Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  čtvrtek 30.5.2024, svátek má Ferdinand 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Z deště pod opak

22.01.2013   Adriana Semlová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Z deště pod opak S novým dílem se přihlásil Josef Pepson Snětivý. Spisovatel spíše známý svými počiny Deník malého fotbalisty nebo Český fotbal – radost jen po kapkách… nyní vydal básnickou sbírku, která je jeho poetickou prvotinou. Útlá knížka zahrnuje přes padesát básní sebraných mezi léty 1994 až 2012.

Na velký časový úsek, kdy byla sbírka psána, můžeme rovnou navázat. Po prvním přečtení se čtenářovi otevře velmi rozmanitý svět, který v sobě skrývá nejrůznější básnické formy i velkou škálu témat. Je tedy ihned patrné, že sbírka nevznikala s nějakým komplexním záměrem ani není monotematická.
 
Již název lehce naznačí, kam pravděpodobně čtenář vkročí. Z deště pod opak je velmi trefný, hravý začátek, kterým autor na potencionálního čtenáře působí. Dodatek na obálce – básnění škodí vašemu cash flow - rovněž. Nijak odlišně Josef Pepson Snětivý ani nezakončuje. Na zadní obálce pokračuje stejně vtipně a stručně.
 
Humorně laděné slovíčkaření je někdy hlavním tématem celé básně, jindy se lehce podprahově vkrádá jedním řádkem básně tak, že by při nedbalém čtení mohlo uniknout. Mírná zašifrovanost hry se slovy se stává velkou výšinou této básnické sbírky. Jmenujme například hned druhou báseň Poutní kostel v Klokotech, ve které autor kompasí své kroky do cesty křížovaté. Ženy, ženské tělo a jeho neustálé přirovnávání – stěžejní téma, které prostupuje sbírkou. Zvýraznění slova Tvoje s velkým té umocňuje adresnost a důvěrnost. Stejně tak věčné propojení  ženy a umění se objevuje například v básni Tohle jsem neprozradil ani svému zpovědníkovi: „Jak rád bych Tě zbásnil, i když jsi zadaná…“
 
Mladý básník si vyhrává (i když ve sbírce najdeme i sonet) spíše s kratšími útvary. Právě v nich Snětivý spojuje s humor s nadsázkou, čímž leckterého čtenáře navnadí na pokračování ve čtení. V polovině sbírky je několik velmi povedených kousků.
 
A žili šťastně
a spokojeně až do
předčasné smrti.  (Haiku o dvou, co se našli, str. 22)

 
Zde básník využívá notoricky známé fráze z pohádky, inovuje ji o pouhé slovíčko a dává jí zcela novou grafickou podobu. U pohádky ještě zůstaňme. Stejnojmenná báseň s literárním žánrem věnovaná Ivanu Wernischovi je jednou z nejpovedenějších ve sbírce. Znovu v básnické formě dokáže vtipně vzít aktuální téma a do přesného jazyka pohádky (i se symbolikou čísla tři) vměstnat politiku. Samozřejmě, že se ve sbírce najdou i místa (již několikrát použité rýmy typu stránku – spánku, bílá – byla), která čtenáři zvlášť v paměti neutkví a zdá se mu, že už je někdy předtím slyšel. Ale například kvůli básni &Sel básník s játry na trh -
 
&Sel básník s játry na trh,
opojné verše pěl.
Doktor mu pití zatrh,
pěvec se odmlčel. (str. 26)

 
- a několika dalších se sbírka rozhodně mezi ostatními neztratí.

Josef Pepson Snětivý - Z deště pod opak
Nakladatelství ČAS, Řitka 2012, 72 str.


FOTO: nakladatelstvicas.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.1434 s