Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  středa 4.12.2024, svátek má Barbora 

Hledej

Spolupracujeme

www.alpress.cz

www.argo.cz

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Pivo málem z vesmíru? Dejte si Kosmika, vychovala ho radiace

13.07.2012   redakce   Společnost   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Pivo málem z vesmíru? Dejte si Kosmika, vychovala ho radiaceSlabé radiační záření pomohlo na svět novému pivu Kosmik, které v úterý 10.7. 2012 začínal vařit ústecký minipivovar Na Rychtě u příležitosti blížícího se stoletého výročí epochálního objevu kosmického záření. To odhalil rakouský vědec Victor Franz Hess při letu balónem, kterým startoval 7. srpna 1912 právě z Ústí nad Labem.

Pivo konzumenti poprvé ochutnají přesně v den význačného jubilea v ústeckém muzeu, kde historici slavnostně zahájí výstavu "Ústí ve službách vědy".

V úterý 10.7.2012 v 11.00 se v minipivovaru Na Rychtě odehrál zvláštní rituál, jenž má předat novému pivu energii kosmického záření. Zdrojem síly podobné té z vesmíru se stane uranová hornina smolinec reprezentující zemské záření. "Radiaci jsme vlastně vystaveni dennodenně. Zhruba 14 procent pochází z kosmu a 17 ze země," popsal roli radiace v běžném životě vedoucí regionálního centra Státního úřadu pro jadernou bezpečnost v Ústí nad Labem Čestmír Berčík, který bude na rituál v minipivovaru dohlížet.

Kromě symbolického ozáření bude pivo Kosmik mimořádné také chmelem, z něhož se vaří. "Poprvé použijeme zcela nový chmel Saaz late. Je to odrůda vypěstovaná na Moravě pod dohledem Výzkumného ústavu chmelařského v Žatci. Vyniká jemnější hořkostí a má vyšší podíl aromatických látek," poodhalil recepturu příležitostného piva sládek minipivovaru Jaroslav Rottenborn. Výsledkem bude světlý ležák. Speciální várka je limitovaná, a tak se v nabídce minipivovaru udrží jen pár dnů.

Poslední příležitost dát si Kosmik se pak naskytne 7. a 8. září, na kdy se plánují hlavní oslavy světového jubilea v Ústí nad Labem, které organizuje Přírodovědecká fakulta UJEP, Muzeum města Ústí nad Labem a Český hydrometeorologický ústav. Součástí oslav bude start horkovzdušných balónů s rekonstrukcí ústeckého Hessova letu, odhalení pamětní desky, cyklus populárně naučných přednášek a jiné atrakce.

Historie objevu kosmického záření
Letos je tomu přesně 100 let, kdy Victor Franz Hess zahájil své plavby balónem. Nebylo tomu však kvůli cestování, ale v zájmu vědy. Tehdy mu bylo 29 let, pracoval jako asistent na institutu pro výzkum radioaktivity vídeňské Akademie věd a v dubnu 1912 začal s praktickým měřením zemské radioaktivity. Na své první balónové lety se vydával z Vídně; párkrát se dostal až k Brnu a jednou až do Sadové na Královéhradecku. Nicméně Hess však plánoval měření ve velkých výškách, pro které Vídeň nevyhovovala - potřeboval lepší balón a jiné prostředí, a tak hledal nové startovní místo. Tím se stalo Ústí nad Labem, nedaleko nějž sídlil Německý vzduchoplavecký spolek v Čechách (se sídlem v Teplicích-&Sanově), který mu poskytl balón Böhmen a především tu mohl získat nejlepší dostupný balónový plyn vodík, který vyráběl Rakouský spolek pro chemickou a hutní výrobu Ústí nad Labem dnes známý jako Spolchemie. Startovalo se tedy 7. srpna 1912 v 6.12 hod. v místě mezi Ústím a Chabařovicemi. Balon vystoupal až do výšky 5350 m a přistál 50 km od Berlína. Během Hessových měření v různých výškách letu, ale i po přistání měření na balonu, došel vědec k závěru, že se vzdáleností od povrchu zemského jeho intenzita roste a tudíž že záření není původu zemského a jeho jediným možným zdrojem je vesmír. Definitivně tím potvrdil existencí záření, které sám pojmenoval kosmické. Hessův objev měl zásadní význam pro další rozvoj fyziky elementárních částic. V roce 1936 získal Victor Franz Hess za svůj objev Nobelovu cenu za fyziku.


Mgr. Václav Houfek
Vědecký tajemník


Muzeum města Ústí nad Labem
Masarykova 1000/3
400 01 Ústí nad Labem

ikonka: gawker.com


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.4368 s