Čtyřprocentní Vesmír
10.01.2013
Renata Šindelářová
Literatura
Čtyřprocentní Vesmír je knihou o vývoji kosmologie, vědy zkoumající Vesmír jako celek, a o tom, jak vědci došli k poznání, že jsme doposud byli schopni poznat pouze čtyři procenta všeho, co ve Vesmíru existuje. Ta větší část Vesmíru, složená z temné hmoty a energie, zůstává velkou neznámou, která je pro astronomy obrovskou výzvou.
Autor knihy Richard Panek je novinář světoznámých New York Times, který se pokusil tuto problematiku přiblížit širší veřejnosti. Zabývá se jí se značnou fundovaností a hlubokými znalostmi fyziky a astronomie. Jako žurnalista však použil na odbornou knihu neobvyklý literární styl, napsal ji formou reportáže, v níž se jednotliví vědci i celé jejich týmy stávají dobrodruhy hledajícími pravdu.
Protože se jedná o rozsáhlé množství studií a názorů, které nejenže na sebe navazují, ale leckdy si i protiřečí, je to velmi široké téma, jež není možné popsat a zároveň vysvětlit ve dvousetstránkové knize. Vysvětlení často chybí, a proto tato publikace musí zákonitě být pro nezasvěcené laiky, kteří nemají základní znalosti z kosmologie (teorie relativity, Guthova teorie inflace, Hawkingovo vyzařování černých děr aj.), nepochopitelná.
Zmiňovaná snaha autora popsat co nejvíce faktů poměrně útlým textem se bohužel odráží také v nepřehlednosti mezi jednotlivými osobami či týmy lidí. V knize se nachází mnoho jmen vědců z celého světa, kteří se v určitých částech textu vynořují a opět upadají v zapomnění, aby se pak zase objevili někde jinde, text tak působí roztříštěně a útržkovitě. Důvodem tohoto dojmu je pravděpodobně reportážní styl, kterým chtěl autor knihu zřejmě odlehčit. Ovšem u odborné knihy působí informace o tom, jakým dopravním prostředkem vědec přijel do laboratoře, vytrženě z kontextu. Těžko říci, zda není tato těžkopádnost ještě podpořena nepřesným překladem, spíše ale jde o složitost původního textu.
Na základě všech těchto skutečností se domnívám, že kniha je určena především pro vysokoškolské studenty a nadšené fyziky a astronomy, kteří již mají více než jen základní znalosti o Vesmíru. Kromě popisovaných teorií je ovšem tato odborně pojatá reportáž zajímavá tím, jak nám přibližuje nekonečné pinožení nás lidí za hledáním pravdy, která se tak neochotně a po titěrných úlomcích odhaluje.
Panek Richard, Čtyřprocentní Vesmír
překlad: Vít Penkala
vydalo nakladatelsví Argo a Dokořán, 2012