředky mediální komunikace. Uskuteční se za účasti zajímavých hostů 21. 6. od 10 do 14 hodin v plzeňském Muzeu loutek.
V souvislosti s výročím jsme oslovili čtyřiadvacet renomovaných výtvarníků spjatých s loutkovým divadlem, jako například Jiřího Bartu, Adolfa Borna, Petra Nikla, Jana Schmida, Jiřího Suchého, Jana &Svankmajera nebo Marka Zákosteleckého, kteří věnovali časopisu Loutkář k jeho výročí své grafické listy,“ říká šéfredaktorka Nina Malíková a dodává: „Chtěli jsme tak navázat na tradiční provázanost Loutkáře s významnými výtvarníky. V minulosti s časopisem úzce spolupracoval třeba Josef Váchal nebo Josef Skupa.“ Originální dárky budou poprvé vystaveny v Muzeu loutek Plzeň během Skupovy Plzně a část z nich bude publikována v mimořádném čísle Loutkáře s barevnou přílohou (č. 3/2012), které vyšlo 15. 6., obálku zdobí grafika Jana &Svankmajera.

Historii časopisu Loutkář a jeho proměnám během století bude věnována výstavka při národní přehlídce amatérského loutkového divadla Loutkářská Chrudim (30. 6. - 5. 7.).  Neformální přípitek k jubileu, nazvaný 100 piv s Loutkářem, je na programu 2. 7. od 22.30 hodin.

V současné době časopis vydává Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář šestkrát ročně v rozsahu 48 stran. 100. výročí přinese zásadní proměnu designu periodika podle vítězného návrhu dvojice grafiků Pavel Svoboda & Jana Smetanová. První číslo Loutkáře v nové podobě vyjde v září 2012. Vítanou novinkou je také rozšíření počtu prodejních míst o pokladny dalších divadel po celé republice. Zahraničním čtenářům je určeno speciální číslo s výběrem klíčových článků z celého ročníku, které budou mít k dispozici jednou ročně v anglickém jazyce.

Vše podstatné, co se v loutkářském světě děje, se jeho příznivci dozvědí na webu Loutkář Onlinewww.loutkar.eu, který rovněž čeká řada atraktivních změn. Vedle časopisu se web profiluje jako svébytná platforma pohotově sledující aktuální dění, přinášející užitečné a praktické informace. Nová grafika webových stránek nabídne přehlednější strukturu, moderní design a konečně i anglickou mutaci. Ke stávajícím přehledům premiér, festivalů, výročí, aktualitám z domova i ze světa, původním článkům i textům převzatým z tištěného Loutkáře či archivu starých čísel časopisu přibudou ankety, soutěže i čtenářský blog. Poprvé se objeví rubrika Tržiště a s ní možnost inzerce – nabídky a poptávky po loutkách, loutkových divadlech, případně po řemeslné výrobě loutek, kostýmů, dekorací apod. Dlouhodobým cílem je vybudovat virtuální Loutkářské centrum, místo, kde návštěvník získá základní přehled o oboru včetně důležitých adres institucí, organizací, divadel, muzeí, škol napojených na loutkové divadlo, článků o historii oboru a významných osobnostech atd. Nová podoba webu bude spuštěna v září tohoto roku.
 

KONTAKTY

 
redakce@loutkar.eu, Celetná 17, 110 00 Praha 1
www.loutkar.eu, http://www.facebook.com/LoutkarKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.049 s