Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  pátek 24.5.2024, svátek má Jana 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Serge Gainsbourgh - TV tip - Francouzská pěvecká legenda

26.10.2012   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Serge Gainsbourgh - TV tip - Francouzská pěvecká legendaZajímavé osobnosti se vždy dříve či později dostanou do hledáčku filmových scénáristů. Nemohlo to minout ani Serge Gainsbourgha - provokatéra a skandalistu, ale také vynikajícího hudebníka a umělce. Jeho životní příběh nyní ožije na obrazovkách druhého programu České televize.

Reklama na film zdůrazňuje, jak pyšné Francii zazpíval parodii Marseillaisy v rytmu reggae či že si v přímém přenosu zapaloval cigarety bankovkami, mluví o jeho svůdnických úspěších a asi všichni známe jeho duet s Jane Birkinovou Je t'aime... moi non plus“ , který se v řadě zemí včetně Československa nesměl vysílat. Společnost Hollywood Classic Entertainment, která film o jeho životě uvedla v českých kinech k tomu poznamenává: "V porovnání s jeho životem jsou všichni pověstní rebelové 20. století jen vzteklé děti. Koho urazil a svedl, jaké hity nesou jeho rukopis a kam až sahalo jeho charizma ukáže film Gainsbourg, který je stejně zábavný a bouřlivý jako celý Gainsbourgův život."

 Připusťme, že to byl jeden z mála opravdových rebelů šoubyznysu. Chlap, který žil najednou hned několik životů. Jako muzikant neuznával jeden styl, míchal jimi tak, že je nezařaditelný. Jako muž střídal ženy s nekonečnou lehkostí, byť často šlo o ty, pro většinu smrtelníků nedosažitelné. A jako člověk byl tak zajímavý, že si vlastní film zasloužil už dávno. Serge Gainsbourg se dočkal (i když posmrtně) až díky režisérovi Joannu Sfarovi, který natočil jeho velmi neobvyklý životní příběh, a to podle vlastního komiksu.

 „Znám detaily Gainsbourgova života stejně dobře jako pihy na vlastním těle, ale rozhodně jsem nechtěl natočit realistický nebo pseudodokumentární film,“ říká Joann Sfar. „Ten film je plný lží, protože lži miluju. Gainsbourg bývá prezentován jako gauner, miláček nebo sexem posedlá osobnost, já z něj stvořil bohatýra, říká režisér.

 Gainsbourgovi rodiče byli původem ruští židé, kteří v době bolševické revoluce prchli do Francie. Moc si nepomohli. Film totiž začíná v roce 1941 a malý Lucien, budoucí Gainsbourg, už tady projevuje svoji drzost - brouzdá se pařížskými ulicemi a kolemjdoucím pyšně ukazuje žlutou hvězdu přišitou na kabátě, která se v jeho očích rovná šerifskému odznaku. Se stejnou drzostí se na prahu dospělosti vrhá na malířství, aby teprve u hudby si uvědomil, že tady může prorazit ke slávě. Důvodů jeho úspěchu je jistě celá řada, ale na první pohled a poslech lze mluvit o dvou hlavních – nekonečné touze experimentovat a nekonečné touze provokovat. Film dokumentuje všechny jeho nejznámější excesy a věnuje se jak jeho neuvěřitelné tvorbě tak i jeho bouřlivému osobnímu životu.

Gainsbourg neměl žádné mantinely, podle hesla „Carpe Diem“ (využij dne) bral to nejlepší, co bylo zrovna k mání, a bez mrknutí oka to opustil, když se namanulo něco lepšího. Jako dvakrát rozvedený svůdník poznal v roce 1967 královnu sexsymbolů, herečku Brigitte Bardot. Jejich vztah byl krátký, ale intenzívní natolik, že z něj vzešlo album B. B. Následně se vrhnul do náručí mladičké herečky Jane Birkin, kterou sbalil tak, že ji nejprve zavedl do nočního klubu, pak do klubu pro transvestity a nakonec do Hiltonu, kde zmožen alkoholem usnul, aniž k něčemu došlo. Vydrželi spolu bouřlivých dvanáct let, po nichž Jane vystřídala Bambou, vlastním jménem Caroline Paulus, jinak také vnučka jednoho z nejznámějších velitelů německého wehrmachtu.

Životopisné role si ve filmu zahrála francouzská herecká elita, Gainsbourga ztvárnil Eric Elmosnino (Herečky, Život umělce), producenta jeho desek známý režisér Claude Chabrol, do role Brigitte Bardot pak vklouzla slavná modelka Laetitia Casta (známá z reklamy Dior či Chanel). Jane Birkinovou si zahrála britská herečka Lucy Gordonová, která v průběhu postprodukčních prací na prahu svých 29. narozenin spáchala sebevraždu.

Rád bych tenhle film věnoval zahraničním divákům, kteří Gainsbourga neznají tak dobře jako Francouzi,“ říká režisér Sfar. „Ti, kdo na tenhle film vyrazí, neuvidí jen výjimečný osud, ale seznámí se také s jedním moderním archetypem. Myslím si, že Gainsbourg je větší hrdina než třeba Superman, protože opravdový hrdina je člověk, kterého srazí na kolena, ale on se přesto nebojí dál brát žhavé uhlíky holýma rukama, míní Sfar.

Režisér se také rozhodl, že ve filmu nepoužije původní Gainsbourgovu hudbu, ale že ji všechnu přearanžuje, předělá a přezpívá. „Nechtěl jsem, aby byly původní nahrávky uměle naroubovány na nový film. “ uzavírá Sfar.

O mistru provokace, manipulátoru se slovy a ženami, o plachém ale odvážném dobrodruhovi bylo již řečeno dost. Vyměňte proto slova za divoké rytmy a ponořte se do swingující Paříže šedesátých let a staňte se očitými svědky událostí, které se skutečně takhle nějak staly, ač je to skoro neuvěřitelné.
Fota: csfd.cz, trailers.apple.com, hiphipgingin.com

*******************************************
SERGE GAINSBOURGH - HEROICKÝ ŽIVOT
(Gainsbourg (Vie héro?que)
Francie / USA, 2010
uvádí ČT2 ve středu 31. října od 22,25 hodin

 

Laetitia Casta a Eric Elmosnino
 

Eric Elmosnino


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.504 s