Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  pátek 24.1.2025, svátek má Milena 

Hledej

Spolupracujeme

www.alpress.cz

www.argo.cz

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


DOPISY Z IWO JIMY - TV tip - Zoufalý boj Japonců proti americké přesile

06.07.2012   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

DOPISY Z IWO JIMY - TV tip - Zoufalý boj Japonců proti americké přesileNejkrvavější tichomořská bitva druhé světové války, v níž zemřelo 22 tisíc Japonců a takřka 7000 Američanů se odehrála před dvaašedesáti lety se na japonském ostrově Iwo Jimě. O několik desetiletí později bylo v lávové půdě ostrova objeveno několik stovek dopisů japonských vojáků. Všichni si v nich uvědomují, že pravděpodobnost návratu z bitevního pole je mizivá. Podle těchto dopisů se režisér Clint Eastwood rozhodl natočit film DOPISY Z IWO JIMY, který se nyní dostává na televizní obrazovky.

 Nápad vznikl během příprav natáčení předchozího filmu VLAJKY NA&SICH OTCŮ. Připomeňme si, že k impulsem k němu byla stejnojmenná kniha syna jednoho z pamětníků a hlavně slavná fotografie Joe Rosenthala, zachycující pět vojáků a jednoho poddůstojníka jak vztyčují vítěznou vlajku na hoře SURIBAČI. Ta se stala významným symbolem, posilujícím v Americe víru ve vítězství. Tento Eastwoodův film zachytil boje z amerického pohledu. Eastwood byl nejen režisérem ale také autorem hudby a podílel se na jeho produkci se Stevenem Spielbergem.

Při natáčení vznikl nápad natočit druhý film o stejné události, ale z pohledu poraženého protivníka - tedy Japonců. Zatímco ve „Vlajkách“ je cítit americký patriotismus v „Dopisech“ je uplatněn japonský pohled na tuto významnou událost z druhé světové války v Pacifiku. Můžete se tak seznámit s velitelem obrany generálem Tadamichi Kuribajašim (Ken Watanabe - viz foto), jehož cesty po Americe mu ukázaly nemilosrdnou tvář války, ale vedly jej i k pochopení toho, jak Američanům v Tichomoří zabránit v další expanzi. Díky jeho taktice se boje, které si Američané představovali jako rychlou a krvavou porážku, protáhly na čtyřicet dní hrdinné a vynalézavé obrany.

Stylizovaný černobílý snímek s jemnými barevnými akcenty se soustřeďuje jak na strategickou přípravu bitvy, tak i na psychologické vykreslení charakterů zoufale bojujících Japonců. Kulminuje pak v průběhu bitvy samotné. Při udílení Oscarů získaly DOPISY Z IWO JIMY cenu za zvukové efekty. Ve filmu, který je z uměleckého hlediska hodnotnější než první film, hrají Japonci a celý je namluven v japonštině.

*******************

Připomeňme, že na Iwo Jimě zahynulo přes 20 tisíc japonských vojáků (vzdalo se nakonec jen asi 800 vojáků). Z americké strany bylo 7 tisíc mrtvých.

Iwo Jima byla předsunutou základnou Japonců, odkud bylo možno zaslat hlášení na pevninu. Když se pak spojenecká letadla dostala nad japonskou pevninu., byly Japonci připraveni a silná protiletadlová obrana letecký útok odrazila. Zbytek vracejících se letadel se pak stával kořistí stíhaček, umístěných na Iwo Jimě.

Proto bylo získání předsunutého ostrova pro Američany tak důležité. Invaze začala 16. února 1945. Očekávalo se snadné vítězství. Místo toho se boje protáhly na 31 dní.

 Podle vlastních slov Eastwood nechtěl točit film o hrdinech ani o těch „zlých“ na druhé straně. Říká, že matky vojáků trpí stejně na obou stranách, že branci na ostrově se ničím nelišili od Američanů – ani oni nechtěli jít do války. Vyslali je tam a rovnou řekli, aby s návratem nepočítali. „Můj dvojfilm není o vítězství ani porážce. Je o dopadu války na jednotlivce a o těch, kteří zbytečně ztratili své životy dávno předtím, než jim by dovoleno zestárnout.“

 A snad ještě jen dvě připomínky:

* Přestože Eastwood se štábem navštívili místa na Iwo Jimě, natáčely se tam jen některé scény. Všechny válečné akce byly točeny v černém písku na Islandě.

* Nebyl to také první film o slavné bitvě. Již v roce 1949 natočil rekonstrukci bitvy režisér Allan DWAN. Tři epizodní role v něm tehdy vytvořili ti z vojáků, kteří jsou zachyceni na slavné fotografii vztyčování vlajky – jediní ze šesti, kteří se vrátili do vlasti.

****************************************

DOPISY Z IWO JIMY (Letters from Iwo Jima)

USA 2006, režie Clint Eastwood

na televizní obrazovky uvádí Nova Cinema v pondělí 9. července od 21,50 hodin

 


Fota: mfilmy.cz, scfd.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2025 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0348 s