Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  sobota 25.5.2024, svátek má Viola 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Říkali mu Kat

29.01.2013   Veronika Švarcová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Říkali mu Kat Byl skutečně Reinhard Heydrich Hitlerův kat? Lze nahlédnout do myšlení člověka, o kterém víme většinou jen to, že ho zabili čeští výsadkáři?
Přichází vynikající biografie, která dává skutečným událostem hodnověrnost a lidský rozměr tomu, co bychom nejradši odbyli jako obludné.

 " 27. květen 1942 byl krásný slunný jarní den. Ráno se nad českou zemí rozednívalo jasně a slibně. Po dlouhé a neobyčejně studené zimě konečně přišlo jaro. Stromy bohatě kvetly a číšníci v pražských pouličních kavárnách měli plné ruce práce. Od roku 1939 zemi okupoval německý wehrmacht. Sotva dvacet kilometrů na sever od hlavního města si v parku svého rozsáhlého panství v Panenských Břežanech hrál nesporný vládce „Protektorátu Čechy a Morava“ a šéf nacionálně - socialistického aparátu teroru Reinhard Heydrich s oběma synky Klausem a Heiderem, zatímco manželka Lina, ve vysokém stupni těhotenství očekávající čtvrté dítě, se na ně dívala z terasy; dcerušku Silke držela za ruku."

 
 Kniha německého historika Roberta Gerwartha Reinhard Heydrich - Hitlerův kat shrnuje úctyhodné množství méně známých informací - v tom je asi hlavní přínos objemné publikace. Popisuje Heydricha jako chytrého a trochu namyšleného synka z bohaté rodiny s uměleckými sklony. Jeho otec byl ředitelem konzervatoře a Heydrich hrál mimo jiné velmi slušně na housle.

S krizí se ale ekonomická situace rodiny prudce horšila. Heydrich chtěl být námořníkem a patrně by jako důstojník udělal kariéru, kdyby nebylo jeho pletek se ženami a arogantnosti, která mohla vyplývat z dětství, kdy byl vychován jako chlapec z „lepší společnosti“, a současně i z komplexů, které měl, když rodičům peníze došly.

Každopádně Gerwarth přesvědčivě dokazuje, že Heydrich vůbec nebyl přesvědčený nacista nebo rasista - v mládí měl z nacistů legraci, Goebbelse nazval „kriplem“, novopohanským germánským rituálům se vysmíval. Židé ho vůbec nezajímali.

Když se ale vyhozený námořník dostal do finanční tísně, pod vlivem manželky Liny, která byla nacistkou, přijal místo u SS a jako schopný kariérista začal rychle stoupat. &Slo mu o peníze a díky vysokým funkcím je také brzy získal. Myšlenky nacismu přijal spíše pod vlivem spolupracovníků a pak začal spřádat velké plány, jak se v Německu zbaví nepřátel - Židů, komunistů, homosexuálů.
 

Pro čtenáře může být překvapivé, že ani fanatici jako Goebbels či Eichšhy;mann o „průmyslovém“ vyvražďování dlouho neuvažovali. Existence továren na smrt typu Osvětimi zprvu ležela za hranicemi jejich představivosti i technických možností. Plány se začaly rodit zřejmě až na podzim 1941 a i přičiněním Heydricha definitivně uzrály o pár měsíců později – jako předseda proslulé konference ve Wannsee účastníkům důrazně připomněl, že Göring pověřil přípravou „konečného řešení“ právě jeho a že si do svěřeného úkolu nenechá zasahovat. Od března 1942, kdy začal fungovat vyhlazovací tábor Bełżec, do poloviny února 1943 pak byla zavražděna více než polovina z téměř šesti milionů Židů.

V roce 1941 však Hitler, znepokojen klesajícím výkonem českého průmyslu a narůstajícím odbojem, rozhodl, že Heydricha bude potřeba v Praze. „Měkkého“ protektora Neuratha odvolal a vyslal tam nekompromisního pedanta, který měl rychle realizovat perfektní „evakuaci“ Židů z Čech a Moravy.
Autor pojal biografii velice podrobným stylem s řadou čísel a bohatým poznámkovým aparátem. Obohacující je rovněž množství citací lidí z Heydrichova okolí. Nejde však o vyloženě suchý odborný styl, byť se Gerwarth, absolvent Oxfordu, snaží emoce tlumit. 

                

                   (svatba R. Heydricha a Liny, po boku stojí rodiče nevěsty)Reinhard HeydrichReinhard Heydrich
Reinhard Heydrich-Hitlerův kat
Gerwarth Robert
Nakladatelství Paseka, 2012Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: aduš - 26.1.2016 - 19:14

Hodnocení
Jedna z nejkvalitnějších publikací, co konkrétně o něm byly vydány. Můžu jenom doporučit.


ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0246 s