Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  pondělí 27.5.2024, svátek má Valdemar 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


ŘEZNÍK - Tv tip - zamilovaný sadistický vrah

10.08.2012   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

ŘEZNÍK - Tv tip - zamilovaný sadistický vrahŘíkají mu Popaul, je řezníkem na malém městě a jeho nůž se noří jak do masa na prodej tak i do těl mladých dívek. Zachrání láska duši sérivého vraha?

 

Film ŘEZNÍK byl natočen v roce 1969 ve francouzsko-italské produkci a na jeho režii je překvapivě podepsán Claude Chabrol (1930-2010). Proč překvapivě? Chabrol proslul v začátcích francouzské nové vlny skvělými dramaty KRÁSNÝ SERGE a BRATRÁNCI. Další jeho filmy pak kritika nazvala "panorámou buržoázních mravů" a Chabrol v nich pronikal pod povrch zavedené morálky vyšších vrstev společnosti. Přestože v řadě případů se do snímků dostala kriminální témata (naposledy BESTIE MUSÍ ZEMŘÍT) film ŔEZNÍK francouzská kritika přijala poměrně nevlídně, jako odklon od "velkých" témat.

Film se odehrává v městečku Trémolat ve francouzské provincii Périgord, v jehož blízkosti se nacházejí známé jeskyně cromagnonského člověka (ty také ve filmu uvidíte). Nejprve poznáme mladou učitelku a ředitelku místní školy váženou "slečnu Helenu" (Stéphane Audranová). Na jedné svatbě se jejím společníkem u stolu stane místní řezník s přezdívkou Popaul. Na pohled sympatický člověk, vlídný laskavý a pohledný (hraje ho Jean Yanne). Popaul prožil peklo - jako dospívající chlapec se nechal naverbovat do armády, prožil patnáct let bojů ve Vietnamu a v Alžíru. A krutosti těchto let zanechaly v jeho duši stopu - udělaly z něho vraždícího sadistu. Muž podvědomě cítí, že tohoto tragického zatížení by ho mohla zbavit láska a udělá všechno proto, aby to mezi ním a Helenou pořádně zahořelo. K čemuž pochopitelně dojde, ale městečko se otřásá dalšími vraždami...

Když se na film ŘEZNÍK podíváte dnešníma očima pak v něm najdete mnohem více než povrchní pohled dobové francouzské kritiky. Claude Chabrol si jej sám napsal, dokonce prý podle skutečného případu, a nemínil ho jako thriller, jak bývá často označován. Je to silné psychologické drama s atraktivním příběhem v jehož pozadí je stále aktuální otázka co válečná zvěrstva dokáží udělat s psychikou člověka, který jimi projde. Jeden z franouzských kritiků napsal: "V pohledu autora není nenávist ale naopak - cítíte hlubokou sympatii pro ty, kteří trpí - ať už jde o Helenu ale i Popaula, o oběti světa a společnosti, která přináší neštěstí. Člověk není zlý, zlý je život, který umožňuje proměnit člověka v bestii."

Připomeňme, že Stéphane Audranová, která byla v době natáčení režisérovou ženou, obdržela cenu za ženský herecký výkon na MFF v San Sebastianu a nominaci na Cenu Britské filmové a televizní akademie BAFTA za nejlepší herecký výkon. Film obdržel Cenu španělské filmové kritiky a na festivalu v Dánsku cenu Bodil Award za nejlepší evropský film. Mimochodem, když film zhlédl "mistr hrůzy" Alfred Hitchcock připomněl mu jeho vlastní dílo a byl prý jím nadšen.

Fota: soundcue.com, fdb.cz

***************************************************************

ŘEZNÍK (Le Boucher),
Francie, Itálie 1969, režie Claude Chabrol,
uvidíte v neděli 12. srpna od 22,00 hodin na ČT2.Stéphane Audranová a Jean Yanne


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0326 s