Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  úterý 25.6.2024, svátek má Ivan 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Klášterní hudební slavnosti startují fenomenálně

05.07.2012   redakce   Hudba   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Klášterní hudební slavnosti startují fenomenálně Zahajovací koncert v neděli 1. července 2012 nabídl od 20 hodin v prostorách Klášterního kostela Zvěstování Panny Marie v &Sumperku mimořádný hudební zážitek. Středoevropskou premiéru měl večer skladeb TE DEUM francouzských barokních skladatelů M. A. Charpentiera a J. B. Lullyho.

Charpentierovo Te Deum bylo mimo jiné inspirací pro znělku Eurovize, kterou EBU používá od roku 1951, při premiéře Lullyho skladby Te Deum se zase autor zranil dirigentskou holí do nohy a na následky tohoto zranění později zemřel. Pozvání k provedení těchto děl přijal jeden z nejlepších evropských souborů autentické interpretace Musica Florea se svým uměleckým vedoucím Markem &Strynclem a svým výkonem nenechali umělci nikoho na pochybách, komu patří vavříny v oblasti autentické interpretace u nás. Hudba zněla krásně plasticky, jednotlivé hlasy instrumentů byly krásně čitelné, provedení pěveckých partů ve sboru i sólově bylo naprosto mistrovské. Takový koncert festival ještě neměl. Světová úroveň. Závěr koncertu se nesl v ovacích ve stoje a malým přídavkem.
 
Diváci mohli pohladit sluchovody i 3. a 4. července 2012 v Jeseníku v Kapli a v &Sumperku v Klášterním kostele večer Klavírních kvintetů D. &Sostakoviče a W. A. Mozarta v provedení Doležalova kvarteta a švýcarské klavíristky Birgit Farnet.  Původně avizovaný program s klavírním kvintetem A. Dvořáka musel být ze zdravotních důvodů pozměněn právě ve prospěch Mozarta. Birgit Farnet je laureátkou mnoha mezinárodních soutěží a koncertně procestovala téměř celý svět. Doležalovo kvarteto je soubor, který existuje již od roku 1972. V roce 2003 předal pokračování souboru zakladatel kvarteta prof. Doležal mladé nastupující generaci. V současném složení - Václav Dvořák a Ondřej Pustějovský housle, Martin Stupka viola a Jan Zvěřina violoncello hraje soubor od roku 2008. Kvarteto již nahrávalo pro Českou televizi, úspěšně reprezentovalo Českou republiku na mezinárodní soutěži v Osace, kam bylo na základě nahrávky vybráno pouze 10 kvartetů z celého světa a Doležalovci se dostali do semifinále. Ve světové premiéře natočili Kvartet B dur H. W. Ernsta pro Český rozhlas.
 

7. července 2012 v Koncertní síni v Uničově nabídne festival večer s tancem a hudbou období vlády francouzských králů Ludvíka XIV. a Ludvíka XV pod názvem DOSTAVENÍČKO S MADAME POMPADOUR. Rekonstrukce barokních tanců přiveze taneční soubor Hartig, hudební složka večera bude v režii členů souboru Ensemble Accento.
 
         RENESANČNÍ PÍSNĚ S LOUTNOU zazní v rámci festivalu 8. července 2012 v Loučné nad Desnou v nově zrekonstruovaném kulturním domě (bývala zámecká oranžerie) a 9. července 2012 v koncertním sále na zámku v Bludově. V programu „Hudba Shakespearovy doby“ se návštěvníkům koncertu představí anglický loutnista Brian Wright a česká mezzosopranistka Jarmila Chaloupková. Koncert v Bludově se koná pod záštitou rodiny Mornstein-Zierotin.


    Patronka festivalu paní GABRIELA DEMETEROVÁ vystoupí letos na třech koncertech, a to 10. července 2012 v &Sumperku v Klášterním kostele, 11. července 2012 v Zábřehu v kostele sv. Barbory a 12. července 2012 v kongresovém sále PLL v Jeseníku.  Spolu s hercem MARIANEM RODENEM a klavíristkou NOROU &SKUTA si pro letošní ročník festivalu připravili premiérový pořad „Ludwig van Beethoven – Hudba a duše génia“. V projektu zazní sonáty tohoto hudebního génia, úryvky z korespondence, ale také vyprávění o jeho životě. Koncert v Zábřehu se koná pod záštitou starosty Města Zábřehu, koncert v Jeseníku se koná pod záštitou starostky Města Jeseníku.
 
         Závěrečný koncert festivalu nabídne 15. července 2012 v Klášterním kostele v &Sumperku večer GREGORIÁNSKÉHO CHORÁLU v podání ženského vokálního souboru Tiburtina Ensemble. Můžeme se těšit na jedinečné provedení hudby 10. – 14. století.Vstupenky je možné zakoupit již nyní v obvyklých předprodejích.
Kompletní informace o festivalu, účinkujících i předprodeji vstupenek naleznete na http://www.klasikaviva.cz/klasterni-hudebni-slavnosti-sumperk/
 
 
 
Na setkání na koncertech festivalu se těší Roman Janků, intendant festivalu
 
 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0584 s