Nezapomeň na pětadvacátý dodatek ústavyLáska s příchutí šansonuO chválu stojím!!! Moc. A přece…Léto je, kdyžZpěv horského potokaNech se unést fantazií v Kadani nebo online
Tip na výlet: Z empírového unikátu na gotické DobroniceCo mě v srpnu zaujalo na NetflixuPivovar Velké Popovice zahájí babí léto tradičním KlobáskofestemFOTOCITÁTY z oblíbených knihNapínavá roadmovie "Už tě nemám rád" míří do kinSedm nových filmů v koprodukci s Barrandov StudioSvětoznámý Interstellar se po 10 letech vrací v 70mm formátuDOPORUČUJI filmy Studia GhibliJedinečná edice deskové hry MonopolyPředstavení Kompani Giraff spojuje nový cirkus, magii a hudbu BeirutTip na výlet: Litoměřice jsou diamantem severuMáte rádi fantasy žánr a historii? A už jste byli na PevnostConu?
V polovině padesátých let zazářila jako meteor. Její román napsaný v pouhých devatenácti letech a vydaný v roce 1954 DOBRÝ DEN, SMUTKU ji vynesl na výsluní slávy a její další knihy našly miliony čtenářů. Pro mnohé se stala symbolem emancipované svobodné ženy, která si dovede užívat života. Jenže brzká sláva se stala i jejím prokletím... Jmenovala se Françoise Saganová.
Nevím kolika dnešním čtenářům toto jméno ještě něco řekne. Ti postarší si na její romány, které přicházely na trh téměř každý rok, určitě vzpomenou. Pro ty mladší je to jméno z historie, znají možná z divadla její drama ZÁMEK VE &SVÉDSKU, ale nad novým vydáním jejích slavných knih jen kroutí hlavou. Jak tohle mohlo tehdy někoho zajímat? Plytké milostné trojúhelníky, lakonicky stručný styl psaní bez psychologického prokreslení postav, téměř bez děje a s problémy tehdejší "zlaté mládeže", která byla jiná a žila jinak než ta dnešní.
Současný pohled však nemůže zapřít skutečnost, že Saganová byla jednou z nejslavnějších spisovatelek své doby. Sám pamatuji fronty na její knihy, jejichž překlady kupodivu vycházely dříve ve slovenštině než česky. Saganová byla v padesátých a začátkem šedesátých let pro nás symbolem svobody, otevřenosti a mírné nemorálnosti. I když kdosi z přísných kritiků se vyjádřil, že v jejích knihách je asi "tolik literárních kvalit jako v jednom odstavci Balzaka" Saganová (nebo lakonicky "Saganka") se dobře četla, její knížky byly útlé, takže vám na ně stačil jeden večer a při čtení jste měli příjemné pocity, které vám vydržely ještě dlouho poté, co jste knížku odložili.
Na obrazovky české televize se nyní dostává film FRANÇOISE SAGANOVÁ, známý u nás již z DVD prodejen, kde nesl název NEHANEBNÉ LÁSKY FRANÇOISE SAGANOVÉ. V roce 2008 jej natočila režisérka Diane Kurysová (*1948) z jejíchž dvanácti filmů známe snad jen DĚTI STOLETÍ (vydané pouze na VHS) mapující vášnivou lásku mezi Georges Sandovou a Alfredem de Mussetem a z kin pak romantickou komedii LÁSKO MOJE, KDE JSI? se Sophií Marceauovou.
Film sleduje životní osudy slavné spisovatelky od jejích slavných začátků přes její rebelské a bouřlivé mládí, pozdější politickou revoltu až po dobu, kdy neunesla tíhu své slávy. Titulní roli vytvořila přesvědčivě a věrohodně francouzská herečka Sylvie Testudová (viz foto v závěru) - vzpomeňte na její úžasné výkony ve filmech VZDÁLENÁ CHVĚNÍ či LURDY. Stejně jako Saganová nevyniká výraznou krásou, ale dokázala se s postavou spisovatelky doslova sžít - jak trochu nahrbebnou postavou, svérázným rytmem řeči, lapidárním humorem či pověstnou jikrou v očích. "Měla jsem o ní velmi zkreslené představy...uvědomila jsem si, že v ní byla zároveň svoboda, neposlušnost a vzpurnost současně s obavou ze samoty... Před očima jsem stále měla její podobu z doby těsně před smrtí (2004). To byla vystrašená žena visící nad pekelnou propastí s napuchlým obličejem..."
Překotný život Françoise Saganové (vlastním jménem Quoirezové) doplňují spisovatel Bernard Frank (Lionel Abelanski), věrný tanečník Jacques Chazot (Pierre Palmade) a později stylistka Peggy Rocheová (Jeanne Balibarová), s nimiž udržovala střídavě intimní vztahy a u nichž hledala oporu. Režisérce se podařilo věrně vykreslit vnitřní smutek ženy, která prožila dvě krátká a nešťastná manželství a samotné se jí v lásce nedařilo - buď milovat neuměla nebo naopak chtěla příliš mnoho, což jí zvolení partneři či partnerky nedokázali dát. Chtěla od života vše a hned - jako James Dean proto měla slabost pro rychlá auta, což skočilo havárií v roce 1957. O skoro dvě desetiletí později skončila ve vězení za šíření narotik, o sedm let později pak znovu tamtéž za daňové podvody. Její život končil smutně - propad na společenské dno - hráčská vášeň, závislost na alkoholickém a drogovém opojení... Zatímco v roce 1958 vyhrála v kasinu 8 milionů franků, za něž si pořídila přepychový dům, krátce před smrtí musela všechen svůj majetek prodat. Sláva bývá rychlá a krátká, konce bývají smutné a dlouhé. I o tom je film Diany Kurysové.
Foto: alliancefrancaise.cz, direto.cz
*******************************************************************************
FRANÇOISE SAGANOVÁ
(dřívější český název NEHANEBNÉ LÁSKY FRANÇOISE SAGAN,
originální název Sagan)
Francie 2008, režie Diane Kurysová
uvádí ČT 2 ve středu 9. ledna ve 22,30 hodin
Copyright © 2001 -
2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.