Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  čtvrtek 12.12.2024, svátek má Simona 

Hledej

Spolupracujeme

www.alpress.cz

www.argo.cz

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


NESNESITELNÁ LEHKOST BYTÍ - TV tip - film podle románu Milana Kundery

14.08.2020   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

NESNESITELNÁ LEHKOST BYTÍ - TV tip - film podle románu Milana KunderyKdyž se v roce 1988 rozhodl americký režisér Philip Kaufman zfilmovat román Milana Kundery NESNESITELNÁ LEHKOST BYTÍ, bylo jasné, že sklidí nelítostnou kritiku oficiálních československých míst.






Spisovatel Milan Kundera žije od roku 1975 v emigraci ve Francii a v roce 1979 byl zbaven československého občanství. Jeho jméno mělo v normalizačním Československu zmizet z povědomí čtenářů. Opak se stal pravdou - o jeho díla vyřazená z knihoven byl nesmírný zájem a lidé si je vzájemně půjčovali. Milan Kundera mezitím dozrál i jako autor a není divu, že dnes je jedním z navrhovných adeptů na Nobelovu cenu za literaturu. Nic na tom nezmění ani kritické hlasy k jeho osobě i dílu, jak je vyjádřil v nedávno vydaném autobiografickém románu KUNDERA - český život a doba spisovatel Jan Novák. 

Ale vraťme se zpět k NESNESITELNÉ LEHKOSTI BYTÍ, románu který Kundera vydal v roce 1984 v Torontu a v němž zúročil svoje zkušenosti s ruskou okupací v roce 1968 a poznatky získané rozhovory s emigranty z tehdejšího Československa.

Příběh filmu zasadil režisér Philip Kaufman (později jsme v kinech poznali jeho film Quills - Perem markýze de Sade) a známý francouzský scénárista Jean-Claude Carri?re do nadějné doby Pražského jara roku 1968 a následných chmurných chvil příjezdu okupantských tanků a zakončuje jej bezperspektivní situací husákovského režimu. Je jasné, že toto téma nemohl režisér točit na autentických místech a proto se část exteriéru natáčela v Lyonu a v Paříži a že do "českých" rolí zvolil mezinárodní herecké obsazení? Český živel ve fimu zastupuje režimem také pronásledovaný Pavel Landovský v roli svérázného pacienta a poradce Jan Němec, jehož dokumentární záběry okupované Prahy z filmu ORATORIUM PRO PRAHU jsou ve filmu užity.

Juliette Binocheová a Daniel Day-Lewis

Jak už to u přepisů románů bývá, Kaufman akceptoval především dějovou linii. Sledujeme mladého pražského chirurga Tomáše (britský herec Daniel Day-Lewis), jehož hlavním životním cílem je hledání milostných dobrodružství. Nastálo si ho nedokáže udržet ani jeho milenka malířka Sabina (švédská krasavice Lena Olinová). Až jednou přijde (jako v pohádce) osudové setkání s mladou servírkou Terezou (mladičká Juliette Binocheová) v lázních a z flirtu je najednou stálý vztah, který prochází dalším vývojem v emigraci i po opětovném návratu do vlasti.

Zatímco Kundera v románu líčí Tomášovo hledání skutečných životních hodnot a svobody, v Kaufmanově filmu je hledání redukováno na erotiku (přiznejme, že na svou dobu pojatou poměrně odvážně). Film tak zůstal kdesi v polovině cesty. Deprese z opuštění republiky, nesnadné přizpůsobení se životu v cizině i důvody vrácení se do vlasti jsou přijatelné, ale ztratil se Kunderův filozofický přesah a stále máte pocit, že film je "o něčem jiném" či spíše o "někom jiném" než o skutečných lidech, jaké jste měli možnost poznat. A tu "nesnesitelnou lehkost bytí" ani nehledejte...   
 

 
Lena Olinová

Přes poměrný úspěch ve světě (mj. dvě nominace na Oscara - za kameru a scénář) a ocenění světelného kouzlení dvorního kameramana Ingmara Bergmana Svena Nykvistaje pro nás film spíše zajímavým pokusem, který rádi znovu zhlédneme v televizi, ale k němuž můžeme mít řadu výhrad. Ale rozhodně stojí za vidění.

Foto: martinus.sk, m1905.com, facebook.com

****************************************
NESNESITELNÁ LEHKOST BYTÍ
(The Unbearable Lightness of Being)
USA 1988, režie Philip Kaufman,
uvede ČT2 ve čtvrtek 20. srpna od 21,35 hodin

 
 
 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0593 s