Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  pondělí 27.5.2024, svátek má Valdemar 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


SIROTČINEC - TV tip - horor jak se patří

26.11.2021   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

SIROTČINEC - TV tip - horor jak se patříPokud se chcete bát, opravdu bát, navic uprostřed temné noci, kde každý šelest či stín mají tajemnou sílu, pak je to film pro vás. Začíná nevinně - Laura (Belén Rueda) koupila sirotčinec, který chce přestavět na sirotčinec pro invalidní děti. Kdyby věděla, co starý dům poblíž moře skrývá za záhady, asi by od koupě rychle ustoupila. Ale vy byste neměli opravdu zdařilý hororový film.

Přestože jde o debut proslulého autora videoklipů Juana Antonio Bayona (*1985) jde o film neobyčejně vyzrálý. Má také na co navazovat - tradice hororů a tajuplných příběhů jde od Hitchocka až k novým jménům španělské režie, jako je především Guillermo del Toro - autor filmů jako MIMIC, BLADE II, HELLBOY a hlavně nezapomenutelného FAUNOVA LYBYRINTU, o němž jsme na stránkách Rozhledny webmagazinu již psali - viz http://www.webmagazin.cz/index.php?stype=all&id=11335. Del Toro je také výkonným producentem tohoto snímku.

Ovšem ve filmu nejde jen a jen o hrůzu. Sám producent o něm říká, že je to „jeden z nejkrásnějších příběhů o bolesti způsobené žalem.“ A má i další roviny, pro něž si jej mohou vychutnat i ti, kteří jsou přemírou béčkových hororů znechuceni. Všechny ty americké tak zvané horory - krev, masakry (břitvou, motorovou pilou), vylupované či či padající hlavy, úchylové všeho druhu - na to všechno zapomeňte. On i horor může být uměním. Španělský snímek SIROTČINEC se rozhodl vrátit k hororovým kořenům. Ke klasické duchařině, která děsí tím, co nevidíme. Což už nás naučil i Hitchcock.

SIROTČINEC získává diváky svou chytrostí. Stejně jako vizuálně i atmosféricky spřátelený FAUNŮV LABYRINT, zavádí nás i Sirotčinec na hranici světa fantazie a reality. Zůstává jenom na nás, jak si všechny nadpřirozené jevy vysvětlíme. Jde to i racionálně…

Více už nelze prozrazovat. SIROTČINEC je totiž jeden z těch filmů, u kterých čím méně toho víte, tím lépe. Kouzelné na něm je zejména to, že vás směřuje jistým směrem, naznačuje, jak by se měl asi děj dále vyvíjet a vy mu to zbaštíte i s navijákem. Čekáte, že děj bude postupovat klasickým způsobem až k typicky duchařskému klišé závěru, ale kdepak. Po cestě několikrát nečekaně zahnete a na konci možná i zásadně změníte celý žánr filmu.

SIROTČINEC se ve své rodné zemi stal téměř fenoménem a Španělé se film rozhodli poslat do oscarových nominací v kategorii nejlepší cizojazyčný film. Doma pak snímek vyhrál celých šest cen Goya Awards, což je španělská obdoba našich Českých lvů, a byl v dalších osmi kategoriích nominován.

Foto: terryhoponozky,cz, filmyx.cz, csfd.cz

******************************************************************

SIROTČINEC (El orfenato/The Orphanage)
Španělsko, Francie 2006, režie Juan Antonio Bayona
uvidíte ve čtvrtek 2. prosince na stanici Filmbox (
podle časopisu TV star ve středu 1.12.)
v době, která je pro strach jako udělaná - v 01,55 hodin

 
 
 


 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0326 s