Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  středa 29.5.2024, svátek má Maxmilián 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


MOJE BORŮVKOVÉ NOCI- TV tip - Láska a jak ji léčit

17.08.2012   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

MOJE BORŮVKOVÉ NOCI- TV tip - Láska a jak ji léčitCestu sebepoznání jako lék na zlomené srdce nabízí první anglicky mluvený film hongongského režiséra Wong Kar Waie, jehož filmy STVOŘENI PRO LÁSKU a 2046 jsou známy i z českých kin.

 
Ve svém filmu z roku 2007 MOJE BORŮVKOVÉ NOCI, natočeným v produkci Hongkong, Čína a Francie, vyměnil čínské reálie za americké a natočil jej celý v angličtině. Snímek vypráví příběh zklamané mladé ženy Elizabeth (Norah Jonesová), která se vydává na pouť světem ve snaze vyléčit zlomené srdce. Se všemi, které na své pouti potká, prožívá nové a zcela nečekané situace. Ať už jde o poetické filozofování s majitelem noční kavárny (Jude Law), zoufalé plány hazardní hráčky, které se lepí smůla na paty (Natalie Portmanová), či o zničený vztah mezi policistou (David Strathairn) a jeho vzpurnou manželkou (Rachel Weiszová), všechny tyto zážitky mění Elizabethin přístup k životu, vztahům a nakonec i k sobě samé. Zvolna se osvobozuje z pout minulosti a objevuje novou cestu - tu, na jejímž konci čeká opravdová láska. Pro Kar Waie je typický námět vztahu dvou osamělých lidí, který ale naplno vypukne až ve druhé polovině filmu. Jak majitel kavárny tak i ústřední hrdinka mají za sebou rozchod s partnerem. Kavárník to už překousl, ale Elizabeth si to musí prožít v rámci složité road movie po Spojených státech. Prozradíme jen, že jí to trvá přesně 300 dní než plná poučení a zážitků se do kavárny vrátí...
Křehký a jemný film MOJE BORŮVKOVÉ NOCI, uváděný nyní na televizní obrazovce, je - jak kdosi napsal - "křehkým, melancholickým příběhem, který diváka provede dálavami, rozprostírajícími se mezi bolestí ze ztracené lásky a radostným znovuobjevením sebe samého."

WONG KAR WAI (viz foto v perexu)
nar. 17.7.1958 v &Sanghaji. Tam vystudoval obor grafika a design. Začal jako asistent produkce u TV seriálů. Od r. 1982 začal psát scénáře všech žánrů od komických melodramat přes kung-fu až k pornografii. Pak přešel i k režii.
Proslul jako výrazná osobnost s vyhraněným moderním stylem a poetikou. Hlavními tématy jeho autorských filmů jsou lidská osamělost uprostřed přeplněného velkoměsta, vzpomínky, nezakotvenost, nepodařená setkání a nenaplněná láska.
Získal si mezinárodní uznání na festivalech a v roce 2006 zasedal jako předseda poroty v Cannes.

Z jeho známých filmů:
CHUNKING EXPRES (1994) expresivní film, dvě povídky o milostných trablech dvou policistů, kteří se vyrovnávají s tím, že je opustili jejich partnerky.
Film SPOLEČNĚ &SŤASTNI byl uveden v Cannes, melancholické drama rozpadajícího se vztahu dvou homosexuálů – jediný, který se nehrál u nás.
STVOŘENI PRO LÁSKU – sugestivní milostné melodrama o utajované lásce, pak 2046 - opět milostný příběh ale mnohem složitější, hrdinou je spisovatel píšící román s tímto názvem a bydlící v hotelu vedle pokoje s tímto číslem.
Známa je také třetí povídka filmu EROS (spolu s Michelangelem Antonionim a Stevenem Soderbergem) – nenaplněný vztah dvou lidí, jejichž city se projevují jen dotekem, jenž je jen vnějším projevem neobvyklé lásky.


Fota: csfd.cz, listal.com
**************************

MOJE BORŮVKOVÉ NOCI (My Blueberry Nights),
režie Wong Kar wai,
uvidíte v pondělí 20. srpna na ČT2 od 21,00 hodin
 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.103 s