Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  čtvrtek 23.5.2024, svátek má Vladimír 

Hledej

Sociální sítěWebmagazín na Instagramu
Webmagazín na X Twitteru

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Hezká kniha pod stromečkem

21.12.2012   Veronika Švarcová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Hezká kniha pod stromečkem Kdo si dovede představit Vánoce bez pěkné knížky? Věřím, že většina z nás jistě ne. Pokud se jedná o naše ratolesti, najdou se i takové, které takový dárek s radostí přivítají. Jaké lahůdky pro nás připravila naše nakladatelství v předvánoční čas?

Deník malého poseroutky
Autor: Jeff Kinney
Nakladatelství: Albatros, 2009 1.vydání

 


Vedle Harryho Pottera je série Deníků malého poseroutky  další dobrou trefou  nakladatelství Albatros. V žebříčcích prodejnosti se pravidelně objevují jednotlivé díly a s každým novým roste zájem i o ty předchozí.

Deníky jsou ale především moderní a také velmi zábavnou obdobou dřívějších Mikulášů či Čendů a spol. Kromě realisticky načrtnutých momentů (třeba založení čtenářského klubu v tomto díle: „Takže dneska byla první schůzka klubu Čtení je zábava. Bylo mi trochu líto těch ostatních kluků, co je jejich mámy TAKY donutily jít sem… Členstvo klubu Čtení je zábava se přes noc hodně zmenšilo. Většina těch kluků, co přišli včera, se už neobjevila…“) je kniha mimořádně vstřícná k nečtenářům.

Text pravidelně střídají komiksové obrázky, které děj často doplňují. V tomto díle se dokonce objevuje komiksový strip Roztomilý rošťák (s „fórky“ typu: „Tati, a když prší, to se bánbůh potí?“), který Greg a jeho táta rádi kritizují nebo ponaučení: „ Když se osprchujete, spláchněte prosím svoje chlupy z mýdla.“

Čtvrtý díl, který jsem vybrala z této serie, se odehrává na letních prázdninách, a tak obsahuje zážitky třeba z aquaparku, městského nebo dokonce i klubového bazénu. Greg si zakládá firmu na sekání trávníků ( peníze se budou hodit, aby se zaplatil dluh za koktejly, které si nechali v klubovém bazénu psát s nejlepším kamarádem Rowleyem na účet otce). Dojde i na vysněného psa, který však neodpovídá původním představám.
Deník velice dobře vystihuje život dnešních "týnejdžrů".
Největší zábavou je být zavřený doma u počítače, vidět horor je neodolatelnou výzvou a čtení trochu zastaralým druhem zábavy. Bohužel se v knize objevuje hned několik gramatických chyb a překlepů, které jdou zřejmě na vrub snaze o co nejrychlejší vydání knihy.
Přesto, knihu doporučuji všem, nejenom dětem ale i dospělím. Kniha je plná vtipů a lákadlo i pro ty, kteří neumějí moc číst nebo je čtení nezajímá. Určitě se bude líbit i Vám.

  

Tintinova dobrodružství: Tajemství jednorožce

Autor:  Hergé
Nakladatelství: Albatros, 2008

Bylo nebylo, kdysi dávno vpadl jako blesk z čistého nebe mezi evropské komiksy jeden belgický kreslíř a již svou prvotinou si zajistil nesmrtelnost. Tintinova dobrodružství ve své době přinesla menší revoluci a již tehdy se vyznačovala dynamikou a jakousi podmanivou naivitou. 

První Tintinův příběh publikoval Hergé v roce 1929. Nakonec jich vzniklo 23, respektive 24. příběhů s detektivními zápletkami. Staly se jedněmi z nejpopulárnějších komiksů. V češtině začaly vycházet až v devadesátých letech 20. století.

Pro chlapeckou identitu mladého Tintina je charakteristická jeho zrzavá kštice vyčesaná do ulíznuté vlny. Pak taky pumpky, velká móda třicátých let. A samozřejmě Tintinův věrný, důstojný a zároveň vždy sladký pes Filuta. Tintinův věk je však neurčitý, podobně jako u českých Rychlých šípů. K nim je však přeci jen o něco starší. Na druhou stranu je Tintin jen tak tak dospělý. Snad má mezi 18–21 rokem?

Tento díl Tintinova dobrodružství začíná neobvykle: Tintin objeví spolu s kapitánem Haddockem v modelu plachetnice lístek, který očividně vede k ukrytému pokladu. Netuší však, že o existenci pokladu vědí i nebezpeční zločinci, kteří se k němu snaží dostat za každou cenu jako první.
V  příběhu se dozvíme ledacos o hrdinném předkovi kapitána Haddocka a dostaneme se na zámek Moulinsart, kde sídlí banda lupičů.
Příběh o honbě za pokladem pokračuje ještě v dalším sešitu Poklad Rudého Rackhama.
 

