Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  sobota 22.6.2024, svátek má Pavla 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Žaludova bisernice

21.08.2012   redakce   Hudba   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Žaludova biserniceDrobný symbol žaludu posloužil ústeckým muzejníkům jako klíč k rozluštění velkého rodinného příběhu. Ta rodina nese právě příjmení Žalud a v severních Čechách kdysi toto jméno platilo za synonymum kvalitních hudebních nástrojů.

Když manželé Pečivovi z Velkého Března darovali letos na jaře do muzea prastarý strunný nástroj zvaný bisernice, zprostředkovali tak pohled na kratochvíle obyvatel ústeckého kraje ze začátku 20. století. Tento prapodivný nástroj připomínající miniaturní kytaru totiž dokumentoval módní vlnu tamburašských sborů, velkých hudebních těles hrajících tradiční písně z oblasti Jugoslávie. V takovém sboru ve Velkém Březně hrál i otec a strýc Oto Pečivy. V historiky zrekonstruovaném příběhu se objevila i zmínka o symbolu žaludu vyrytém na bisernici. "Byla to zajímavost, ale nenapadlo mě přikládat tomu větší váhu," přiznává historik Martin Krsek. Avšak pro jistou čtenářku novinové zprávy o tomto zajímavém daru to byla ta nejzásadnější informace. Byl to totiž důkaz, že zmíněný nástroj vyrobil její pradědeček. "Bylo to hodně příjemné si takhle připomenout slavnou rodinnou historii. A zároveň jsem si uvědomila, že máme památky, které by stálo za to uchovat v muzeu," poznamenala Jitka Karlová, rozená Žaludová z Ústí nad Labem. Její rodina se pyšní tradicí výroby hudebních nástrojů už přes dvě stě let. Největší slávy dosáhl její pradědeček Pavel Žalud, jenž vedl svou továrnu v Terezíně a vyráběl vyhlášené dechové i strunné nástroje. "Když mi bylo deset, tak jsem si v dílně vyrobil bisernici. Měli jsme takovou partu a hráli jsme tamburašské písně," vzpomněl na rodinnou firmu otec Jitky Králové Pavel Žalud mladší. Ten přídomek mladší zní v jeho případě poněkud zvláštně, neb je nejstarším žijícím příslušníkem Žaludovic klanu. Právě 22. srpna letošního roku oslaví devadesátiny. U této příležitosti pak ústecké muzeum uspořádá o rodině Žaludů drobnou výstavu, která tento den začne vernisáží v 15.00 hodin.

Výstava bude sestavená z rodinných památek, které Jitka Karlová darovala do muzejních sbírek. Exponáty tvoří především různé nářadí na výrobu hudebních nástrojů a pak speciální soustruh z počátku 20. století, který se podařilo zachránit před konfiskací a poslední léta stál v rohu garáže. "Bohužel žádný hudební nástroj se nám paradoxně doma nedochoval. Rodinná firma prošla dramatickým vývojem. Nejdříve se v roce 1938 musela vystěhovat z Terezína, který nacisté proměnili v ghetto. A pak v roce 1948 celou továrnu znárodnili komunisté. Děda všechny nástroje, které unikly konfiskaci, naházel vzteky do Labe," dodala dárkyně. Nástroj od Žaludů ale návštěvníci přeci jen v muzeu uvidí, bude to právě bisernice darovaná manžely Pečivovými.

Na slavnosti by měl být přítomný i jubilující Pavel Žalud. Ten nešel ve stopách svých předků a hudební nástrojařství vyměnil za elektrotechniku. Svou specializaci dal v roce 1948 do služeb protikomunistickému odboji a skončil ve vězení v rámci odsouzení diverzní skupiny zvané &Seřík. Oboru elektrotechniky se věnoval celý život a je také například autorem extrémní zakázky na regulaci vytápění na proslulém vysílači Ještěd. Ve volných chvílích ovšem často pracoval na soustruhu určeném k výrobě hudebních nástrojů a původně šlapací stoj přestavěl na elektropohon.




V ikonce: Pavel Žalud - nejstarší příslušník vyhlášeného severočeského rodu hudebních nástrojařů, stojí u soustruhu z továrny svého dědy.

Níže: Manželé Pečivovi darovali muzeu historický nástroj bisernici, vyrobený firmou Pavel Žalud kolem roku 1910.



Zdroj: Mgr. Václav Houfek




Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0416 s