Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  středa 29.5.2024, svátek má Maxmilián 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


BULLITTŮV PŘÍPAD - TV tip - Horké ulice San Franciska

31.03.2023   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

BULLITTŮV PŘÍPAD - TV  tip - Horké ulice San FranciskaZdánlivě jednoduchý případ se policistovi Bullittovi vymkne z rukou. Není však zvyklý prohrávat a po sérii stříleček a automobilových honiček dopadne jak vraha tak odhalí nekalé zákulisní praktiky chicagské zločinecké organizace.

 

Horkými ulicemi města San Francisko projíždí na obhlídce policejní poručík Frank Bullitt. Cílevědomý, nekompromisní a relativně čestný muž bere svůj úkol strážce zákona vážně. Když se jeden z členů gangsterské organizace z Chicaga Pete Rosse rozhodne po nátlaku politika Waltera Chalmerse (Robert Vaughn) svědčit před soudem proti svému bratrovi i celé organizaci, policie jej ukrývá v jednom hotelu a svěřuje Bullittovi úkol ho bedlivě střežit. Na pohled banální úkol, ale přes všechna bezpečnostní opatření je Ross postřelen a v nemocnici umírá. Bullittův čich pro podvod a zradu ho donutí mrtvolu zapřít a pátrat po pravdě na vlastní pěst. Ukáže se, že šlo o jiného muže, který byl Rossovi podoben a že skutečný člen zločineckého syndikátu beztrestně uniká spravedlnosti. Ještě, že na to Bullitt včas přijde a v poslední chvíli zločince na letišti ve jménu práva zastřelí...

Jestli nyní máte pocit, že jsme vám z děje filmu všechno podstatné prozradili, pak vězte, že jsme vás v žádném případě o napětí ze sledování filmu nepřipravili. Alespoň budete mít čas bedlivě sledovat unikátní režijní práci původem anglického rožiséra Petera Yatese, soustředíte se na brilantní herecký projev představitele titulní role Steve McQueena (viz foto) a necháte se unést úžasně dynamickou, často ruční kamerou Williama A. Frakera, která brouzdí po sanfranciských uličkách i přilehlých silnicích v nezvyklých pohledech a nahlíží z nezvyklých úhlů. A ve vyprávění nemůže chybět ani ženský prvek v podání krásné Jacqueline Bissetové.


Film BULLITŮV PŘÍPAD si vydobyl své místo v kinnematografii jednak zařazením do proudu společensko kritických děl, které využily kriminálního a detektivního půdorysu k zobrazení nešvarů doby. Ale v srdcích filmových fanoušků zůstává neodmyslitelně spojen se scénou automobilové honičky (inspirace pro pozdější FRANCOUZSKOU SPOJKU), která patří stále k nejpůsobivějším scénám v dějinách filmu. Skoky přes pahrbky losangelských ulic berou dech a když si uvědomíte, že Steve Mc Queen za volantem Forda Mustanga (viz foto) se nenechal zastoupit kaskadérem a že scény nebyly točeny trikově - pak všechna čest.

Film získal Oscara za nejlepší střih (Frank P. Keller) a dnes patří ke kultovním filmům, majícím své věrné stoupence.

Foto: csfd.cz, dvdbeaver.com, edna.cz

*************************************************************

BULLITTŮV PŘÍPAD (Bullitt)

USA 1968, řežie Peter Yates

uvádí ČT 2 v pátek 7. dubna od 22,00 hodin


 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0636 s