Prohlédni si tu zemi
Autor: Václav Cílek
Nakladatelství: Dokořán, 2012

Pro doslé čtenáře lze zmínit letos vydanou knihu Václava Cílka. Ve své nejnovější knize Prohlédni si tu zemi navazuje na své předchozí úspěšné tituly věnované především krajině a místům - Krajiny vnitřní a vnější, Makom a Dýchat s ptáky.
Jádrem knihy jsou eseje věnované Praze a jejímu geniu loci, v dalších částech se pak autor zaměřuje jak na českou a moravskou krajinu (České středohoří, Jižní Čechy, Ostrava...), tak na místa, která ho oslovila na jeho zahraničních cestách za geologickými výzkumy (Súdán, Řecko, Turecko).

Kniha má několik částí. První a druhá jsou věnovány – zhruba řečeno – paměti krajiny, třetí víceméně úvahám o proměnách současné společnosti (třeba problematice mladých lidí odmítajících opustit domov rodičů) a poslední soudobé spiritualitě (najdeme zde třeba text o J. B. Santinim, jehož architektura je podle Cílka působivá proto, že si vybíral ty nejdynamičtější či nejvýrazněji archetypální symboly, jako je spirála, severní hvězda nebo číslo 8). 
Zabývat se krajinou pro autora automaticky „znamená“ psát také o kultuře a posvátnu. A také: meditovat o vesmíru znamená meditovat o člověku. . A přesto, že potřebujete mít k Cílkovým textům tak trochu svůj čtenářský přístup, může se stát, že vás místy napadne, zda si autor chodí s přírodou povídat a nebo hlasitě mlčet s vodními toky.
Přesto vytvořil krásnou knihu s inspirativními texty, které jsou v dnešní době velmi potřebné a aktuální
Knihu doprovázejí ilustrace výtvarníka Vladimíra Kokolii a 80 fotografií autora.

Děti půlnoci
Autor: Salman Rushdie
Nakladatelství: Paseka, 2012


Salím Sináí, který se narodil přesně v okamžiku, kdy Indie získala nezávislost. Do vínku mu byly dány nejen telepatické schopnosti, ale také velký, neustále plný a na pachy extrémně citlivý nos.
Román je rozdělen do tří knih. Začíná příběhem rodiny Sináíových v době, kdy se odehrávaly události později vedoucí k získání nezávislosti a rozdělení Indie
.
Salím se narodil přesně o půlnoci 15. srpna 1947
 a díky tomu je starý úplně stejně jako nezávislá indická republika. Později objeví, že všechny děti, které se ten den narodily mezi půlnocí a jednou hodinou ráno, jsou nadány zvláštními schopnostmi..."jsou prostě jiné".

Děti půlnoci jsou Rushdieho nejlepším románem a jedním z nejdůležitějších děl moderní britské literatury, o čemž ostatně svědčí i fakt, že roku 1993 dostal tzv. Booker of Bookers - ocenění pro nejlepší román za prvních 25 let existence Bookerovy ceny. 

Ukázka z knihy:

DÍRA V PROSTĚRADLE

Narodil jsem se v Bombaji… za onoho času. Ne, to nepůjde, tomu datu se nemohu vyhnout: narodil jsem se 15. srpna 1947 na soukromé porodnické klinice doktora Narlíkara. Ráno nebo večer? Doba je také důležitá. Tak tedy: v noci. Ne, musím být mnohem… Ve skutečnosti s úderem půlnoci. Ručičky hodin mě při mém příchodu na svět uctivě pozdravily sepnutými dlaněmi. Ale no tak, prosím tě, ven s tím, jen to vyklop: přesně v okamžiku, kdy Indie získala nezávislost, jsem se já

vyhrnul na svět. Hlasité lapání po dechu. A za oknem ohňostroj a jásající davy. Pár vteřin nato si můj otec urazil palec; jeho úraz byl ale pouhou hloupostí ve srovnání s tím, co v tom okamžiku obklopeném tmou postihlo mě, neboť vinou magické tyranie oněch způsobně salutujících ručiček jsem byl záhadným způsobem připoután k historii, mé osudy byly navěky přikovány k osudům mé země.

 

 
Krásných knih bylo a bude napsáno velmi mnoho. Webmagazin Rozhledna během roku přinesl pro vás, čtenáře, plno recenzí, článků o takových knihách. Mnoho jich pohladilo čtenářská srdce a nám nezbývá doufat, že nadále budou nakladatelství vydávat tato krásná pohlazení i v roce 2013.
Rozhledna tímto děkuje všem nakladatelstvím, které spolupracují s naším webmagazinem a přeje jim úspěšný rok 2013.
 
 


 


 


 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0409 s