Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  neděle 26.5.2024, svátek má Filip 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


MYŠ, KTERÁ ŘVALA - TV tip

22.06.2012   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

MYŠ, KTERÁ ŘVALA - TV tipNěkdy jsou absurdní, ba přímo nemožné nápady ty nejlepší. Když už ne ve skutečnosti tak ve filmu. Tam jsou určitě zdrojem smíchu a (možná) i poučení, jak se o tom můžete přesvědčit nyní na ČT2.

Ve filmu MY&S, KTERÁ ŘVALA je nosný počáteční motiv tak šílený a na pohled přímo pitomý, až... Až z něj vyplynou souvislosti, které bychom si jinak a při jiné příležitosti možná ani nepoložili.

Ale od začátku. Snímek málo známého režiséra Jacka Arnolda (1916-1992) zavede diváky do fiktivní zemičky kdesi v Alpách. Jde o vévodství Fenwick, měřící rozlohou pouhých patnáct čtverečních mil. Je široko daleko vyhlášené svým skvělým vínem. Pokud jste se s ním ještě nesetkali v oblíbené vinotéce, pak vězte, že bylo vyváženo především do USA. Jenže ve Státech se našel šizunk vinař, který fenwické víno začal falšovat a vzal tamním obyvatelům vzal jediný zdroj obživy. Jak to řešit? Ministerský předseda přijde na řešení, které vychází z logiky konce 2. světové války. Není přeci nic lepšího než prohrát válku, vzpomeňte na poražené Německo, jak skončilo ve válce a kde je dnes, jakou dostalo pomoc od vítězů! A od slov není daleko k činům - vévodství Fenwick vyhlašuje Spojeným státům válku. Jak říká ministerský předseda: V pondělí ji vyhlásíme, v úterý ji prohrajeme a v pátek se budeme mít jako v ráji...

Do Spojených států vyráží armáda malého vévodství. Vede ji dědičný polní maršálek (který je ve Fenwicku zároveň i vrchním nadlesním) Tully Boscombe a čítá všeho všudy dvacet dobrovolníků vyzbrojených luky a šípy. Jenže co to? V New Yorku, kde se měli vojáci ihned vzdát, nikdo není. I americký Státní department bere výzvu k válce jako vtip. Má právě úplně jiné starosti: chystá cvičný jaderný poplach. Když se čacký Tully dozví o bombě mění plán - zajme jejího vynálezce i jeho krásnou dceru a... vyhrává válku. Co však dál?

Jistě, film reagoval v době svého vzniku (1959) na poplachy, které Američanům přinesla studená válka - hrozba jaderným úderem opravdu byla strašákem číslo jedna. Ale filmová komedie se trefila do černého nejen v tomto bodě. Dokázala vzbudit salvy smíchu. Jak by ne - skvělá parodie na velmoce, politiku i zmíněný strach před neznámým nebezpečím - byla postavena na skvělém hereckém výkonu Petera Sellerse. Pokud ho znáte jen jako inspektora Clouseaua pak si rozšiřte jeho rejstřík o tři další role. Ano, opravdu zde vytváří trojroli a všechny tři postavy si zjevně užívá mírou vrchovatou. Nejprve ho poznáte jako rádobysličnou fenwickou vévodkyni Glorianu(/!?) ovšem v parodickém hávu, v němž anglické publikum okamžitě poznalo upjatou královnu Viktorii trochu střiženou monackou kněžnou Grace. Vévodkyně má mazaného ministerského předsedu (opět Peter Sellers) a do boje je vyslán polní maršálek - opět ztělesněný Peterem Sellersem.

Tento skvělý komediální herec, jehož kdosi nazval "chameleonem" si trojroli vyzkoušel i o pár let později v podstatně satiričtějším a údernějším snímku DR. DIVNOLÁSKA aneb JAK JSEM SE NAUČIL NEDĚLAT SI STAROSTI A MÍT RÁD BOMBU. Není to však vrchol jeho převleků v jediném filmu - ve snímku s u nás nepřekládaným názvem SOFT BEDS, HARD BATTLES si zahrál šestici rolí (od japonského prince, britského agenta, starého generála, prezidenta až po Hitlera).

Každý film, aby měl úspěch u diváků, musí obsahovat alespoň malou milostnou zápletku. Ženskou krásu zde reprezentuje Jean Sebergová, která sice nemůže zastínit Sellersovu exhibici, ale alespoň vnese do filmu milý půvab a nenucenost. Film se točil v Anglii takže i přístavy Marseilles a New York, kam dorazí fenwičtí lučištníci, jsou ve skutečnosti Southamptonem. Ovšem až na jedinou výjimku - invaze v New Yorku se opravdu točila v Americe na Manhattanu brzy po ránu, kdy místní ještě spali.

Více než šedesát let nás dělí od chvíle, kdy fenwická myš zařvala. Filmy se dnes točí trochu jinak ale zábavy je pořád málo - nebo je slušně řečeno jdou "pod úroveň" (alespoň ta televizní). Proto je MY&S, KTERÁ ŘVALA vítanou příležitostí rozjasnit líce a také se zamyslet, co by, kdyby... kdyby třeba naše hospodářství šlo úplně do kolen. Vyhlásit předem prohranou válku? Ale komu?
Foto: fdb.cz, zoneeuropa.tv

**************************

MY&S, KTERÁ ŘVALA
(The Mouse that Roaver),
Velká Británie 1959, režie Jack Arnold,
uvádí ČT2 v úterý 26.června od 21,35 hodin
Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0486 s