Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  pátek 24.5.2024, svátek má Jana 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


BLÁZNIVÝ PETŘÍČEK - TV tip

07.12.2012   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

BLÁZNIVÝ PETŘÍČEK - TV tipJean Paul Belmondo v plné síle, Anna Karinová v plné kráse a režisér Jean-Luc Godard ještě v kondici - byť svérázné.

 

Hned v úvodu je nutno přiznat, že film BLÁZNIVÝ PETŘÍČEK už v době svého vzniku (rok 1965) vyvolal hodně úvah a sporů. Pravděpodobně tak tomu bude i nyní, kdy ho na své obrazovky zařazuje Česká televize. Zatímco jedni vidí v Godardově díle (vzhledem k politickému kontextu) jeho "nejpokrokovější dílo" (M. Martin) a známý spisovatel Aragon je dokonce označuje za "dílo nadpozemské krásy" mnozí z kritiků a diváků toto nadšení nesdíleli a nesdílejí. Hovořilo se o schválnosti, nepřetržitém atakování diváka slovem i obrazem, o povrchním nahromadění auditivních a vizuálních hříčre bez hlubšího smyslu. Diváku vyber si po zhlédnutí sám na kterou stranu se postavíš.

Hlavním hrdinou filmu není Petříček ale Ferdinand Griffon. Muž žijící v dobře situovaném manželství a se společenským uplatnění. Přesto jednoho dne opustí rodinu i milovanou dcerku s její vychovatelkou. Poté, co se Ferdinand/Petříček začne domnívat, že jeho milenka je zapletena do gangsterské historie s pašováním zbraní se oba rozhodnou pro útěk od civilizace. Osamělý život je ale dlouho nebude bavit a tak se znovu vrátí do civilizace. Ale vrací se i tajemní muži z nepřátelské bandy... Historka končí střílečkou a hromadou mrtvol.

Pokud jsme nyní čtenáře naladili na tradiční gangsterku pak brzy při sledování zjistí, že vše - jako vždy u Godarda - je úplně jinak. Režisérovi nejde o krimi ani o mrtvoly ale chtěl reagovat na svět, který je stále více lhostejný ke zločinu, mučení a lidské bolesti a chladně rozpitvat lidskou necitlivost, jak ji ilustruje například při sledování krutých reportáží z války ve Vietnamu. Zároveň ale upozorňuje, že útěk za absolutním štěstí je jen iluzí, za niž se musí rovněž platit - jak jinak než smrtí.

Jean Paul Belmondo v titulní roli vyvolá okamžitě vzpomínku na jiný Godardův film U KONCE S DECHEM. I tady je hrdinou člověk, jehož okolnosti i vlastní nekonformnost dostanou do konfliktu se zákonem. Ale je tu malý rozdíl - v prvním Godardově filmu šlo o sledovatelný souvislý příběh. Nyní se vlastní děj filmu sleduje jen velmi obtížně. Vlastně jakoby o děj ani nešlo. Jakoby se měly jen vyjádřit pocity, situace a nálady k čemuž výrazně přispívá i trojbarevnost záběrů a dvojznačná hudba. Film je proložen citáty jak z literatury tak i z filmů jiných režisérů, herecký projev je divadelně stylizován a neobejde se bez rozsáhlých monologů.

Divák je jako na houpačce - na jednu stranu sleduje hrdinovo odhodlání bojovat a na druhé straně je vystaven pocitům lhostejnosti a marnosti. Jednou ho situace citově uchvátí, pak je ale nucen snést pasáže bez jakéhokoli emotivního zabarvení. Na jedné straně vnímá svět moderní doby plný nelidskosti a zločinu a na straně druhé svět úzkosti, vnitřního nepokoje, rozumování a částečně i humoru. Prostě jedním slovem kaleidoskop, jak také kdosi film nazval. Či, chcete-li, sled nezávislých obrazů nebo moderní koláž.

Řadu nejasností, které vás při sledování filmu jistě napadnou můžete přejít. Godard se ani nepokouší o logiku a vysvětlení, ale důležitý je pro něj pocit. Nechte se filmem unést, snažte se zážitek při sledování rozumem příliš nekorigovast a pokusit se pochopit Godardovo obrazové poselství. A pokud na konci budete mít pocit, že bláznivý je nejen titulní Petříček/Ferdinand, ale také režisér a konec konců i vy samotní - i to je svérázný dojem z díla, které si už vydobylo své místo v dějinách kinematografie.

Fota: csfd.cz /plakát/, Česká televize (snímky Jean Paul Belmonda a Anny Karinové)
 

 ************************************
BLÁZNIVÝ PETŘÍČEK
(Pierrot le Fou),
Francie 1965, režie Jean-Luc Godard,
uvádí ČT2 v pondělí 10. prosince od 21,50 hodin

 
Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0321 s