Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  úterý 28.5.2024, svátek má Vilém 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


ŘÁD ŽEN - kniha, kterou byste neměli přehlédnout

04.11.2012   Stanislav Polauf   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

ŘÁD ŽEN - kniha, kterou byste neměli přehlédnoutThriller, sci-fi, kriminálka nebo román s tajemstvím? Kniha ŘÁD ŽEN francouzského spisovatele Daniela Cordonniera (viz foto) je alespoň z části vším. Ale především je to kniha nesmírně chytrá. O vzájemných vztazích mužů a žen dnes i v historii a o specifikách ženského myšlení se zde dozvíte tolik jako v celé knihovně jiných děl.

Pravda, pohled na ženy je zde převážně z mužského hlediska a je tedy relativní. Ale to neznamená, že mužské postavy v románu nemusí mít (možná "svoji) pravdu. Hlavní postavou je dobře situovaný bankéř středního věku David Clare, trpící tím, že ho před lety opustila manželka s jiným mužem a odvedla mu dvě milované dcery. Po létech přechodných vztahů konečně najde "tu pravou" (respektive ona si najde jeho) Marii Sophii. Milují se - šíleně - až do dne, kdy najednou David najde byt prázdný. Kam a proč zmizela Marie Sophie, o jejíž lásce k sobě nepochybuje?

Pátrání po ztracené lásce a důvodech jejího odchodu je první linií knihy. Při něm narazí David na informaci, že existuje tajemný ŘÁD ŽEN, který je tu již staletí a jehož cílem je ovládnout svět. Nikoli násilím ale typicky ženskými vlastnostmi. Členky Řádu jsou cílevědomě vychovány k tomu, aby se vetřely k významným mužům a jako manželky či milenky se nenásilně pokoušely ovlivnit jejich chování, jednání i myšlení. Učí se plnit všechna mužská přání a také je vyvoleným poskytovat. Dnešní tajemná vedoucí jedné z odnoží Řádu Madame Braccaová v knize přímo hovoří o tom, že v budoucnu budou ženy ovlivnovat svět ze zákulisí jako inspirátorky, podobně jako to již udělaly některé chytré, ale málo známé ženy z minulosti. Uvádí zde např. markýzu de Chatelet, přítelkyni Voltaira a překladatelku Newtona, jejíž "Základy fyziky" zpochybnily stávající fyzikální koncepce či Milesu Maricovou, manželku Alberta Einsteina, vynikající matematičku, jejíž podíl na slavné teoriie relativity je mnohem větší než se zdá.

Mnohý z mužských čtenářů si možná řekne, že podobnou ženu, vychovanou k tomu, že jejím celoživotním úkolem je porozumět svému muži tak, aby byla schopna ho ovlivňovat, by si třeba i přál. Ale co si pomyslíte v okamžiku, kdy zjistíte, že jste manipulováni? S tím se nedokáže smířit ani hrdina knihy, když pojme podezření, že Marie Sophie patřil k "Řádu".

Pátrání po ŘÁDU ŽEN zaměstná bankéře natolik, že pomalu zapomíná na svoji práci i povinnosti. Je na správné stopě nebo podléhá stále víc a více stihomamu, jak se ho o tom snaží přesvědčit jeho přátelé? Tuhle otázku nechává autor otevřenou pro čtenářovu interpretaci.

To, čeho si je třeba cenit na knize nejvíc je však další rovina, v níž dostávají slovo přátelé hlavního hrdiny psychiatr a terepeut Arnaud a biolog Jef, částečně pak "kamarádka" Fabienn. Všechny jejich promluvy jsou téměř esejemi na téma manželství, historie vztahu mužů a žen, pravda o otcovství, neurologické zákony vztahu budované miliony let či psychologické zákonitosti a rozdíly v myšlení obou pohlaví. Nejsou to však teoretické nudné disputace, ale živé úvahy, které přečtete jedním dechem a přinutí vás se nad nimi zamyslet. Dozvíte se mnoho nových pojmů používaných Jefem když vysvětluje fyziologické fungování erotické přitažlivosti jako třeba putamen, dopamin, fenyletamin či limerace nebo když Arnaud vysvětluje jako psycholog proč jsou ženy mnohem více chthonické (vysvětlení najde čtenář v knize). Budete také zasvěceni do tajemství jak využít přírodních instinktů a správně "balit" ženy. Mimochodem, muži, víte, že zájem ženy o vás mohou prozradit i takové maličkosti jako je sklon krku či průměr jejích zorniček?

Nedá se v krátkosti citovat řadu sentencí a promluv, které si jako "hlášky" můžete vypisovat. Po dlouhé době, vlastně po knize Jeana Dutourda HRŮZY LÁSKY (Mladá Fronta, Praha, 1981), dokázal někdo napsat dílo, které má šanci stát se encyklopedií moudrostí o tajemném světě žen a jejich vztahu k opačnému pohlaví. Vystudovaný psycholog Daniel Cordonnier dal své románové prvotině napínavou intelektuální formu, která nestaví na dramatickému stupňování dějového napětí ale na vnitřní proměně hrdiny a na tajemství, které se pokouší rozplést. A aby bylo autoru beze zbytku rozuměno přidal na konec své knihy i přehled vědeckých teorií zmíněných v ŘÁDU ŽEN.

Knihu pro nakladatelství MOTTO přeložila z francouzského originálu L´ordre des femmes Jana Montorio Doležalová. Čtenáře naláká působivou černou obálkou s ženským poloportrétem. V přemíře současné knižní produkce představuje mimořádný ediční počin.
Fota: facebook.com, motto.cz

**********************************
Daniel Cordonnier: ŘÁD ŽEN

Vydalo nakladatelství MOTTO ve společnosti Albatros media a.s., Praha, 2012.Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0396 s