Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  sobota 15.6.2024, svátek má Vít 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Korejská varhanice rozezní největší pražské varhany

15.08.2012   redakce   Hudba   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Korejská varhanice rozezní největší pražské varhanyMezinárodní varhanní festival Audite Organum, který se letos již po sedmnácté koná v bazilice svatého Jakuba v Praze, pokračuje ve čtvrtek 16. srpna koncertem Ka Young Lee, mladé nadané varhanice z Jižní Koreje.

Ka Young Lee je ověnčena mnoha laureátskými tituly a oceněními z mezinárodních varhanních soutěží. Nejcennější z nich získala v prestižní varhanní soutěži v anglickém St. Albans. Ka Young Lee nyní žije v Německu, kde je působí jako varhanice kostela sv. Pavla v Marburgu a odkud rozvíjí svou rozsáhlou koncertní činnost.

Ve čtvrtek v jejím podání uslyšíme skladby několika francouzských skladatelů od baroka až po současnost. Zazní líbivé dílo Cézara Franka, doslova ohnivé Vanutí Ducha od Oliviera Messiaena a impresionistické Preludium a fuga na jméno Alain od Maurice Duruflého. 

V programu mladé varhanice nebude chybět ani dílo J. S. Bacha. Ka Young Lee si pro své pražské vystoupení vybrala jeho velmi známou Fantasii a fuga g moll, která posluchače fascinuje odvážnou harmonií již zralého umělce.
Podrobný program a medailónky všech hostujících umělců najdete v příloze.

Mezinárodní varhanní festival nabídne 8 koncertů
V průběhu od 2. srpna do 20. září 2012 za největší pražské varhany usednou hudebníci z Velké Británie, Koreje, Francie, Anglie, Itálie, Maďarska a České republiky. Během osmi čtvrtečních večerů zazní klasické i moderní skladby známých i méně známých autorů. „Každý večer bude svým způsobem jedinečný. Festival se letos věnuje hned několika osobnostem české a evropské hudby. Dramaturgie koncertů si každý z pozvaných umělců navrhuje sám,“ říká Irena Chřibková, titulární varhanice baziliky sv. Jakuba a zakladatelka společenství Audite Organum (Poslouchejte varhany), které festival pořádá.

Videoprojekce umožní sledovat interprety při hře
Festivalové koncerty začínají vždy od 19.00 hodin. Publikum bude moci díky projekci živého videozáznamu na plátno umístěné v přední části lodi chrámu sledovat interprety při hře. Jedna ze tří kamer bude snímat i pohyby nohou po pedálech, což při běžných varhanních koncertech není možné vidět. 

Svatojakubské varhany
Svatojakubské varhany jsou se svými 4 manuály, 91 znějícími rejstříky (hlasy) a 8 277 píšťalami největší v Praze a po varhanách olomouckého chrámu svatého Mořice jsou druhé největší v České republice. Jejich zvukové spektrum lze přirovnat k velkému symfonickému orchestru s více než 90 hudebníky. Původ nástroje spadá do počátku 18. století. Poslední modernizace z roku 2011 pozvedla svatojakubské varhany na světovou úroveň. Nově instalované paměťové zařízení je schopno zaznamenávat, měnit a uchovávat velké množství dat. „Interpret si tak může předem připravit až 4 000 barevných možností a sám je během hry ovládat,“ vysvětluje Irena Chřibková.
Hudební zážitky z festivalových koncertů umocňuje překrásný interiér baziliky svatého Jakuba, který se vyznačuje vynikající akustikou s ideálním dozvukem.

Záznamy několika koncertů odvysílá Vltava
Tři z osmi festivalových koncertů (2. 8., 16. 8., 12. 9.) bude nahrávat a postupně nabízet k poslechu stanice Českého rozhlasu Vltava.

Partneři festivalu
Festival se koná za finančního přispění Ministerstva kultury a hlavního města Prahy. Záštitu převzali ministryně kultury Alena Hanáková a radní hl. města Prahy Václav Novotný. Hlavními mediálními partnery jsou Český rozhlas 3 – Vltava, kulturní časopis A2 a Přehled kulturních pořadů v Praze.

Předprodej vstupenek zahájen
Vstupenky jsou k dostání v síti prodejen TICKETPORTAL (www.ticketportal.cz) a  VIA MUSICA (www.pragueticketoffice.com) nebo jednu hodinu před začátkem koncertu v místě konání.

Rezervace a bližší informace ohledně prodeje vstupenek obdržíte na tel. čísle 604 208 490 či na e-mailové adrese info@auditeorganum.cz a www.auditeorganum.cz.


Zdroj: Vendula Kosíková / ikonka: Noc kostelů


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0521 s