Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  středa 29.5.2024, svátek má Maxmilián 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


MALÝ VELKÝ MUŽ - TV tip - Tam u Little Big Hornu...

07.09.2012   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

MALÝ VELKÝ MUŽ - TV tip - Tam u Little Big Hornu..."Tam u Little Big Hornu..." zpívá v známém hitu Jan Vyčítal s Greenhorny o tom, jak generál Custer nedbal varovných slov a sklidil drtivou porážku od Siouxů.

 

Řada westernů líčila Indiány jako krvežíznivé bytosti, Karel May z nich udělal sympatické hrdiny (ač sám Indiána v životě neviděl) a jen málo děl se na genocidu původních obyvatel amerického kontinentu bílými přistěhovalci dokáže podívat objektivnějším pohledem.

Režisér Arthur Penn (1922-2010 - BONNIE A CLYDE, ČTYŘI PŘÁTELÉ) zfilmoval v roce 1970 román Thomase Bergera MALÝ VELKÝ MUŽ známý i z několika českých vydání. Jediný žijící účastník slavné bitvy u Little Big Hornu stodvacetiletý veterán Jack Crobb v něm vzpomíná na události druhé poloviny předminulého století od masakrů Čejenů v údolí Washite (1868) až po výše uvedenou porážku Sedmé kavalerie (1875).

Crobb v deseti letech osiřel a je vychováván Indiány, kteří vyvraždili jeho rodiče. Přijme indiánské jméno, výchovu i zvyky. Bojuje nerovný boj na straně Čejenů, je zajat a poslán do rodiny duchovního na převýchovu. Je pokřtěn, naučí se střílet i nepoctivě obchodovat, ožení se, leč ženu brzy ztratí a vydá se ji hledat zpět mezi Čejeny. Neustále putuje mezi dvěmi nesmiřitelnými světy a volí mezi různými náhledy na svět a život. Chvíli je v táboře generála Custera, chvíli mezi svými přáteli Čejeny, kde se znovu ožení a žije v rezervaci. Je svědkem jejich masakru, ale též přímým svědkem Custerovy porážky.

Vyprávění starého veterána (velká role Dustina Hoffmana - viz obrázky v závěru) boří řadu amerických mýtů a tím, že vypravěč poznal život v obou táborech a ve dvou kulturách dosahuje značné objektivity. Pennův antiwestern měl v době svého vzniku (1970) obrovský ohlas v kinech (především u mladých Američanů) a některé jeho scény (např. Crobbovo milování s indiánskou manželkou i s jejími sestrami) jsou nezapomenutelné. Mimořádné dílo se vyznačuje poetickou kamerou Harryho Stradlinga a vynikajícími hereckými výkony (vedle již zmíněného Dustina Hoffmana zde hŕaje Fay Dunawayová, generála Custera vytváří Richard Mulligan) a patří bezesporu mezi nejlepší díla svého žánru. Je dobře, že se opětně dostává na televizní obrazovku.

Foto: filmy.heureka.cz, toutlecine.com, csfd.cz)

***********************************************

MALÝ VELKÝ MUŽ
(Little Big Man)
USA 1970, režie Arthur Penn,
uvádí ČT 2 v úterý 11. září od 22,20 hodin

Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.2813 s