Pokořili Everest, objevili Titanik a odhalili taje genomu. NG slaví výročí!
02.01.2013
redakce
Film
Již 125 let je National Geographic vůdčí organizací na poli objevů, ochrany přírody a kulturních památek i vědeckého výzkumu. Objevovat není jen pokořit nová pohoří nebo překonat oceány. Znamená to klást si nelehké otázky, přijímat výzvy a houževnatě postupovat k dalším hranicím našich možností. Upoutat pozornost ostatních a vtáhnout je do dění, bořit překážky a dívat se na svět novýma očima.
“Každý den přináší nové výzvy. A každé místo je bránou do světa nových záhad. Snažíme se hledat stále nové cesty odpovídající novým výzvám, které na nás čekají. Naším cílem je jít dále a mapovat nové oblasti světa.“
– Albert Lin, spolupracovník National Geographic
Praha, 26. listopadu 2012 – Již 125 let je National Geographic vůdčí organizací na poli objevů, ochrany přírody a kulturních památek i vědeckého výzkumu. Objevovat není jen pokořit nová pohoří nebo překonat oceány. Znamená to klást si nelehké otázky, přijímat výzvy a houževnatě postupovat k dalším hranicím našich možností. Upoutat pozornost ostatních a vtáhnout je do dění, bořit překážky a dívat se na svět novýma očima.
U příležitosti 125. výročí existence organizace National Geographic Society přichází National Geographic Channel s projektem 125 LET PRŮLOMOVÝCH OBJEVŮ. Každý týden v roce 2013 bude přinejmenším jeden večer věnován nejžhavějším novinkám, nekonformním objevitelům i nejzářivějším hvězdám vynikajícím ve svém oboru. Životním cílem těchto lidí se stalo zkoumání světa kolem nás a na svém kontě mají průkopnické objevy, které znamenaly přerod ve vnímání naší planety i existence. Diváci se mohou těšit na vzrušující světové premiéry i kritiky uznávané a mnoha cenami ověnčené pořady. Partnerem National Geographic Channel v této celoroční kampani se stala společnost Rolex.
Projekt odstartuje premiérou dokumentu NOVÁ ÉRA OBJEVOVÁNÍ, speciálem k výročí společnosti National Geographic, v sobotu 12. ledna 2013 od 19 hodin. Diváci podniknou cestu kolem světa, ponoří se do nejhlubších oceánů, prozkoumají mikrokosmos lidského genomu a odhalí vzdálené oblasti vesmíru prostřednictvím objevů, které zatřásly znalostmi lidstva a přinesly nejmodernější inovace. Mohou se těšit i na pohled do zákulisí plného potu, slz i krve.
NOVÁ ÉRA OBJEVOVÁNÍ představí legendárního spolupracovníka National Geographic a nálezce Titaniku Roberta Ballarda, objevitele Alberta Lina, který chce prostřednictvím virtuální reality a nejnovějších technických možností satelitních obrazů nalézt a odhalit ztracený Čingischánův hrob, aniž by pohnul jediným kamenem. Chirurg Sam Bhayani se pomocí lidských znalostí a technologií pokusí dosáhnout nadlidských výsledků v boji proti rakovině, nebojácný lovec virů Dr. Gaby Kobinger riskuje život ve vývoji průlomových biologických zbraní proti smrtícímu viru Ebola, lovec bouří Tim Samaras se vydává na průzkum jednoho z nejzáhadnějších přírodních fenoménů: blesku. Antropolog a genetik Spencer Wells a vědci z tzv. Genografického projektu představí neuvěřitelný příběh našich předků.
V dalších dokumentech oslavíme objevitelského ducha na příkladu oscarového režiséra Jamese Camerona, který znovu prošetří kauzu potopení Titaniku, i manželského týmu Joubertových a jejich více než 30tileté snahy vypátrat lvy a levharty v nejdrsnější africké přírodě. Diváky projekt vyzývá, aby se jej zúčastnili prostřednictvím celosvětových online iniciativ. Více informací bude zveřejněno na webových stránkách NGC natgeotv.com/cz a na Facebooku a Twitteru NGC.
