Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  pátek 24.5.2024, svátek má Jana 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


STARÁ PUŠKA - Tv tip - Vzrušující drama z posledních dnů války

13.07.2012   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

STARÁ PUŠKA - Tv tip - Vzrušující drama z posledních dnů válkyVálka a její zvěrstva. Pomsta. Krutá a navíc spáchaná člověkem, který předtím zachraňoval lidské životy a nebyl žádným hrdinou.

 

Je rok 1944, blíží se konec druhé světové války. Z francouzského městečka Montauban se začínají stahovat němečtí vojáci. Chvatně opouštějí okupovaná území v jižní Francii, ale za sebou zanechávají spoušť. Doktor Julien Dandieu (Philippe Noiret) pracuje jako chirurg v místní nemocnici. V obavách o bezpečí rodiny požádá přítele, aby jeho ženu Claru (krásná Romy Schneiderová) a třináctiletou dceru Florence odvezl do vsi Barberie, kde mají malý rodinný zámeček. Domnívá se, že tam budou v bezpečí a stranou od všeho dění. Když se za nimi o několik dní později vydá, nachází jen vyvražděnou vesnici a na rodinném sídle ho čeká nepředstavitelná hrůza. Nedokáže uvěřit tomu co vidí - skupina hitlerovských vojáků právě krutě zavraždila jeho ženu a znásilnila jeho dceru.

Třebaže je beze smyslů bolestí, vyjme ze skrýše starou pušku a rozhodne se - nacistickým katům je třeba připravit děsivou pomstu...

Francouzský film režiséra Roberta Enrica STARÁ PU&SKA se ve své době setkal s mimořádným úspěchem. V roce 1975 získal prestižní francouzské ocenění Césary jako nejlepší snímek roku, Phillippe Noiret byl vyhlášen nejlepším hercem roku a Césara získal i François de Roubaix za dramatickou hudbu. Film měl mimořádný ohlas i v cizině a tři roky po natočení se dostal i do českých kin.

Sám tvůrce přiznal, že jeho záměrem bylo ukázat zrůdnost fašismu a války. Masakr skupiny Waffen SS, kvapně ustupující před spojeneckými vojsky, je nelogický a nelidský - ale ve válce, jak mohou doložit třeba české Ležáky či slovenská Ploština, k podobným excesům docházelo. Na filmu nemrazí ani tak samotné násilí ze strany Němců, ale především akt pomsty od člověka, který předtím zachraňoval lidské životy a svým vychováním a povahou mu bylo násilí na míle vzdálené. Vynikající Phillippe Noiret dal svému doktorovi vzhled bázlivého intelektuála, jehož bolest a krutá rodinná tragédie, jíž se stal svědkem, posunula do role vykonavatele aktu pomsty a odplaty. Jeho čin v očích diváků pak přerůstá z aktu jednotlivce do symbolického odporu proti válce a jejímu běsnění jako takovému.

Připusťme, že film STARÁ PU&SKA není pro citlivé a úzkostné povahy. Nad jeho filozofií - násilí za násilí - můžete diskutovat. Pro někoho může být kontroverzní i v tom, že pečlivý plán a provedení pomsty je zobrazeno se silnou dávkou naturalizmu a že v závěru přerůstá až do stylu akčního filmu. Otázku klade i závěr filmu - co se stane s psychikou hlavního hrdiny po dvojím násilí - viděném i provedeném? Naznačuje se šílenství či třeba schizofrenie?
Fota: csfd.cz, ceskatelevize.cz

*******************************************************************
STARÁ PU&SKA (Le vieux fusil)
Francie, Německo 1975, režie Robert Enrico,
uvádí Barrandov v pondělí 16. července od 22,20 hodin


 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0738 s