DÁLE NGC UVEDE:
Titanik: Poslední slovo s Jamesem Cameronem, sobota 12. ledna ve 20 hodin
Titanik – nejslavnější vrak všech dob. James Cameron – režisér, který z této tragédie udělal velkofilm s tržbami v řádu miliard dolarů. National Geographic Channel nám nyní přináší dvouhodinový speciál, který spojí oba zmíněné fenomény. Titanik: Poslední slovo s Jamesem Cameronem osvětlí důvod, proč tato veleloď při své první plavbě ztroskotala. Proslulý režisér a několik předních expertů na problematiku Titaniku podnikne podrobné forenzní pátrání, které je vrcholem 100 let neutuchajících otázek, jež dodnes rezonují. Cameronův tým nejen využije všechny své možnosti a znalosti k objasnění doposud nezodpovězených pochybností, ale za cíl si vezme rovněž samotný Cameronův snímek a osvětlí nám, jakých faktických chyb se dopustil a co nového bylo objeveno během posledních 15 let.
Rodokmen člověka, sobota 19. ledna od 19 hodin
Renomovaný genetik Dr. Spencer Wells, vůdčí vědecký pracovník Genographic Project, objevil v našem DNA důkazy, jež jej vedly k převratné aktuální teorii o našem putování po planetě. Ve spolupráci s vědci z mnoha disciplín nyní věří, že naše cesty do a z Afriky a samozřejmě po celé zeměkouli byly motivovány jedinou silou: dramatickými změnami zemského klimatu.
Poslední lvice, sobota 19. ledna od 21 hodin
Plání Liuwa se rozléhá naléhavé volání, které už léta zůstává bez odpovědi. Nemá žádnou smečku, žádnou oporu, musí se sama postarat o své přežití. Jmenuje se Lady Liuwa a je poslední lvicí. Izolovaná oběť nelegálního lovu, který vymýtil všechny ostatní lvi v oblasti. Lady Liuwa zůstává jedinou přeživší na zambijské pláni Liuwa. Po čtyři roky sledoval kameraman Herbert Brauer její osamělý život, než se k němu připojila, aby měla společnost. Ale Herbert ví, že on není ten společník, jakého by tato osamělá lvice potřebovala. V květnu 2009 se plány na přestěhování lvího samce konečně staly skutečností a panuje naděje, že by mohl nastat konec její izolace. Lady Liuwa už nebude poslední lvicí. Sledujte její chování, když se poprvé po pěti letech setkává s příslušníkem svého druhu.
Odhalení záhady Stonehenge, sobota 26. Ledna od 19 hodin
Britský archeolog Mike Parker Pearson odhaluje nové radikální důkazy i historii Stonehenge v tomto exkluzivním speciálu.
Dva miliony let starý chlapec, sobota 26. ledna od 20 hodin
Objev pozůstatků devítiletého chlapce je jedním z nejfantastičtějších fosilních nálezů všech dob a je vodítkem k určení podoby člověka před 2 miliony let, který převrátil všechny dosavadní poznatky. Jak žil a zemřel jeden z našich prvních předků? To je otázka, kterou musíme zodpovědět, abychom zjistili, jak jsme se stali lidmi.
Supersmečka, neděle 13. ledna od 20.50 na NGC HD
Oblast Serengeti v severní Tanzánii je rájem pro špičkové predátory, ale žádný z nich se nemůže měřit s králem šelem, lvem. V Serengeti žije jedna z největších lvích populací čítající zhruba 3500 jedinců ve 300 smečkách. V samotném srdci pak najdeme skutečnou supersmečku, v jejímž čele stojí 22 robustních samců. Hlavním cílem celé smečky je udržet mláďata při životě, dokud nedospějí, přičemž nebezpečí nejčastěji přichází ze strany vně stojících samců, kteří by rádi založili vlastní smečku a získali výběrový harém samic.
PR National Geographic Channel